sarlah (3)

sarlah (2)
sarlah (1)

Најнови вести

КОГА МОЖАМ ДА ПОЧНАМ ДА ВОЗАМ ПО ЦАРСКИОТ РЕЗ? Еве кои други активности треба да...

Имајте на ум дека ова не е исто како да кажете дека воопшто не треба да бидете во автомобил. Сосема е во ред да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави корнфлекс барови

Потребно: 50 гр мелен корнфлекс 50 гр путер од кикирики 50 гр мед или агаве 1 мерица протеин (заменете со 15 гр корнфлекс) 100...

ОДИ СЕ ЗАПОЗНАЈ СО ДЕТЕТО, ЗОШТО СЕ СРАМИШ? Како да му помогнете на срамежливо...

Иако срамежливите деца не се секогаш интровертни, интровертните деца можат да бидат среќни и им е пријатно во својот мал свет. Иако би сакале...

СПОРЕД ЛЕКАРИТЕ: Навидум безопасни состојби кои никогаш не треба да се игнорираат кај бебињата

Повеќето од нас не би размислувале премногу за настинка, стомачен вирус или херпес. Но, лекарите апелираат до родителите да бидат внимателни доколку овие состојби...

Проодувањето е важна фаза во развојот на детето и голем чекор кон независноста: Кога...

Проодувањето на бебето е еден од највозбудливите моменти за родителите. Повеќето бебиња почнуваат да одат на возраст од девет до петнаесет месеци, иако секое...

Клучни намирници во исхраната на доилките

За да му обезбедите на вашето дете оброк со полна вредност од вашето млеко, важно е и вие да  квалитетно да се храните и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Банана леб со јагоди

Потребно: 180 гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 прстофат сода бикарбона 1 прстофат сол 110 гр крем сирење 60 гр путер 3...

ПСИХОЛОЗИТЕ АЛАРМИРААТ: Пет реченици кои “будат“ анксиозност кај децата

Родителите играат клучна улога во обликувањето на емоционалната благосостојба на нивните деца. Но, понекогаш ненамерните постапки, однесувања или реченици можат негативно да влијаат на...

Кога е препорачано време за забременување по царски рез?

Во последните години Светската здравствена организација препорачува втора бременост дури две години по првата, без разлика дали првото дете е родено со царски рез...

МОМЧИЊАТА И ДЕВОЈЧИЊАТА РАСТАТ РАЗЛИЧНО: Ова е возраста на која повеќето момчиња престануваат да...

Се чини дека момчињата растат со неверојатна брзина, што може да го натера секој родител да се запраша: Кога момчињата престануваат да растат? Дали...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ, ПОНЕКОГАШ Е ВО РЕД: Дали треба да им се дозволи на децата...

Како родители, сакаме нашите деца да бидат издржливи и да се соочат со сите предизвици. Но, кога детето ќе почне да се жали дека...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави крекери

Потребно: 110 гр пченично брашно 130 гр мелени семки од сончоглед 55 гр чиа семе 120 гр сусам 20 гр маслиново масло 40 гр...

3 трикови како вашето бебе да спие подобро

Постојат многу причини зошто бебето не спие ноќе, но важно е да се знае дека тие имаат пократок циклус на спиење и не спијат...

Што може да се случи ако детето спие со отворена уста?

Првото нешто што ни паѓа на ум кога ќе видиме дете како спие со отворена уста е дека воздухот е сув или носот му...

ВО УСЛОВИ НА ЕКСТРЕМНИ ЖЕШТИНИ: ААП со совети како да ги заштитите децата кога...

Вообичаено, играњето и вежбањето надвор го зајакнуваат физичкото и менталното здравје на детето на многу начини. Сепак, индексот на топлина над 32 Ц степени,...
error: