дома Подкаст

Подкаст

video

ИНФАТИЛНИТЕ КОЛИКИ СЕ МНОГУ ЧЕСТ ПРОБЛЕМ КАЈ ДОЕНЧИЊАТА: Проф. д-р Александар Сајковски во Ваш...

Гостин во подкастот „Ваш педијатар“ е проф. д-р Александар Сајковски, специјалист педијатар, супспецијалист неонатолог, кој дава одговор на повеќе прашања кои се однесуваат на инфантилните колики (грчеви) кај бебињата. Инфантилните колики се чест...
video

ВАШ ПЕДИЈАТАР ПОДКАСТ СО ПРОФ. Д-Р АЛЕКСАНДАР САЈКОВСКИ: Витаминот Д и неговата улога во...

Гостин во новото издание на подкастот на Педијатар.мк „Ваш педијатар“ е проф. д-р Александар Сајковски, специјалист педијатар, супспецијалист неонатолог. Проф. д-р Сајковски дава одговор на повеќе прашања поврзани со витаминот Д...
video

ВАШ ПЕДИЈАТАР ПОДКАСТ СО ПРОФ. Д-Р ДЕЈАН ДОКИЌ, СПЕЦИЈАЛИСТ ПУЛМОАЛЕРГОЛОГ: Астмата има многу лица

Гостин во новото издание на подкастот „Ваш педијатар“ е проф. д-р Дејан Докиќ, специјалист пулмоалерголог и директор на Универзитетската клиника за алергологија и пулмологија. Проф. д-р Докиќ одговара на повеќе прашања, со...
video

ВАШ ПЕДИЈАТАР ПОДКАСТ СО ПРОФ. Д-Р КАТАРИНА СТАВРИЌ, СПЕЦИЈАЛИСТ ПЕДИЈАТАР-ИМУНОЛОГ: Имунолошки аспекти на доењето

Започнување на доењето во првиот час по раѓањето, ексклузивно доење во првите шест месеци и продолжување на доењето две или повеќе години заедно со безбедна и соодветна дополнителна исхрана, се препораките...
video

ВАШ ПЕДИЈАТАР ПОДКАСТ СО ПРИМ. Д-Р МЕД. НАУКИ ДУШКО ФИДАНОВСКИ: Најчести компликации кај предвремено...

Бебињата кои се раѓаат порано, пред очекуваниот термин, кои имаат здравствени проблеми или поминале тешко раѓање, одат на Одделот за неонатална интензивна нега во болницата, популарно наречен NICU, што е кратенка...
video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО ЈУЛИЈАНА МАЏОВСКА, ДИПЛОМИРАНА МЕДИЦИНСКА СЕСТРА: Улогата на патронажната сестра

Влегувањето на патронажните сестри во домот на новороденчето носи мир и спокој – тоа е моментот кога родителите може да здивнат, да се опуштат за миг и да прашаат се што...
video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО Д-Р СЦИ. АЛЕКСАНДАР САЈКОВСКИ: Покачена телесна температура кај децата

Покачената температура е симптом на повеќе болести и нормален одговор на организмот во борбата против некоја инфекција, вирусна или бактериска, иако може да се јави и во други случаи, како што...
video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО ПРОФ. Д-Р КАТАРИНА СТАВРИЌ: ХПВ вакцина

Хуман папилома вирус или скратено ХПВ е најчестиот сексуално пренослив вирус. Станува збор за група на вируси кои ја инфицираат кожата или различни мукозни мембрани. Подеднакво ги погодува и мажите и...
video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО ПРОФ. Д-Р КАТАРИНА СТАВРИЌ: Вакцини

Имунизацијата е едно од најголемите достигнувања во историјата на медицината и секоја година спасува милиони животи. Според податоците на СЗО, станува збор за повеќе од два милиона животи на годишно ниво,...
video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО ПРИМ. Д-Р МЕД. НАУКИ ДУШКО ФИДАНОВСКИ: Заблуди за предвремено родени...

Во новото издание на подкастот „Ваш педијатар“ зборуваме за предвремено родените деца, за причините кои доведуваат до предвремено раѓање, за тоа како изгледа престојот на Одделот за неонатална интензивна нега и...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: 2 рецепти за домашен сладолед што децата ќе го обожуваат

Сладолед од чоколадо Потребно: 1 конзерва засладено кондензирано млеко (400 гр) 60 гр какао во прав 1 лажичка екстракт од ванила 500 гр павлака за...

ЗОШТО СТОМАКОТ ПРЕД ЦИКЛУС ТОЛКУ ОТЕКУВА? Овулационата надуентост е честа непријатност што многу жени не ја поднесуваат

Вашето тело поминува низ толку многу промени за време на менструалниот циклус, а една од хормоналните промени за време на овулацијата е зголемувањето на...

РОТАВИРУС И ДИЈАРЕА ВО ЛЕТО: Симптоми на оваа вирусна инфекција и како да се...

„Типичната сезона кога владее оваа инфекција е зимата, односно од ноември до април, но не се исклучени ниту другите месеци. Инфекцијата се јавува многу...

ИДЕАЛНО ТЛО ЗА РАЗМНОЖУВАЊЕ НА БАКТЕРИИ: Дали и вашите деца се капат на овој...

Многу родители ги изложуваат своите деца на ризик од сериозни болести додека се капат, без воопшто да се свесни за тоа. Експертите велат дека...

СТУДИЈА: Аутизмот кај децата поврзан со промени во цревниот микробиом

Новата анализа не ги проучувала само бактериите кои потекнуваат од дигестивниот тракт, туку и габите, археите и вирусите кои можат да се најдат таму. Тимот,...

ЕДЕН ЗБОР ИМА ОГРОМНО ВЛИЈАНИЕ НА САМОДОВЕРБАТА НА ДЕЦАТА: Наместо оној кој сите го...

Самодовербата е многу важна за децата бидејќи може да влијае на нивниот живот во сите аспекти. Добра вест е дека постои еден збор што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијанска салата со сланина и леб

Потребно: 6 големи парчиња сланина 2 топчиња моцарела, исечени на парчиња 6-8 парчиња домати, исечени на големи парчиња 300 гр кисели краставички Свежи листови...

БЕБЕТО ПЛАЧЕ ШТОМ ГО СПУШТИТЕ И ВЕ БАРА САМО ВАС? Сите даваат погрешни совети,...

Иако е сосема природно детето да е врзано за мајката, факт е дека некои деца се изразено поврзани за мајките, до таа мера што...

6 КАРАКТЕРИСТИКИ НА ОДЛИЧНИ РОДИТЕЛИ: Знаат да кажат НЕ, но и да играат и...

Родителите се трудат да бидат најдобри за своите деца, а советите на стручњаците или нивните зборови за тоа што го прави добри родители може да им...

ДИЈАРЕЈА, ГАДЕЊЕ, БОЛКИ ВО СТОМАКОТ, ПОВРАЌАЊЕ: Доенчињата и децата помлади од 5 години се...

Труењето со храна е состојба предизвикана од консумирање на контаминирана храна или пијалак што содржи бактерии, вируси или паразити. Вообичаени бактерии кои предизвикуваат труење...

Научете ги децата на другарство

Конфликтите помеѓу децата најчесто избиваат поради играчки и поради различно водење на правилата на игра, а каде има конфликти, тука се и бурни реакции...

ОСИП, ПЛАЧЕЊЕ,ЗГОЛЕМЕНИ ЖЛЕЗДИ: Симптоми кои никогаш не треба да ги игнорирате кај дете

Сите симптоми кај деца кои не навршиле една година, треба да се земат предвид сериозно, бидејќи тие многу лесно се разболуваат. Дури и кога...

5 ПРИЧИНИ ЗА НЕСОНИЦА ВО РАНА БРЕМЕНОСТ: Еве што може да ви помогне конечно...

Бремените жени често имаат проблеми со спиењето, а несоницата може да се појави во кој било период од бременоста. Најчесто, идните мајки се жалат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ­: Запечени тиквички со салца и пармезан

Потребно: 500 гр тиквички Салца 3 чешниња лук Пармезан Провансалски зачин Босилек Сол Црн пипер Маслиново масло Подготовка: Тиквичките измијте ги, не ги лупете, исечете...

ДАЛИ ДЕЦАТА НЕ ПРАВАТ ПОСРЕЌНИ: Науката има одговор кој ќе ве изненади

Многу родители велат дека имањето деца е најдоброто нешто што им се случило во животот. Има и други кои иако ги сакаат своите наследници,...
error: