18

17

Најнови вести

ПСИХОЛОЗИТЕ АЛАРМИРААТ: Пет реченици кои “будат“ анксиозност кај децата

Родителите играат клучна улога во обликувањето на емоционалната благосостојба на нивните деца. Но, понекогаш ненамерните постапки, однесувања или реченици можат негативно да влијаат на...

Кога е препорачано време за забременување по царски рез?

Во последните години Светската здравствена организација препорачува втора бременост дури две години по првата, без разлика дали првото дете е родено со царски рез...

МОМЧИЊАТА И ДЕВОЈЧИЊАТА РАСТАТ РАЗЛИЧНО: Ова е возраста на која повеќето момчиња престануваат да...

Се чини дека момчињата растат со неверојатна брзина, што може да го натера секој родител да се запраша: Кога момчињата престануваат да растат? Дали...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ, ПОНЕКОГАШ Е ВО РЕД: Дали треба да им се дозволи на децата...

Како родители, сакаме нашите деца да бидат издржливи и да се соочат со сите предизвици. Но, кога детето ќе почне да се жали дека...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави крекери

Потребно: 110 гр пченично брашно 130 гр мелени семки од сончоглед 55 гр чиа семе 120 гр сусам 20 гр маслиново масло 40 гр...

3 трикови како вашето бебе да спие подобро

Постојат многу причини зошто бебето не спие ноќе, но важно е да се знае дека тие имаат пократок циклус на спиење и не спијат...

Што може да се случи ако детето спие со отворена уста?

Првото нешто што ни паѓа на ум кога ќе видиме дете како спие со отворена уста е дека воздухот е сув или носот му...

ВО УСЛОВИ НА ЕКСТРЕМНИ ЖЕШТИНИ: ААП со совети како да ги заштитите децата кога...

Вообичаено, играњето и вежбањето надвор го зајакнуваат физичкото и менталното здравје на детето на многу начини. Сепак, индексот на топлина над 32 Ц степени,...

Швајцарски научници откриле што ги влошува односите меѓу децата и родителите (не се мобилните...

Време е да престанеме да ги обвинувате паметните телефони за лошите односи со децата. Истражувачите од Швајцарија дошле до заклучок дека децата копнеат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со лосос и грашок

Потребно: 240 гр тестенини 30 гр путер 1 главица кромид 140 гр грашок 2 филети лосос 140 мл крем за готвење 50 мл вода ...

Едноставна навика на родителите може да влијае на самодовербата на децата

Повеќето родители сакаат да воспитаат среќни и сигурни деца. Меѓутоа, понекогаш тие ненамерно негативно влијаат на развојот на нивната самодоверба, но и самопочит. Освен тоа, со оглед на мноштвото достапни совети, родителите...

ИСТРАЖУВАЊАТА ПОКАЖУВААТ ДЕКА ДЕВОЈЧИЊАТА ПОРАНО ДОБИВААТ МЕНСТРУАЦИЈА: Експертите откриле зошто тоа не е добро и што...

Се чини дека возраста на која девојчињата добиваат прва менструација станува помлада. Ова го потврдува и нова, голема студија објавена во JAMA Network Open. Резултатите од...

ТИКОВИ КАЈ ДЕЦАТА: Континуираниот стрес или еден стресен настан може да игра голема улога...

Тиковите кај децата се ненадејни, повторувачки движења и/или звуци кои детето не ги прави доброволно, ниту може да ги контролира. Најчесто се појавуваат околу петтата...

Ова е причината зошто првиот збор на бебињата обично е „тато“

Ако детето прво каже „тато“, тоа може да биде деморализирачко за мајката, но експертите тврдат дека тоа не треба да се сфаќа лично. Имено,...
video

ВАШ ПЕДИЈАТАР ПОДКАСТ СО ПРОФ. Д-Р АЛЕКСАНДАР САЈКОВСКИ: Витаминот Д и неговата улога во...

Гостин во новото издание на подкастот на Педијатар.мк „Ваш педијатар“ е проф. д-р Александар Сајковски, специјалист педијатар, супспецијалист неонатолог. Проф. д-р Сајковски дава одговор...
error: