дома Стручен агол

Стручен агол

Педијатрите предупредуваат: Нема апсолутно никаква корист од физичкото казнување на децата

Иако денес сè поголем број родители го осудуваат физичкото дисциплинирање на детето, има и такви кои сè уште веруваат дека е дозволено малку „плескање по задникот“. Педијатрите предупредуваат дека децата со...

ПОКАЧЕНА ТЕМПЕРАТУРА КАЈ ДЕЦАТА: Како и кога да ја спуштате, а кога да побарате...

Нашиот организам во борбата против вирусите и бактериите, се обидува да изгради што е можно повеќе леукоцити (бели крвни зрнца) кои се борат против непријателот. За да се случи ова, на...

21 СЕПТЕМВРИ – СВЕТСКИ ДЕН НА АЛЦХАЈМЕРОВАТА БОЛЕСТ: 7 фази на болеста, крадец на...

Од 1994 година, 21 септември се слави како Светски ден на Алцхајмеровата болест. Многу здруженија за Алцхајмерова болест и деменција ширум светот организираат собирање средства и активности и кампањи за подигање...

СЕ ШИРИ НОВА ПОДВАРИЈАНТА НА КОВИД: Што знаеме за BA.4.6 и дали треба да...

Во последните информации за варијантите на Ковид, Британската агенција за здравствена безбедност (UKHSA) наведува дека во неделата на 14 август, подваријантата BA.4.6 изнесувала 3,3 проценти од сите позитивни тестови во Велика...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: ГОВОРЕН НЕГАТИВИЗАМ КАЈ ДЕЦАТА ИЛИ КОГА ДЕТЕТО ПРЕСТАНУВА ДА ЗБОРУВА

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦  Под говорен негативизам се подразбира форма на едно говорно пореметување во кое детето престанува да...

ЦДЦ ИЗДАДЕ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Ентеровирусот Д68 во пораст кај децата: Еве ги симптомите

Издаден е здравствен совет за педијатрите и родителите, со предупредување за пораст на случаите на ентеровирус Д68, респираторно заболување кај децата што може да доведе до мускулна парализа. Во советот, издаден од...

НЕДОСТАТОК НА ВИТАМИН Д: Постпородилната депресија е поврзана и со дневната изложеност на сончева...

Постпородилната депресија е почеста отколку што се зборува за неа, а значително влијае на физичкото и менталното здравје на жената, закрепнувањето од породувањето и поврзувањето со бебето. Истражувањето спроведено на Универзитетот...

ОПАСНИ НАМИРНИЦИ КОИ МОЖАТ ДА ПРЕДИЗВИКААТ ГУШЕЊЕ КАЈ ДЕТЕ: Децата помлади од пет години...

Најважна работа за секој родител е безбедноста на децата, а за да се намали ризикот од задушување на најниско можно ниво, важно е да се следат препораките на експертите. Задушувањето е една...

‘РЧЕЊЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто ‘рчат бремените жени и дали во позадина се крие нешто...

'Рчењето е честа појава за време на бременоста, особено во последниот триместар. Сепак, доброто е што ова е само привремено, а постојат и начини да се намали оваа несакана „симфонија“. Зошто...

ВО ПРЕСРЕТ НА СВЕТСКИОТ ДЕН НА АТОПИСКИ ДЕРМАТИТ – 14 СЕПТЕМВРИ: Да се обединиме...

На 14 Септември, меѓународниот ден на атопискиот дерматит, организациите на пациенти од сите краеви на светот ги здружуваат своите сили со цел да ја подигнат свеста за ова заболување, при што...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: