дома Стручен агол

Стручен агол

Прим. д-р Љиљана Којиќ: По навршени шест месеци бебето нема потреба од ноќен подој

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Ако имате дилема дали да го укинете ноќниот оброк запрашајте се дали возрасните (под услов да се здрави и да немаат пореметување во исхраната) се будат ноќе за...

Прим. д-р Соња Петровска: Продолжена или постојана изложеност на алергенот може да предизвика хронично...

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ Алергија на прашина (2) Кога да се побара лекарска помош Некои знаци и симптоми на алергија, како што е течење на носот или кивање, се слични на оние на обичната...

Науч. сор. прим. д-р сци. Силвана Наунова-Тимовска: Секое зголемување на телесната тежина, особено кај...

ПИШУВА: Науч. сор. прим. д-р сци. Силвана Наунова-Тимовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Дебелината е водечка болест на модерната цивилизација која полека добива пандемиски размери. Преваленцата е во пораст, особено во развиените земји. Затоа е потребно...

Д-р Бранко Петровски: Со каудалната аналгезија детето по операцијата или не чувствува болка или...

ПИШУВА: Д-р Бранко Петровски анестезиолог ♦♦♦♦♦♦♦ Соодветниот третман на постоперативната болка е еден од клучните аспекти во постоперативниот период. Честопати отежнатата комуникација во однос на евалуацијата на болката дополнително знае да го усложни проблемот. Болката...

М-р Ивана Урдаревиќ: Кога да се отпочне со логопедско – рехабилитациски третман

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор  ♦♦♦♦♦♦♦ За сите артикулационо-јазички пореметувања се препорачуваат превентивни предвежби, за правилен развој на говорните движења, за акустичкото внимание и јазичната мисла, меѓутоа не треба да се...

Проф. д-р Бранимир Несторовиќ: Децата се родени алтруисти

ПИШУВА: Проф. д-р Бранимир Несторовиќ педијатар пулмолог-алерголог ♦♦♦♦♦♦♦ Дали се раѓаме добри или лоши? Прашање кое отсекогаш ги интересирало филозофите е дали луѓето во својата основа се добри или лоши? Еден од начините да го дознаеме...

Прим. д-р Соња Петровска: КИВАЊЕ И ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ – Знаците за алергија на...

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ Алергија на прашина (1) Алергијата на прашина е развој на алергиска реакција кон мали организми, грињи, кои најчесто живеат во домашната прашина. Знаците за алергија на домашна прашина се...

Д-р Бујар Абдиу: Родителите грешат кога го споредуваат своето дете со друго или со...

ПИШУВА: Д-р Бујар Абдиу специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Најчести родителски грешки Што е најбитно во првата година од животот на бебето кога се случува интензивен, брз раст и развој? Кои се најчестите грешки кои ги прават родителите? ...

Д-р Маќули Хаџи-Лега: Повеќеплодовите бремености, генерално, завршуваат со царски рез

ПИШУВА: Д-р Маќули Хаџи-Лега специјалист по гинекологија и акушерство  ♦♦♦♦♦♦♦ Многу често, а и докажано е дека жените со фамилијарна анамнеза по мајчина линија (мајка, баба, прабаба) имаат повеќе шанси за спонтана повеќеплодова бременост, близнаци,...

Науч. сор. прим. д-р сци. Силвана Наунова-Тимовска: Кифоза или грпка често е последица на...

ПИШУВА: Науч. сор. прим. д-р сци. Силвана Наунова-Тимовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦   Дефиниција на кифоза Кифоза или грпка преставува засилена физиолошка кривина на ‘рбетот према назад Искривување на горен дел на грбот, на градната група на...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од спанаќ и банана +9м.

Потребно: 1 средна или голема банана (излупена и преполовена) 2-3 шолји беби спанаќ Подготовка: Ставете околу 3 сантиметри вода во тенџерето и почекајте водата да...

Кога детето спие со отворени очи

Кога ќе забележат дека нивното дете спие со подигнати капаци, родители главно се многу загрижени. Сепак, ноќниот лагофталмус, познат како спиење со отворени очи,...

Психолог тврди: Родителите се многу поголеми паничари од децата

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстреми во родителството: родители со очекувања кои многу бараат, и премногу заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

Прим. д-р Љиљана Којиќ: По навршени шест месеци бебето нема потреба од ноќен подој

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Ако имате дилема дали да го укинете ноќниот оброк запрашајте се дали возрасните (под услов да се здрави и да немаат...

По спонтан абортус, не треба да се одложува нова бременост?

По спонтан абортус, лекарите им советуваат на жените да причекаат барем три месеци, до повторен обид да забременат. Но, според истражувањата на американскиот Национален...

За што служи апгар тестот?

Уште во првата минута од својот живот, вашето бебе ќе ја добие својата прва оценка, а во 5. минута, веќе и втората. Тие две...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Две вкусни кашички од праска +4м.

Праските се богати со витамин Ц и А, содржат и многу растителни влакна. Познати се по своето диуретско дејство, па на бебињата кои страдаат...

Здравствени состојби кои најмногу ги плашат родителите и како да реагирате на нив

Кога ќе станете родител, имате милион прашања и дилеми. Не знаете дали добро ја држите главата на бебето, се прашувате дали треба да спие...

5 знаци дека вашето дете дехидрирало

Овој период од годината е совршен за активности надвор од дома, но она што често се заборава е дека тоа е период кога многу...

7 знаци кои укажуваат на недостаток на калциум кај децата

Кои се првите знаци на недостаток на калциум кои можеби веднаш не би ги препознале. ГРЧЕВИ ВО МУСКУЛИТЕ И ТРНЕЊЕ НА ПРСТИТЕ Грчеви под пазувите, бутовите...

Лековити природни напитоци за бебе

Општи се препораките дека пијалак за бебето се бира во склад со неговата здравствена ситуација или превентивно. Така, некои природни сокови имаат предност над...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од боранија +9м.

Потребно: 200гр боранија 1 -2 лажици млеко 5гр путер или една лажица масло Малку сечкан магоднос Подготовка: Обарете ја боранијата и кога ќе омекне, истурете...

Како да разликувате стомачен вирус од труење со храна кај детето?

Различни фактори влијаат на појавата на тегоби во нежниот детски систем за варење. Децата често се вознемирени и нервозни, па иако однесувањето кај децата...

Колку време вообичаено им е потребно на жените да забременат

Паровите главно се многу возбудени кога ќе одлучат дека е “време“ за бебе, но тоа понекогаш може да биде и многу стресбо, особено ако...

Измислените другари имаат ограничен рок на траење. Децата брзо ги надраснуваат

Според студијата на еден универзитет во Њујорк, дури 65% од децата на возраст помеѓу три и пет години, имат измислено другарче. Децата во тој...
error: