дома автори мислења од Александар Стојановска

Александар Стојановска

1289 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

Најнови вести

Кога родителските добри намери одат во погрешен правец

Ова се некои од најчестите грешки кои може навистина да бидат штетни по децата. Им давате премногу избор Многу родители мислат деја децата треба да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печени јајца со спанаќ и сланина

Потребно: 6 ленти сланина 150гр млад спанаќ 4 парчиња црн леб (или леб по избор) 4 јајца Подготовка: Најдобро е оброкот да го подготвите во...

Знаете ли кои се симптомите на Кавасаки болеста?

Иако е одамна позната, се уште не се знае точниот причинител за Кавасаки болеста. “Инфективната хипотеза“ ги обвинува вирусите (поретко бактериите) дека покренуваат серија...

ПРЕД КРАЈ НА РАСПУСТОТ: Повторување на градивото, да или не?

Летниот распуст е веќе при крај, а со него и трпението на оние родители кои сметаат дека нивните деца требале да учат и за...

НЕ ИГНОРИРАЈТЕ: Покачена температура и болка која не поминува може да биде знак на...

Царскиот рез претставува породување со хируршки зафат, каде во општа, епидурална или спинална анестезија, со најчесто попречен рез во долниот дел од стомакот, се...

Треба ли храната за бебе секогаш да биде свежо подготвена?

Ова е идеално време за подготовка на зимница за бебето. Големиот избор од млади и домашни свежи плодови е можност на своето бебе кое...

Што треба да знаете за својот циклус кога се обидувате да забремените

Пред официјално да тргнете на “работа за бебе“ посетете гинеколог. Посоветувајте се со него во врска со пренаталните витамини. Ако имате било какви здравствени...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палента со блитва и црни маслинки

Потребно: 375гр пченкарно брашно 100гр блитва 1 парче брокула (врвовите со цветот) 1 чешне лук Црни маслинки Маслиново масло Подготовка: Во зовриена вода додадете ја...

Без страв од алергии: Одлична намирница за бебиња и мали деца

Палентата во дохраната на бебињата се воведува брзо, таа е одличен извор на Б комплекс и растителни влакна и со оглед дека се прави...

Дете кое расте со домашно милениче има помали шанси за заболување од ментални болести

Децата кои имаат куче со кое може да си играат, разговараат, спијат, поретко страдаат од анксиозност, покажува ново истражување објавено во списанието Preventing Chronic...

Без паника и тоа е нормално: Некои бебиња може да останат ќелави и до...

Дали е нормално на моето бебе да му опаѓа косата? Во првите неколку месеци, сосема е нормално на бебето да му опаѓа коса. Индивидуално е...

Кога најрано може да забележите дека детето пелтечи?

За време на говорно јазичниот развој уште од најраната возраст кај некои деца може да се забележи дека не зборуваат лесно, како и останатите...

Големиот внес на глутен во текот на детството го зголемува ризикот од целијакија

Децата кои се изложени на ризик од целијакија имаат поголема веројатност дека ќе ја развијат таа состојба ако консумираат надпросечни количини на глутен во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Шпагети со прелив од 4 вида сирење

Потребно: 200-300гр шпагети Маслиново масло 50гр кашкавал 50гр димен кашкавал 50гр гауда 2 лажици крем сир 100мл млеко Бел бибер 2 чешниња лук Оригано ...

КОЛОСТРУМ: Сè што му треба на вашето бебе во првите денови од животот

Колострумот е првото млеко кое сосема оправдано се нарекува и „прва вакцина“. Почнува да се создава во градите на мајката за време на бременоста....
error: