peltecenje (4)

peltecenje (2)

Најнови вести

3 ГРЕШКИ ШТО ГИ ПРАВАТ РОДИТЕЛИТЕ СО НАЈСТАРОТО ДЕТЕ: Можат да влијаат на неговото однесување...

Раѓањето на помладо дете, без разлика дали е второ, трето или четврто, ја менува динамиката на семејството и влијае на животот на сите членови....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посни лазањи со модар патлиџан и домат

Потребно: 4 модри патлиџани исечени на кругови со дебелина од 1 см 2 лажици маслиново масло 4 чешниња лук, ситно сечкани 1 лажичка суви...

Еве зошто е важно да пуштите детето само да се облекува и само да си избере облека

За да може вашето дете да порасне во независна и снаодлива личност, треба да му дозволите да учествува во сите примарни активности, како што...

ДАЛИ Е ОПАСНО АКО ДЕТЕТО ИЗЕДЕ ПЕСОК: Лекар ги открива ризиците и предупредувачките симптоми

Децата најмногу уживаат во играњето на плажа, особено кога станува збор за песочна плажа каде од песок можат да направат разни форми. Меѓутоа, сите...

ИЈЗ СО ПРЕПОРАКИ ЗА ЗАШТИТА НА ДОЕНЧИЊА И ДЕЦА ОД СОНЦЕ: Доенчињата помали од...

Дури и кратко изложување на сонце може да предизвика изгореници кај доенчињата и малите деца, чија кожа е многу посензитивна и потенка, што ја...

10 работи што ќе ги обожувате кај новороденчето

Кога конечно ќе дојде на свет прекрасно мало бебе, започнува прекрасен дел од вашиот живот: мајчинството. Уживајте во вашето бебе додека е толку мало...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремпита

Потребно: За кремот: 10 јајца 2 литри млеко 2 кесички прашок за пудинг од ванила 4 ванилин шеќер 250 гр шеќер 50 гр брашно 1...

ПСИХОЛОЗИТЕ УКАЖУВААТ: Надарените деца поседуваат четири карактеристики

Целта на повеќето родители е да одгледаат издржливи, самоуверени и, се разбира, среќни деца. Но, додека ги набљудуваат своите деца и учат за нивните...

Терапевт предупредува дека три типа родители воспитуваат разгалени деца

Ниту еден родител нема намера да воспитува разгалени деца. Но, доколку посетиме било кое игралиште, трговски центар или детска роденденска забава, можно е да...

12 ПОМАЛКУ ПОЗНАТИ СИМПТОМИ НА АДХД КАЈ ДЕВОЈЧИЊАТА

Националната здравствена служба (NHS) неодамна даде зелено светло за онлајн тест насочен кон дијагностицирање на АДХД кај децата, потег осмислен за да се реши...

СОВЕТИ ОД ПЕДИЈАТРИ ОД ИТНА МЕДИЦИНА: 5 работи кои никогаш не би им ги...

Децата се деца, а на децата им се случуваат незгоди. И секогаш ќе биде така. Сепак, одредени активности носат поголем ризик од другите. Понекогаш...

ДЕЦАТА ОД 6 ГОДИНИ ТРЕБА ДА СИ ИГРААТ САМИ НАДВОР: Експерт открива зошто е...

Родителите најчесто имаат дилема кога детето е доволно возрасно и самостојно да си игра само надвор, да оди само во продавница, училиште и слично....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Слатка пица од лубеница

Потребно: 1 лубеница Грчки јогурт Јагоди Малини Цреши Боровинки Мед/јаворов сируп Подготовка: Лубеницата исечете ја на кришки по средината со дебелина од околу 5 см....

Алергиите на сонце кај децата може да се појават во неколку варијанти, а еве...

Топлотниот бран е на врвот, сонцето како да продира во секој агол и да си го наоѓа патот каде сака. Иако сите сме свесни...
video

ВАШ ПЕДИЈАТАР ПОДКАСТ СО ПРОФ. Д-Р АЛЕКСАНДАР САЈКОВСКИ: Породување со царски рез и пробиотици

Гостин во подкастот „Ваш педијатар“ е проф. д-р Александар Сајковски, специјалист педијатар, супспецијалист неонатолог, со кого зборуваме на тема породување со царски рез и...
error: