дома Симптоми

Симптоми

ОВИЕ СИМПТОМИ ВО БРЕМЕНОСТА НЕ СМЕЕТЕ ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени, физички и психолошки. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници, и кога мислат дека нешто не е во...

НАМИРНИЦИ КОИ МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКААТ ПЕЛЕНСКИ ОСИП: Ова овошје и зеленчук треба да се...

Кога бебето ќе почне да јаде цврста храна, содржината и зачестеноста на столицата се менуваат. Сите овие нови намирници може да ја зголемат веројатноста за појава на пеленски осип., особено кај...

КАКО ДА ЗНАЕТЕ ДЕКА ДЕТЕТО ИМА ДЕВИЈАЦИЈА НА НОСОТ: 6 симптоми се клучни, кај...

Дали дишењето на вашето дете е оежнато? Дали има постојано течење на носот? Дали 'рчи додека спиет и диши со отворена уста? Ако одговорот на сите горенаведени прашања е „да“, вашето...

ШТО ЗНАЧИ КОГА ИМАТЕ БОЛНА ОВУЛАЦИЈА: Моменталната непријатност е нормална, но може да биде...

Иако многу жени немаат никакви симптоми за време на овулацијата, има и такви кои чувствуваат непријатност која е кратка и безопасна. Може да забележите еднострана болка во стомакот неколку минути или...

ШТО ДА НАПРАВИТЕ КОГА ЌЕ СЕ ПОЈАВАТ ПРВИ СИМПТОМИ НА ВИРУС КАЈ ДЕТЕТО: Најважни...

Нормално е здравите деца да имаат до 12 вирусни инфекции годишно во првите неколку години од животот. Исто така, не е ретка појава да веднаш по закрепнувањето повторно се разболат, па...

НЕРВОЗА, СЛАБОСТ, ГУБЕЊЕ НА АПЕТИТ: Препознајте недостаток на калциум кај детето

Калциумот е минерал кој му е потребен на телото за да изгради коски и заби. Помага и за добро функционирање на нервите, мускулите и срцето. Хипокалцемијата е состојба кога нивото на...

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ КАКО ДЕТЕТО ТРЕПКА, ЧИТА И ГЛЕДА ТВ: Ова се знаци кои покажуваат...

Очите се најважното и незаменливото средство за разбирање на светот и затоа е важно уште од раното детство да се заштитат и да се најде проблемот доколку се појави. Ако детето во...

Астигматизмот на родителите го зголемува ризикот од астигматизам кај децата

Според резултатите од неодамна објавена студија, родителскиот астигматизам може да претставува независна и дозно зависна поврзаност со детскиот астигматизам. Имено, се покажало дека астигматизмот ≥ 1,0 D кај двајцата родители е поврзан...

Ова се факти кои треба да ги знаете за детските алергии

Доколку мајката има алергиска реакција на храна, многу е веројатно дека и детето ќе развие алергија, но алергиската реакција не мора да биде на ист вид на храна. Алергијата е реакција на...

КОИ СЕ СИМПТОМИТЕ НА ГРИП ВО БРЕМЕНОСТA: Високата температура намалете ја на 2 начина,...

Познато е дека во бременоста имунитетот ослабува, па затоа не е реткост и повеќе и почесто да добивате некои респираторни инфекции. Меѓутоа, во периодот кога чекате бебе, треба да бидете особено...

Најнови вести

ДО КОГА НА БРЕМЕНИТЕ ЖЕНИ ИМ СЕ ПРАВИ ГИНЕКОЛОШКИ ПРЕГЛЕД? Само во овие месеци...

Бременоста е период кога треба да се грижите за себе повеќе од кога било, а воедно и период во кој многу често ќе посетувате...

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како кај детето да развиете здрави навики во исхраната

Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат вашето дете да развие позитивни навики кога е во прашање исхраната. Не дозволувате да си игра со...

Близнаци родени 30 години откако биле замрзнати како ембриони, растат сосем нормално

Близнаците Тимоти и Лидија Риџвеј, родени 30 години откако биле замрзнати како ембриони во април 1992 година, растат и се развиваат како сосем нормални...

ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА ВТОРО ДЕТЕ: Ова се главните предуслови кои треба да ги...

Дали сте подготвени за второ дете првенствено зависи од вашите желби. Откако жената ќе закрепне психички и физички од претходното породување, многу други фактори...

ИСТРАЖУВАЊЕЕ: Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Хормоналните апчиња против бременост ја зголемуваат опасноста од развој на рак на дојка. Меѓу нив се и сè попопуларните пилули што одржат само прогестин,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од стар леб

Потребно: 1 бајат леб 5-6 лажици ајвар 200гр сува сланина 100гр колбаси 1 кромид 1 мала конзерва пченка 6 јајца 200мл млеко 150гр кашкавал ...

ОВИЕ СИМПТОМИ ВО БРЕМЕНОСТА НЕ СМЕЕТЕ ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени, физички и психолошки. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници, и...

КОГА БЕБЕТО МОЖЕ ДА ГИ ИМА СИТЕ ТРИ ОБРОЦИ: Првата кашичка задолжително се дава...

Преминот на цврста храна е голем чекор во развојот на бебето, а често може да биде многу збунувачки за родителите бидејќи постојат голем број...

Педијатрите предупредуваат: Седум знаци кои откриваат дека детето има воспаление на увото

Воспалението на увото е еден од најчестите здравствени проблеми кај децата, а на тригодишна возраст дури 70 отсто од децата барем еднаш ја преболуваат...

Кои намирници се најголеми алергени и кои се знаците за алергија на храна кај...

Алергијата на храна е всушност абнормална и ненадејна реакција на телото на одредена намирница што детето ја консумирало. Како што објаснуваат педијатрите, важно е...

Две од три млади мајки имаат проблеми со менталното здравје

Резултати  од ново истражување покажале дека две од три млади мајки имаат барем еден проблем поврзан со менталното здравје. Подеднакво, се покажало дека мајките...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вегетаријанска кашичка

Потребно: 100 гр зеленчук (морков, брокула, карфиол, што и да имате во фрижидер) 50 гр компири 10 гр овесни снегулки или просо 2 лажички...

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Што го зголемува ризикот од прекумерна телесна тежина кај децата

Според резултатите од студијата која ги анализирала податоците на повеќе од 81.000 деца, гестацискиот дијабетес на мајката и големата телесна тежина при раѓање тројно...

ДАЛИ Е БЕЗБЕДНО ДА ВОЗИТЕ АВТОМОБИЛ ВО БРЕМЕНОСТ? Ова се ризични ситуации кои можат...

Возењето автомобил во бременоста не е забрането, но претпазливоста мора да биде поголема. Јасно е дека покрај физичките промени, трудниците поминуваат и низ ментални...

М-р Марина Крстиќ: КРЕАТИВНО НАДАРЕНИТЕ ДЕЦА ЖИВЕАТ ВО СВЕТ НА БЕСКРАЈНИ МОЖНОСТИ

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Сите надарени деца имаат тенденција да бидат имагинативни и покажуваат зголемен капацитет за...
error: