DETE1

DETE

Најнови вести

5 ПРИЧИНИ ЗА НЕСОНИЦА ВО РАНА БРЕМЕНОСТ: Еве што може да ви помогне конечно...

Бремените жени често имаат проблеми со спиењето, а несоницата може да се појави во кој било период од бременоста. Најчесто, идните мајки се жалат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ­: Запечени тиквички со салца и пармезан

Потребно: 500 гр тиквички Салца 3 чешниња лук Пармезан Провансалски зачин Босилек Сол Црн пипер Маслиново масло Подготовка: Тиквичките измијте ги, не ги лупете, исечете...

ДАЛИ ДЕЦАТА НЕ ПРАВАТ ПОСРЕЌНИ: Науката има одговор кој ќе ве изненади

Многу родители велат дека имањето деца е најдоброто нешто што им се случило во животот. Има и други кои иако ги сакаат своите наследници,...

5 ЛОШИ СОВЕТИ КОИ ГИ ДОБИВААТ СИТЕ РОДИТЕЛИ: Тие се широко распространети и не...

Родителите постојано добиваат совети кои не ги побарале од луѓето околу нив. Навистина, овие совети често се добронамерни, понекогаш не се, но поголемиот проблем...

Научниците предупредуваат: Цуцлите лажливки негативно влијаат врз развојот на јазичните вештини

Истражувачите откриле дека прекумерната употреба на цуцли лажливки влијае на развојот на јазичните вештини на доенчињата. Студијата опфатила 1.187 доенчиња во Осло, Норвешка, за...

Шест фрази ги откриваат луѓето кои имаат трауми од детството

Според психолозите, начинот на кој се изразуваме е последица на воспитувањето. Ова значи дека некои фрази што ги користиме може да откријат дека сме...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна пилешка паштета

Потребно: 1 кг пилешки батаци 1 кромид 125 гр путер 3 лажички сол Црн пипер 150-200 мл бујон 1 морков 1 стапче целер Подготовка: Кромидот...

Среќните деца имаат родители кои практикуваат четири навики

Љубовта е клучна за здрав однос помеѓу родителите и децата. Важно е родителите да покажуваат љубов кон своите деца бидејќи тоа им дава чувство на сигурност и...

СПУШТАЊЕ ТЕМПЕРАТУРА КАЈ ДЕЦАТА ВО ЛЕТО: Малку се разликува од класичните методи, затоа внимавајте...

Да се биде болен не е забавно во ниту еден период од годината, но во лето тоа е посебна мака, и за децата и...

НИ ЗА СЕКУНДА НЕ ОСТАВАЈТЕ ГО ДЕТЕТО ВО АВТОМОБИЛ: Знаете ли со која брзина...

Експертите апелираат никогаш да не оставате дете без надзор во автомобил, бидејќи температурата во него може да се загрее до опасни вредности дури и...

СЕ „КРЧКАМЕ“ НА ПЛУС 40: Лекар од Итна помош ги објаснува симптомите и фазите...

Со летото и високите температури доаѓа и ризикот од топлотни заболувања, кои со себе носат голем број симптоми и здравствени состојби како топлотни грчеви,...

АСФАЛТОТ СЕ ТОПИ: Поради топлото време бремените жени и лицата на возраст над 60...

По добиената информација за високите температури во коишто се наоѓа државата, Владата на денешната онлајн седница ги усвои следните препораки, мерки и превенција за...

ЗОШТО ДЕЦАТА ЛАЖАТ? Научниците дошле до изненадувачко откритие

Научници од Германија и Велика Британија одлучиле да пронајдат одговор на прашањето зошто децата лажат. Нивната студија покажала дека социјалното потекло игра главна улога во склоноста кон лажење. Експертите го спровеле експериментот...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Медитеранска оброк салата со хумус

Потребно: 450 гр хумус 4-6 листови зелена салата 250 гр шери домати, исечени на половина 4 краставици 60 гр фета сирење 60 гр маслинки...

Родителите кои ги имаат овие навики несвесно развиваат тврдоглавост кај децата

Воспитувањето деца не е мал подвиг и секој родител сака да биде вистински пример и да го подигне своето дете во добра и одговорна...
error: