НАЈНОВИ ВЕСТИ

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со спанаќ и сирење

Потребно: 150гр тестенини 200гр свеж спанаќ 50гр путер 1 чешне лук 120гр рикота 1 лажица пармезан Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините според упатството...

Нарушениот сон поврзан со намален квалитет на живот поврзан со здравјето кај децата

Резултати од нова студија во која учествувале 100 деца на возраст од осум до 12 години, покажале дека нарушениот сон е поврзан со намален...

ШТО ЗНАЧИ КОГА ИМАТЕ БОЛНА ОВУЛАЦИЈА: Моменталната непријатност е нормална, но може да биде...

Иако многу жени немаат никакви симптоми за време на овулацијата, има и такви кои чувствуваат непријатност која е кратка и безопасна. Може да забележите...
video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО ПРОФ. Д-Р КАТАРИНА СТАВРИЌ: ХПВ вакцина

Хуман папилома вирус или скратено ХПВ е најчестиот сексуално пренослив вирус. Станува збор за група на вируси кои ја инфицираат кожата или различни мукозни...
video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО ПРОФ. Д-Р КАТАРИНА СТАВРИЌ: Вакцини

Имунизацијата е едно од најголемите достигнувања во историјата на медицината и секоја година спасува милиони животи. Според податоците на СЗО, станува збор за повеќе...

Хипертензијата може и кај адолесцентите да предизвика оштетување на органите

Високиот крвен притисок (хипертензија) може да доведе до оштетување на органите, а ризикот не е ограничен само на возрасните, укажува нова студија. Имено, со...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЕЛЕНА ПЕТРОВА ПО ПОВОД 20 МАРТ – СВЕТСКИ...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Здравите и правилно подредени заби се клучни за самодовербата, емотивната состојба, воедно и за социјализацијата. Токму заради се ова грижата за забите би...

Ова се симптомите на кракен

Кракен, варијанта на коронавирусот што се шири скоро 40 проценти побрзо од своите претходници, би можела да стане доминантна кај населението. Досега пријавените симптоми...

Популарно

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЕЛЕНА ПЕТРОВА ПО ПОВОД 20 МАРТ – СВЕТСКИ ДЕН НА ОРАЛНОТО...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Здравите и правилно подредени заби се клучни за самодовербата, емотивната состојба, воедно и за социјализацијата. Токму заради се ова грижата за забите би...

СИТЕ БЕБИЊА (НЕ) СЕ РАЃААТ СО СИНИ ОЧИ: До кога најдоцна детето може да...

Често може да се слушне дека сите бебиња се раѓаат со сини очи, но вистината е дека бојата на очите зависи од генетиката и...

БРЗО СМИРУВАЊЕ НА ТАНТРУМИ КАЈ ДЕЦАТА: Психолог открил идеален трик

Тантрумите или изливите на бес се вообичаена појава кај децата кои сè уште не знаат како на мирен начин да се справат со сопствените...

Имунизација

Публикации

Вродени Луксантни Состојби на Колковите кај Децата во Струга и Струшко (1975-2005) Некои Аспекти кон Растот, Развојот и Општата Здравствена Состојба на Децата од Струга и Струшко, во Период од 1983 до 2006 год.

Најчитани

Интервју со д-р Владо Колевски: Немојте да ги вакцинирате децата, освен оние што сакате...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Недостасува основна медицинска култура кај поголемиот дел од населението, резултат на што е и несигурноста, недовербата и незнаењето на справување со основните...

Проф. д-р Јовица Угриновски: ЈАТРОГЕНИЗАЦИЈА: Се поголем е бројот на пациенти коишто се разболени...

ПИШУВА: Проф. Д-р Јовица Угриновски специјалист по неврохирургија  ♦♦♦♦♦♦♦ Терминолошки или во превод ова значи болест добиена од доктор, бидејќи јатрос на грчки значи доктор. Оваа болест е...

Интервју со д-р сци. Александар Сајковски: Инциденцата на аутизмот несомнено асоцира со технолошкиот развиток...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Дискусија, разговор, изнесување на факти особено во сите релевантни медиуми, дебатни емисии во кои ќе учествуваат оние кои се против и оние...

Интервју со д-р Мими Кимовска-Христова: Траорна е глетката на ова што се случува, одговорноста...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Антивакциналното движење го зема својот данок. Невини деца се жртви на епидемијата со мали сипаници, за која постои реален страв дека може...

ПРВ ПАТ ВО ИСТОРИЈАТА НА РАКОТ: Ракот на дебелото црево исчезнал кај сите пациенти...

Новиот лек кој се тестира за колоректален карцином ги остави лекарите вчудовидени откако врати 100 отсто успешност во клиничките испитувања. Достарлимаб, лек со лабораториски произведени...
error: