дома Родителство

Родителство

5 НАВИКИ НА РОДИТЕЛИ НА СРЕЌНИ ДЕЦА:  Си играат надвор, секогаш се тука да...

Како да растете среќно дете? Стручњаците велат дека среќно дете е она кое знае дека е сакано, безбедно, кое на примери од мало учи како треба да се однесува кон другите,...

Паниката и стравот на родителите може да ги парализира децата во секој дел од...

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстрема во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и претерано заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат најголема опасност по децата, оти не им...

ДЕТЕТО ФАЌА ЕДНА, ПА ПО КУСО ВРЕМЕ ДРУГА НОВА ИНФЕКЦИЈА: Проблемот е во одењето...

Доколку на детето постојано му се случува да од една болест влегува во друга, а тоа значи дека е болно почесто од два пати во месецот, можеби на кратко треба да...

Ова е една реченица со која ќе го натерате детето да престане да цимоли...

По многу истражувања, сигурно сите сме сфатиле дека изборот на децата да плачат, е всушност многу фасцинантен. Неодамна објавен текст во Њујорк Тајмс го објаснува плачењето како однесување на детето кое...

5 НОВОГОДИШНИ ОДЛУКИ ШТО ТРЕБА ДА ГИ ДОНЕСЕ СЕКОЈ РОДИТЕЛ: Не трчајте по совршенство,...

Новогодишните празници се вистинско време да се радуваме, уживаме со најмилите, но и да донесеме некои големи одлуки. Секако дека предизвици и грешки секогаш се случуваат и тоа е нормално, но...

Каде најчесто грешите при успивање на детето?

“Целосна темница и тишина се најголемите грешки при успивање на бебето. Бебето е научено на блага светлина и на звуци и затоа треба да се користи т.н. бел шум, звуци кои...

5 работи кои никогаш не треба да им ги кажеме на децата

Зборовите можат да прободат како меч, па затоа користете ги промислено и со љубов, особено кога комуницирате со децата. Иако вам ви се чинат безопасни, вашите зборови може длабоко емотивно да...

Јаспер Јул, експерт за воспитување, развој и социјализација на децата: НИКОГАШ НЕ ТРЕБА...

Јаспер Јул (1948-2019) е светски познат експерт за воспитување, развој и социјализација на децата. Дански семеен терапевт, предавач, педагог и автор на неколку книги за воспитување. Основната идеја на неговата работа...

Имате пркосен тинејџер? Еве како да ја намалите тензијата

Ако ви е позната барем една од овие ситуации, тоа значи дека добро знаете како изгледа тинејџерскиот инат. Може да бидат кавгаџии, склони кон преприки, често воопшто не слушаат она што...

Машко е првото бебе родено во Новата година

Една минута по полноќ на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се роди Михаил, првородено бебе во Новата 2022 година. Михаил е тежок 3.070 г, долг е 50 см...

Најнови вести

5 НАВИКИ НА РОДИТЕЛИ НА СРЕЌНИ ДЕЦА:  Си играат надвор, секогаш се тука да...

Како да растете среќно дете? Стручњаците велат дека среќно дете е она кое знае дека е сакано, безбедно, кое на примери од мало учи...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската...

Паниката и стравот на родителите може да ги парализира децата во секој дел од...

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстрема во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и претерано заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

Пронајден ген што го дуплира ризикот од тежок КОВИД-19

Со оглед на тоа дека неодлучноста во поглед на вакцинацијата е главниот ризик фактор за високата стапка на смртност од коронавирус во средна и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби зеленчукова кашичка

Потребно: 2 моркова 1 компир 10 зрна грашок 1 гранче магдонос Подготовка: Морковите и компирот се лупат, се мијат и ставаат да се варат заедно...

РУСКИ ПЕДИЈАТАР СОВЕТУВА: Ако детето почне да кашла штом излезе надвор, една работа никако...

“Ако детето има влажна кашлица кога ќе излезе надвор, додека оди, а не кашлало дома, тогаш тоа е добар знак кој укажува дека детето...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со омикрон помал е ризикот од хоспитализација и покус е престојот во болница

Лицата заразени со омикрон имале за 50% помала веројатно дека ќе бидат хоспитализирани, околу 75% помала веројатност дека ќе им треба интензивна нега и...

МЕГАИНТЕРВЈУ. М-р д-р Ангелчо Андоновски: Дури ни вакцинираните, ниту најсилните, ниту најздравите не се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Андоновски, се наоѓаме во постновогодишен период во кој ги „собираме“ плодовите од опуштеното (пред) новогодишно прославување. Бројката на заразени со SARS-CoV-2 секојдневно...

Кои сигнали во однесувањето на детето треба сериозно да ве загрижат

За време на првата година од животот доаѓа до развој на свеста, и таа е клучна. Знаците кои претставуаат оправдана причина за загриженост, може...

СТУДИЈА: Немањето симптоми кај заразените со омикрон го објаснува неговото ширење

Студии, од кои едната е спроведена минатиот месец кога инфекциите со омикрон биле во пораст во Јужна Африка, а друга која во исто време...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз детски мафини

Потребно: 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 јајце 1 банана 1 круша 1 лажица маслиново масло Малку цимет 1 супена лажица млеко Подготовка:...

ПЕДИЈАТРИТЕ АЛАРМИРААТ: Поради ширење на омикрон посебно се чувствителни децата до 4 години

Здружението на педијатри на Србија предупреди дека, поради ширење на омикрон варијантатат на коронавирусот, е извесен голем пораст на бројот на заразени и хоспитализирани...

Како треба да изгледа здрав и идеален појадок на секое дете

Според проф. Тања Крал добар појадок за раст и развој на децата е оној кој вклучува храна богата со протеини, како што се јајцата....

Идејата за намерна инфекција се шири како шумски пожар: ЗОШТО НЕ ТРЕБА НАМЕРНО ДА...

Ако сте ги примиле сите дози од вакцината против Ковид-19, зошто едноставно намерно не би се заразиле со омикрон варијантата на коронавирус како би...

Водечки имунолог: Сите ќе бидат изложени на омикрон, но вакцинираните ќе поминат подобро

Водечкиот американски имунолог д-р Ентони Фаучи предупреди на брзото ширење на варијантата омикрон, наведувајќи дека сите ќе бидат изложени на вирусот, но дека вакцинираните...
error: