дома Љубопитно

Љубопитно

Психолог тврди: Родителите се многу поголеми паничари од децата

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстреми во родителството: родители со очекувања кои многу бараат, и премногу заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат најголема опасност по децата, оти не им...

За што служи апгар тестот?

Уште во првата минута од својот живот, вашето бебе ќе ја добие својата прва оценка, а во 5. минута, веќе и втората. Тие две оценки заедно, го сочинуваат апгар скорот, односно...

Измислените другари имаат ограничен рок на траење. Децата брзо ги надраснуваат

Според студијата на еден универзитет во Њујорк, дури 65% од децата на возраст помеѓу три и пет години, имат измислено другарче. Децата во тој период забрзано развиваат и созреваат, но не...

Децата не помнат ништо што им се слчучило пред третиот роденден

Овој феномен, заборавање на случувања од најраното детство, Сигмунд Фројд го нарекол инфантилна амнезија, но и нешто подоцна, кај децата од осум години, се воочува отежнато присетување на она што им...

3 прашања за бебињата на кои веројатно не го знаете одговорот

Јасно е дека пред да станете родители сте прочитале куп литература и сте прегледувале многу сајтови за бебиња. Сепак, одговори на некои прашања (можеби) не сте успеале да најдете. Еве некои...

Тајни на успивање на бебето според начинот на тато

И татковците може да успиваат бебе. Ако бебето еднаш се научи дека само мама успива, така и ќе биде. Но, зошто татковците не би ги успивале бебињата? Вистина е дека на...

Новата генерација девојчиња самопочитувањето го гради исклучиво на основа на физичкиот изглед

Немаат ниту 13 години, а веќе ги чупаат веѓите, ги исцртуваат, одат на козметичар... И ако некој од врсниците им каже дека не се доволно убави или нашминкани, губат самодоверба. Терапевт од...

Ножички или грицкалка за сечење на бебешките нокти?

Немојте да ги сечете ноктите со грицкалка или ножички кои ги користат возрасните членови на смејството. На почетокот може да користите турпија за бебиња и така да ги одржувате рамни. Кога...

Ви се чини дека ќе полудите од вриштењето на бебето? Научниците велат дека сте...

Кога бебињата плачат, тогаш тоа не само што може да ги уништи нервите на родителите, туку и нивниот слух. Според најновите истражувања, бебињата и децата прават врева како и млазните авиони. Според...

Ова се две работи на кои не треба да се учат децата

Кога родителот го гледа своето дете како се труди да се дигне во седечка положба или да стане на нозе, не смее премногу да му помага. Имено, кај моторичкиот развој на...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од спанаќ и банана +9м.

Потребно: 1 средна или голема банана (излупена и преполовена) 2-3 шолји беби спанаќ Подготовка: Ставете околу 3 сантиметри вода во тенџерето и почекајте водата да...

Кога детето спие со отворени очи

Кога ќе забележат дека нивното дете спие со подигнати капаци, родители главно се многу загрижени. Сепак, ноќниот лагофталмус, познат како спиење со отворени очи,...

Психолог тврди: Родителите се многу поголеми паничари од децата

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстреми во родителството: родители со очекувања кои многу бараат, и премногу заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

Прим. д-р Љиљана Којиќ: По навршени шест месеци бебето нема потреба од ноќен подој

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Ако имате дилема дали да го укинете ноќниот оброк запрашајте се дали возрасните (под услов да се здрави и да немаат...

По спонтан абортус, не треба да се одложува нова бременост?

По спонтан абортус, лекарите им советуваат на жените да причекаат барем три месеци, до повторен обид да забременат. Но, според истражувањата на американскиот Национален...

За што служи апгар тестот?

Уште во првата минута од својот живот, вашето бебе ќе ја добие својата прва оценка, а во 5. минута, веќе и втората. Тие две...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Две вкусни кашички од праска +4м.

Праските се богати со витамин Ц и А, содржат и многу растителни влакна. Познати се по своето диуретско дејство, па на бебињата кои страдаат...

Здравствени состојби кои најмногу ги плашат родителите и како да реагирате на нив

Кога ќе станете родител, имате милион прашања и дилеми. Не знаете дали добро ја држите главата на бебето, се прашувате дали треба да спие...

5 знаци дека вашето дете дехидрирало

Овој период од годината е совршен за активности надвор од дома, но она што често се заборава е дека тоа е период кога многу...

7 знаци кои укажуваат на недостаток на калциум кај децата

Кои се првите знаци на недостаток на калциум кои можеби веднаш не би ги препознале. ГРЧЕВИ ВО МУСКУЛИТЕ И ТРНЕЊЕ НА ПРСТИТЕ Грчеви под пазувите, бутовите...

Лековити природни напитоци за бебе

Општи се препораките дека пијалак за бебето се бира во склад со неговата здравствена ситуација или превентивно. Така, некои природни сокови имаат предност над...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од боранија +9м.

Потребно: 200гр боранија 1 -2 лажици млеко 5гр путер или една лажица масло Малку сечкан магоднос Подготовка: Обарете ја боранијата и кога ќе омекне, истурете...

Како да разликувате стомачен вирус од труење со храна кај детето?

Различни фактори влијаат на појавата на тегоби во нежниот детски систем за варење. Децата често се вознемирени и нервозни, па иако однесувањето кај децата...

Колку време вообичаено им е потребно на жените да забременат

Паровите главно се многу возбудени кога ќе одлучат дека е “време“ за бебе, но тоа понекогаш може да биде и многу стресбо, особено ако...

Измислените другари имаат ограничен рок на траење. Децата брзо ги надраснуваат

Според студијата на еден универзитет во Њујорк, дури 65% од децата на возраст помеѓу три и пет години, имат измислено другарче. Децата во тој...
error: