дома автори мислења од Александар Стојановска

Александар Стојановска

1029 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

Најнови вести

Дали детето по прележана варичела може да оди на море?

Кога ќе поминат две недели од почетокот на болеста, детето може да замине на летување на море, секако нагласуваат педијатрите, ако немало некои значајни...

Како да препознаете рамно стапало и кога да го однесете детето на лекар?

Како и повеќето органи, така и кај стапалата сите анатомски елементи се формираат интраутерино, во навршената 28. гестациска недела од бременоста. Постнатално, односно по раѓањето...

Асс. д-р Весна Мицевска: Децата најчесто се трујат со лекови кои ги наоѓаат во...

ПИШУВА: Асс. д-р Весна Мицевска специјалист педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦  АКУТНИ ИНТОКСИКАЦИИ ВО ДЕТСКАТА ВОЗРАСТ (1) Акутна интоксикација претставува состојба на акутно труење со отровни супстанци или прекумерна доза на супстанции...

Предвременото породување може да биде поврзано со летните жештини

Врска помеѓу надворешната температура и ризикот од предвремено породување навистина постои. Истражувачите се обиделе да ја покажат поврзаноста помеѓу горештините и породувањето, следејќи ги...

Зошто се јавуваат и како се лекуваат афти кај децата

Афтите се болни промени во устата, со големина од неколку милиметри, а може да бидат и поголеми од еден до два сантиметри во пречник....

Прим. д-р Борислав Гогушевски: Акутниот синузит најчесто почнува со симптоми на настинка и трае...

ПИШУВА: Прим. д-р Борислав Гогушевски оториноларинголог ♦♦♦♦♦♦♦ СИНУЗИТИС Синузитис претставува воспаление на слузницата на параназалните синуси. Овие инфекции се јавуваат најчесто заедно со инфекции на носните простори /ринити/ и...

Децата на разведени родители се склони на гојазност

Деца чии родители се разведени имаат поголеми шанси да бидат гојазни. Научниците го следеле индексот на телесна тежина кај 7500 деца од нивното раѓање...

Колку време е потребно да останете бремена

Паровите кои се обидуваат да добијат бебе веројатно слушнале различни приказни за зачнувањето и тоа од оние кои успеваат од прв пат, па се...

ИМУНИЗАЦИЈА (3). Прим. д-р Методија Томевски: Што се случи кај нас, та успешната приказна...

ПИШУВА: Прим. д-р Методија Томевски специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ ШТО СЕ СЛУЧИ КАЈ НАС, ТА УСПЕШНАТА ПРИКАЗНА СО ВАКЦИНАЦИЈАТА И ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ ДА СЕ ПРЕТВОРИ ВО НОЌНА МОРА? Во...

Одговори на најчестите прашања за породилните болки

Денес е научно докажано дека пролонгираниот и интензивно болниот процес на породување може да има голем број несакани ефекти, како врз мајката така и...

Како да не ви се случи претоплување на детето во автомобил

Ова се митови што ќе ви помогнат да разберете зошто е важно да ја регулирате температурата во автомобилот.   Не е опасно ако го оставам детето...

Како навреме да ги откриете вродените ортопедски аномалии кај бебето

Ран преглед или скрининг кај бебињата од страна на ортопед е важно да се направи заради рано откривање на било каква аномалија на локомоторниот...

Кога бебето е подготвено за седење?

Ако внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

Планирате бременост? Ова треба да го направите

Закажете преглед кај вашиот гинеколог. Ако имате здравствени проблеми како дијабетес, висок крвен притисок, астма, депресија, најпрво мора да ги доведете во контрола овие...

ЛЕТНИ ПРОБЛЕМИ: Осип кај децата од жештина или после пливање

ОСИП ОД ЖЕШТИНА “Жешкото време може да предизвика детето да се исипе од глава до пети. Изложеноста на високи температури, а особено и кога е...
error: