дома Симптоми

Симптоми

ЗОШТО СТОМАКОТ ПРЕД ЦИКЛУС ТОЛКУ ОТЕКУВА? Овулационата надуентост е честа непријатност што многу жени не ја поднесуваат

Вашето тело поминува низ толку многу промени за време на менструалниот циклус, а една од хормоналните промени за време на овулацијата е зголемувањето на нивото на естроген, што може да доведе...

ОСИП, ПЛАЧЕЊЕ,ЗГОЛЕМЕНИ ЖЛЕЗДИ: Симптоми кои никогаш не треба да ги игнорирате кај дете

Сите симптоми кај деца кои не навршиле една година, треба да се земат предвид сериозно, бидејќи тие многу лесно се разболуваат. Дури и кога детето нема јасни симптоми на болеста, родителскиот...

5 ПРИЧИНИ ЗА НЕСОНИЦА ВО РАНА БРЕМЕНОСТ: Еве што може да ви помогне конечно...

Бремените жени често имаат проблеми со спиењето, а несоницата може да се појави во кој било период од бременоста. Најчесто, идните мајки се жалат дека им е се потешко да најдат...

СПУШТАЊЕ ТЕМПЕРАТУРА КАЈ ДЕЦАТА ВО ЛЕТО: Малку се разликува од класичните методи, затоа внимавајте...

Да се биде болен не е забавно во ниту еден период од годината, но во лето тоа е посебна мака, и за децата и за родителите. И тоа не само поради...

СЕ „КРЧКАМЕ“ НА ПЛУС 40: Лекар од Итна помош ги објаснува симптомите и фазите...

Со летото и високите температури доаѓа и ризикот од топлотни заболувања, кои со себе носат голем број симптоми и здравствени состојби како топлотни грчеви, топлотна исцрпеност и топлотен удар. „Топлотната болест има...

БЕБЕТО ЈА УДРИ ГЛАВАТА, ДАЛИ ЌЕ БИДЕ ДОБРО? Еве на што да обрнете внимание...

Бебињата учат секакви нови вештини во првата година, како што се фаќање, тркалање, седење и одење. Со ова ново и возбудливо истражување, тие сигурно ќе имаат незгоди, падови и повреди. Секогаш...

ПСИХОЛОЗИТЕ УКАЖУВААТ: Осум најчести знаци на анксиозност кај децата

Анксиозноста е емоција која се карактеризира со чувство на напнатост, загрижени мисли и физички промени, како што е зголемен крвен притисок. Луѓето кои страдаат од анксиозни нарушувања обично имаат повторливи наметливи...

Летни опасности кои ги демнат бебињата

Летото може да донесе радост и забава, но може да биде и извор на разни здравствени проблеми за бебињата. Правилната грижа и превентивните мерки можат значително да го намалат ризикот од...

ЕВЕ КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ПРОБЛЕМИ СО ГАСОВИ КАЈ БЕБИЊАТА: Надуеност, грчеви, постојано плачење се...

Гасовите кај бебињата се вообичаени и дел од нормалниот дигестивен процес. Меѓутоа, прекумерната количина на гасови може да бидат знак дека нешто се случува во организмот на вашето бебе. Дознајте како да ги препознаете знаците на проблеми со...

БЕБЕТО МНОГУ ГЛАСНО И ЧУДНО ДИШЕ, ДАЛИ Е ТОА НОРМАЛНО? Оваа појава не е ретка, еве зошто...

За новите родители, фразата „Спие како бебе“ може да добие сосема ново значење. Ова не е само затоа што повеќето бебиња спијат многу малку, туку и затоа што многу бебиња можат...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: 2 рецепти за домашен сладолед што децата ќе го обожуваат

Сладолед од чоколадо Потребно: 1 конзерва засладено кондензирано млеко (400 гр) 60 гр какао во прав 1 лажичка екстракт од ванила 500 гр павлака за...

ЗОШТО СТОМАКОТ ПРЕД ЦИКЛУС ТОЛКУ ОТЕКУВА? Овулационата надуентост е честа непријатност што многу жени не ја поднесуваат

Вашето тело поминува низ толку многу промени за време на менструалниот циклус, а една од хормоналните промени за време на овулацијата е зголемувањето на...

РОТАВИРУС И ДИЈАРЕА ВО ЛЕТО: Симптоми на оваа вирусна инфекција и како да се...

„Типичната сезона кога владее оваа инфекција е зимата, односно од ноември до април, но не се исклучени ниту другите месеци. Инфекцијата се јавува многу...

ИДЕАЛНО ТЛО ЗА РАЗМНОЖУВАЊЕ НА БАКТЕРИИ: Дали и вашите деца се капат на овој...

Многу родители ги изложуваат своите деца на ризик од сериозни болести додека се капат, без воопшто да се свесни за тоа. Експертите велат дека...

СТУДИЈА: Аутизмот кај децата поврзан со промени во цревниот микробиом

Новата анализа не ги проучувала само бактериите кои потекнуваат од дигестивниот тракт, туку и габите, археите и вирусите кои можат да се најдат таму. Тимот,...

ЕДЕН ЗБОР ИМА ОГРОМНО ВЛИЈАНИЕ НА САМОДОВЕРБАТА НА ДЕЦАТА: Наместо оној кој сите го...

Самодовербата е многу важна за децата бидејќи може да влијае на нивниот живот во сите аспекти. Добра вест е дека постои еден збор што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијанска салата со сланина и леб

Потребно: 6 големи парчиња сланина 2 топчиња моцарела, исечени на парчиња 6-8 парчиња домати, исечени на големи парчиња 300 гр кисели краставички Свежи листови...

БЕБЕТО ПЛАЧЕ ШТОМ ГО СПУШТИТЕ И ВЕ БАРА САМО ВАС? Сите даваат погрешни совети,...

Иако е сосема природно детето да е врзано за мајката, факт е дека некои деца се изразено поврзани за мајките, до таа мера што...

6 КАРАКТЕРИСТИКИ НА ОДЛИЧНИ РОДИТЕЛИ: Знаат да кажат НЕ, но и да играат и...

Родителите се трудат да бидат најдобри за своите деца, а советите на стручњаците или нивните зборови за тоа што го прави добри родители може да им...

ДИЈАРЕЈА, ГАДЕЊЕ, БОЛКИ ВО СТОМАКОТ, ПОВРАЌАЊЕ: Доенчињата и децата помлади од 5 години се...

Труењето со храна е состојба предизвикана од консумирање на контаминирана храна или пијалак што содржи бактерии, вируси или паразити. Вообичаени бактерии кои предизвикуваат труење...

Научете ги децата на другарство

Конфликтите помеѓу децата најчесто избиваат поради играчки и поради различно водење на правилата на игра, а каде има конфликти, тука се и бурни реакции...

ОСИП, ПЛАЧЕЊЕ,ЗГОЛЕМЕНИ ЖЛЕЗДИ: Симптоми кои никогаш не треба да ги игнорирате кај дете

Сите симптоми кај деца кои не навршиле една година, треба да се земат предвид сериозно, бидејќи тие многу лесно се разболуваат. Дури и кога...

5 ПРИЧИНИ ЗА НЕСОНИЦА ВО РАНА БРЕМЕНОСТ: Еве што може да ви помогне конечно...

Бремените жени често имаат проблеми со спиењето, а несоницата може да се појави во кој било период од бременоста. Најчесто, идните мајки се жалат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ­: Запечени тиквички со салца и пармезан

Потребно: 500 гр тиквички Салца 3 чешниња лук Пармезан Провансалски зачин Босилек Сол Црн пипер Маслиново масло Подготовка: Тиквичките измијте ги, не ги лупете, исечете...

ДАЛИ ДЕЦАТА НЕ ПРАВАТ ПОСРЕЌНИ: Науката има одговор кој ќе ве изненади

Многу родители велат дека имањето деца е најдоброто нешто што им се случило во животот. Има и други кои иако ги сакаат своите наследници,...
error: