дома Здрава кујна

Здрава кујна

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза бајадера

Потребно: · 200мл вода · 550гр шеќер · 300гр мелени ореви · 300гр мелени бисквити · 250гр путер · 100гр чоколадо за готвење За глазура: · 150гр црно чоколадо · 2 лажички масло Подготовка: Во тенџере ставете ги водата со шеќерот...

Долго топло лето: Идеален за разладување – ОСВЕЖИТЕЛЕН КРЕМАСТ СЛАДОЛЕД ОД ВАНИЛА И МАЛИНА

ПОТРЕБНО Е: 500 г замрзнати малини 1 ванилин шеќер 3 лажици шеќер сок од еден лимон 1/2 лажиче цимет 2 шлаг крема со вкус на ванила 300 мл млеко ПОДГОТОВКА: Во сад ставетете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: СВЕЖО, СЛАТКО И ЗДРАВО – Беби летна кашичка

Потребно: 1 кајсија 1 морков Подготовка: Како што веќе ви кажавме, ова кашичка се подготвува на наједноставниот можен начин. Едноставно сварете го морковот и кајсијата, кои претходно сте ги исчистиле и исечкале....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летни тестенини

Потребно: 500гр спирални тестенини 50гр пармезан 1 модар патлиџан 1 морков 1 кромид 2 чешлиња лук 400 грама лупени домати 1 лажица кафеав шеќер 50гр црни маслинки без семки 4 лажици...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Неверојатен ролат со фил од три состојки

Потребно: 1 јајце 1 лажица шеќер Малку сол 1 кесичка ванилин шеќер 1 лажица брашно 125мл млеко 80гр брашно 1 лажица какао 250гр несолена урда или крем сирење 100мл слатка павлака ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз и лесен рецепт за солени палачинки

Потребно: 1 јајце 2 чаши млеко (400мл) 1 чаша вода (200мл) 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 3 лажици масло Зачини по желба 300гр брашно (2,5 чаши) Масло за пржење Фил Јајце ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена пита со спанаќ готова за 30 минути

Потребно: За тестото: 2 јајца 200мл кисела вода 200мл јогурт 50мл масло ½ кесичка прашок за печиво ½ лажичка сол 250гр пченкарно брашно 150гр обично брашно За филот: 100мл масло 1 страк праз ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза овошна летна торта

Потребно: 2 кесички шлаг крем 1л млеко 2 павлаки 350гр мелени бискивити (може и чоколадни) 800гр замрзнати малини Подготовка: Шлаг кремите се матат со млекото, но може и со иста количина минерална...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посни, а превкусни лазањи од тиквици

Потребно: 600гр тиквици 50гр путер 12 листови лазањи 100гр горгонзола 50гр моцарела 50гр пармезан Сол и бибер За бешамелот: 50гр путер 50гр брашно 1л млеко ½ лажичка мелен ѓумбир ¼ лажиче мускантно...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пиперки со павлака и сирење што ќе ве освојат на прва

Потребно: Пиперки (по желба) Маслиново масло Кисела павлака Фета сирење Подготовка: Во тавче ставете ги пиперките  прелијте ги со маслиново масло. Поклопете ги, малку крчакјте ги, па намалете ја температурата и вртете...

Најнови вести

Моќна фотографија на бебе во срце од шприцови: СЕТА БОЛКА И РАДОСТ НА БОРБАТА...

Фотографија која совршено ја отсликува целата болка, но и радост на ин витро оплодувањето. Фотографијата, споделена на Фејсбук страницата Sher Institute, ја покажува вистинската...

Комбинацијата на „АстраЗенека“ и „Фајзер“ го зголемува нивото на антитела кон коронавирусот, покажува студија

Комбинацијата на вакцини, прва доза на „АстраЗенека“, а потоа „Фајзер“, го зголемува нивото на неутрализирачки антитела за шест пати, во споредба со примени две...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза бајадера

Потребно: · 200мл вода · 550гр шеќер · 300гр мелени ореви · 300гр мелени бисквити · 250гр путер · 100гр чоколадо за готвење За глазура: · 150гр црно чоколадо · 2 лажички масло Подготовка:...

ЛЕТОТО Е ИДЕАЛНО ВРЕМЕ: Како и кога да го одвикнете детето од пелени?

Летните месеци се идеален период за вадење на пелените кај детето, но за повеќето родители тој процес ретко поминува без маки. Најчесто станува збор...

НЕ ГРИЖЕТЕ СЕ, ДЕТЕТО НЕ МАНИПУЛИРА СО ВАС: Зошто децата бараат чаша вода пред...

Толку сте уморни, и и вие и вашето дете, и единство што сакате е да заврши читањето на последната приказна пред спиење, па вашето...

Гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) кај децата: Кога треба да се јавите на лекар

Плукањето, исто така познато како рефлукс или гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) е неуредно. Но, за разлика од повраќањето, тоа обично не е болно, а бебињата...

Со која вакцина против Ковид-19 најлесно се минува границата: Еве каде може да проверите...

Ширум светот досега се администрирани над 3,7 милијарди дози вакцина против Ковид-19, а многумина летово се решија да ги спакуват куферите и да отпатуваат...

Долго топло лето: Идеален за разладување – ОСВЕЖИТЕЛЕН КРЕМАСТ СЛАДОЛЕД ОД ВАНИЛА И МАЛИНА

ПОТРЕБНО Е: 500 г замрзнати малини 1 ванилин шеќер 3 лажици шеќер сок од еден лимон 1/2 лажиче цимет 2 шлаг крема со вкус...

Американска академија за педијатрија: Нови упатства за фебрилни доенчиња стари од 8 до 60...

Кога новороденчето ќе добие треска, тоа може да биде знак на бактериска инфекција, а педијатрите сега имаат упатства (гајдлајн) кои ќе им помогнат да...

ОД КОГО ДЕЦАТА ЈА НАСЛЕДУВААТ ВИСИНАТА

Научниците го испитувале начинот на исхрана на бремените жени и утврдиле како тоа влијае врз плодот, но сега е направена студија која ги испитувала...

Проблеми со концентрација, замор, намалена способност за вежбање – овие симптоми на Ковид може...

Германските истражувачи спроведоа студија објавена во часописот „Clinical Infectious Diseases“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од пациентите со Ковид имале...

Дали интелигенцијата е наследна и од кого? Еве што вели науката

Експертите за генетика истражувале дали интелигенцијата е резултат на генетско влијание или се развива и создава од надворешни фактори, и заклучиле дека е комбинација...

Безбедно ли е да се дружите со пријатели кои не се вакцинирани? Еве што...

Ако сте вакцинирани, дали може безбедно да се дружите со пријателите? Одговорот може да лежи во вашето општо здравје, здравјето на луѓето околу вас и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: СВЕЖО, СЛАТКО И ЗДРАВО – Беби летна кашичка

Потребно: 1 кајсија 1 морков Подготовка: Како што веќе ви кажавме, ова кашичка се подготвува на наједноставниот можен начин. Едноставно сварете го морковот и кајсијата,...

ЛЕТНА ЗАБАВА: Колку деца треба да имате според хороскопскиот знак?

ОВЕН: Мајка војник со многу деца Жените во овој знак можат да имаат многу деца. Три, четири или повеќе? Зошто? Па за почеток, тие се...
error: