дома тагови антитела

Ознака: антитела

Д-р Александар Гинзбург: Тестирањето на вакцината против коронавирус на деца ќе почне во јануари...

Рускиот национален центар за микробиологија, „Николај Гамалеј“, планира да започне со испитувања на вакцината против COVID-19 врз деца во јануари или февруари наредната година. Директорот на Центарот, д-р Александар Гинзбург објасни...

Проф. д-р Андреј Трампуж, експерт за заразни болести: ИМУНИТЕТОТ НА COVID-19 НЕ ИСЧЕЗНУВА

Вака ќе биде уште неколку месеци. Кон крајот на годината или почетокот на наредната би требало да има вакцина. По вакцинацијата, потребно е уште малку време за да утврдиме колку е...

БРИТАНСКА СТУДИЈА: Имунитетот на КОВИД-19 може да исчезне по неколку месеци и ќе треба...

Ново истражување покажало дека имунитетот на КОВИД-19 може да биде изгубен во само неколку месеци. Резултатите упатуваат на тоа дека, како настинките и грипот, вирусот може да ги зарази луѓето секоја...

Мажите кои го победиле COVID-19 се подобри донатори на конвалесцентна плазма, тврдат експертите во...

Мажите создаваат повеќе Covid-19 антитела од жените и се подобри донатори на конвалесцентна плазма, открива најновото британско истражување. Лицата кои го победиле коронавирусот се повикани да даруваат крв, како дел од големото...

Некои бебиња родени од мајки заразени со COVID-19 веќе имаат антитела за да ги...

Некои бебиња родени од мајки заразени од коронавирус веќе имаат антитела против вирусната болест, откри еден од најдобрите лекари во Велика Британија ♦♦♦♦♦♦♦ Д-р Патрик О’Брајан, потпретседател на Кралскиот колеџ за акушери и...

Децата може да го пренесуваат коронавирусот, но сепак многу помалку од возрасните

Децата се помалку заразни од нивните родители и на тој начин помалку го поттикнуваат ширењето на коронавирусот, покажале прелиминарните резултати на студијата што ја претстави проф. д-р Клаус Мајкл Дебатин, директор...

Пациентите со COVID-19 третирани со плазма од оздравени луѓе имаат дупла шанса да преживеат...

♦♦♦♦♦♦♦ Инфузиите со конвалесцентна плазма помагаат во подобрување на состојбата на пациентите хоспитализирани со коронавирус, сугерира нова студија. Тимот од болницата „Монт Синај“ во Њујорк, открил дека на пациентите кои примиле плазма им...

COVID-19. Излекувани пет пациенти – терапијата со крвна плазма делува: Кој, како и кога...

♦♦♦♦♦♦♦ На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, излекувани се пет пациенти со крвна плазма, информираат од Министерството за здравство. „Задоволен сум што целиот труд, мерки, грижа на здравјето на пациентите даваат...

Почнува лекувањето на COVID-19 со крвна плазма од излекувани пациенти: КОЈ МОЖЕ ДА БИДЕ...

Во земјава почнува лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма од излекувани пациенти, но „не секој пациент ќе може да се лекува со крвна плазма, за тоа треба да има услови“, изјави...

Д-р Мајкл Сааг, експерт за заразни болести и оздравен пациент од коронавирус: Ноќите се...

♦♦♦♦♦♦♦ Д-р Мајкл Сааг е еден од најголемите авторитети во САД кога станува збор за коронавирусот - не само затоа што тој ги истражува вирусите повеќе од три децении, туку и затоа...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Медитерански модар патлиџан

Потребно: 4 модри патлиџани 400гр сечкани шампињони Мала чаша бело вино 2 лажици доматно пире 200гр рендан кашкавал Лук Мадонос 3-4 лажици маслиново масло ...

Знаци кои покажуваат дека имате дрско дете

Дрско, безобразно, тврдоглаво или роден лидер, се се тоа називи кои често го опишуваат однесувањето кај децата кои не го знаатсвоето место во семејството....

Три прашања кои треба да им ги поставите на децата пред спиење

Здравата комуникација е клуч за добро здравје и им овозможува на родителите да воспостават подобар и поквалитетн однос со своите деца. Затоа ви советуваме...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечено пилешко со тиквици

Потребно: 2 тиквици 2 парчиња пилешки гради 30гр кисела павлака 2 јајца 150гр кашкавал Сол Бибер Подготовка: Тиквиците исечете ги на кругови и посолете ги....

ПСИХОЛОГ СОВЕТУВА: Што никогаш не смеете да зборувате пред децата

Понекогаш се невидено тврдоглави и прават бројни нешта кои ве нервираат, но имајте предвид дека за децата секогаш пример се  родителите. Затоа внимавајте како...

ДОДЕКА СЕ ВОДИ РАСПРАВА ЗА ВРАЌАЊЕ ВО УЧИЛИШТЕ: Научниците дошле до сознание на која...

Додека стручњаците смислуваат кој е најбезбедниот начин за организирање на новата училишна година која треба да почне за три недели, постои страв дека враќањето...

Колку калории дневно троши мајката со доењето?

Одлуката за тоа дали жената ќе дои или не, е една од најважните кога ќе се породи. Со бројните предности за бебето, вклучувајќи помал...

Неговата приказна ја потресе земјава: Малиот Илче, дете со церебрална парализа и напуштено од...

Единаесетгодишниот Илче, дете со церебрална парализа, чија приказна ја потресе земјава, после десеттина дена лекување и нега на Клиниката за детски болести заминува во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пица ролат од готови кори

Потребно: 500гр готови кори 4 јајца 200мл јогурт 1 мала лажичка сол 1 мала лажичка прашок за печиво 100мл масло 4 лажици брашно Кечап ...

И гените може да влијаат на компликациите кај заболените од КОВИД-19

Висок крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраста се покажа дека се најчестите причини поради кои некои пациенти не го преживуваат КОВИД-19. Имено, се се...

РЕДОК ФЕНОМЕН: На скопска Гинекологија се роди бебе во “воден превез“

Завчера, на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен, т.н. “en...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА СО COVID-19: CDC ги предупредува родителите да се подготват оваа есен за...

„Загрижени сме затоа што случаите на АФМ би можеле да останат непрепознаени среде пандемијата на коронавирус или родителите би можеле да се плашат да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски “чоколаден“ крем 

Потребно: ½ авокадо 1-2 банани (зрели) 1 шака мелени лешници или бадеми (по желба и вкус) 1-2 супени лажици мелен рогач  Подготовка: Сите состојки...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: По пандемијата со коронавирусот ќе не погоди пандемија со посериозна болест

Новиот коронавирус напаѓа бројни органи кај човекот, а Здружението за нефрологија на САД предупредува дека кај половина од пациентите со тешка клиничка слика на...

Д-р Мими Кимовска-Христова, претседателка на Kомитетот за доење: Никаде во ниту една студија не...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Мајчиното млеко содржи антимикробни фактори: секреторен ИгА, ИгМ, ИгГ, олигосахариди, лизозими, леукоцити и таканаречени цитокини и антиинфламаторни фактори. Затоа не треба да се...
error: