дома тагови Американска академија за педијатрија

Ознака: Американска академија за педијатрија

Американска академија за педијатрија: Дали вашето дете е подготвено да чита?

Дали вашето дете е заинтересирано да ги научи буквите? Дали самото разгледува низ книгите и списанијата? Дали сака да „пишува“ со молив или пенкало? Дали слуша внимателно за време на раскажување...

ЦИЦАЊЕТО ПАЛЕЦ МОЖЕ ДА БИДЕ ТЕШКО ДА СЕ ПРЕКИНЕ: Техники со кои може да...

Цицањето палец е вообичаена навика кај децата. Меѓутоа, во одреден момент може да помислите: „Доста е!“ Еве помош за охрабрување на вашето дете да престане со ова однесување. Зошто некои деца ги...

КОМФОР И РАДОСТ: 4 семејни совети за уживање во празниците, според Американската академија за...

Сезоната на празници е време за подготовка и споделување на вкусна храна, размена на подароци и уживање во традициите кои се негуваат со години. Но, за многу семејства „најсреќниот период од...

Еве која е оптималната собна температура за бебето да се чувствува удобно

Штотуку дојдовте дома од родилиште со бебето и не сте сигурни на која температура треба да се загрее просторијата во која престојува детето. Многу родители стануваат вистински експерти за температурата во...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена билирубин. Прочитајте ги одговорите на некои вообичаени...

ААП: Не постои ниту една апликација која ќе го научи детето да чита –...

Се поголем број на истражувања за раниот развој на мозокот покажуваат дека постојат некои основни работи што можете да ги направите токму сега за да започнете да одгледувате дете кое е...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р СЦИ. АЛЕКСАНДАР САЈКОВСКИ: 5 ГОДИНИ ПЕДИЈАТАР.МК – ПОРТАЛ КОЈ ЈА ОТВОРА...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Порталот Педијатар.мк денеска прославува 5 години постоење. Се започна во едно ноемвриско попладне во 2018 година, кога екипата предводена од Славе Цветаноски, тим лидер и уредник, Александар Костадиновски, главен и...

АМЕРИКАНСКИТЕ ПЕДИЈАТРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Губењето на слухот е се почест проблем кај децата

Малкумина родители размислуваат за тоа колку е важно да се заштитат ушите на децата на концерти, спортски настани и разни фестивали. Американската академија за педијатрија објави соопштение во кое предупредува дека...

ЗГОЛЕМЕНА СТАПКАТА НА СМРТНОСТ НА ДОЕНЧИЊА ВО САД: Најголем пораст во последните 20 години...

Стапката на смртност на доенчиња во САД се зголемила за 3 отсто минатата година – што е најголем пораст во последните две децении, според Центрите за контрола и превенција на болести...

СВЕТСКИ ДЕН НА СРЦЕТО – 29 СЕПТЕМВРИ: Превенцијата на срцевите заболувања започнува уште во...

Оваа година, Светскиот ден на срцето, 29 септември 2023 година, се одбележува под слоганот: „КОРИСТИ СРЦЕ, ЗНАЈ ПОВЕЌЕ ЗА СРЦЕТО“. Светскиот ден на срцето е можност секој да размисли како најдобро...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: