дома тагови аутизам

Ознака: аутизам

Д-р Ранко Рајовиќ: ГОЛЕМА ГРЕШКА Е ДА СЕ СТАВИ МАЛО ДЕТЕ ПРЕД ЕКРАН И...

Родителите секогаш прашуваат - што сега? Добиле дете и што треба да прават сега? Како да се развие неговиот говор, да се развие неговата имагинација, како да биде детето паметно? Тоа се...

Алармантни бројки: Аутизмот кај децата и тинејџерите во САД се зголемил за 50% за...

Околу едно од секои 30 деца и адолесценти во Америка имаат аутизам, открива новото истражување Стапките на аутизам во Америка скокнаа за 50% од 2017 до 2020 година, по големиот...

ОКОЛУ 1 ОД 100 ДЕЦА ИМА АУТИЗАМ: Вообичаени грешки што родителите не треба да...

Аутизмот е нарушување кое е поврзано со развојот на мозокот. Според глобалните здравствени податоци, околу 1 од 100 деца во светот има аутизам. Аутизмот се карактеризира со тешкотии во социјалната интеракција...

ВО ПРЕСРЕТ НА 2 АПРИЛ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА СВЕСНОСТА ЗА АУТИЗМОТ: Забрзаниот раст...

Светскиот ден за подигање на свеста за аутизмот се одбележува секоја година, на 2-ри април, со цел подигање на јавната свест за аутизмот, невроразвојно нарушување кое предизвикува тешкотии во социјалната комуникација...

Младите со нарушувања во исхраната може да имаат недијагностициран аутизам

Млади луѓе со нарушување во исхраната исто така може да имаат и основно и недијагностицирано нарушување од аутистичниот спектар, укажува нова студија. Се смета дека резултатите од оваа студија нудат најдобар...

Проф. д-р Аспазија Софијанова: НОВИОТ ТРЕНД ЌЕ НОСИ СЕ ПОВЕЌЕ ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНИ ДЕЦА

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Бројни се предизвиците со кои се соочува едно предвремено родено новороденче - во месецот посветен на подигање на свеста за предвремено родени деца – НОЕМВРИ, разговараме со проф. д-р Аспазија...

Недостатокот на витамин Д кај мајките е поврзан со поголем ризик од аутизам кај...

Недостатокот на витамин Д кај мајките во текот на бременоста бил поврзан со 44 проценти зголемен ризик од развој на нарушувања од аутистичен спектар кај потомството во споредба со мајките кои...

Д-Р КАТЕРИНА ВАСИЛЕВА-ДИМОВСКА: Дали инклузијата на лицата со аутизам е присутна и реална во...

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева - Димовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Една од најмалку испитуваната и истражувана популациона група во Р. Македонија, а која е категоризирана како невродиверзитетна група е групата на аутистичен спектар на нарушувања. До...

Виш науч. сор. д-р сци. Татјана Зорчец: Аутизмот е состојба која трае цел живот,...

♦♦♦♦♦♦♦ „Аутизмот е сериозно развојно растројство кое се одликува со дефицит во социјалната комуникација што опфаќа социјални, комуникациски и говорно-јазични пречки и присуство на ограничени и повторувачки поведенија, вклучувајќи и преосетливост на...

НЕ СЛЕДИ ПРЕДМЕТИ, НЕ РЕАГИРА НА ЛУЃЕ: Дали може да се препознаат симптоми на...

Аутизмот е пречка во развојот која влијае на социјалните вештини, како што се основната комунакција, играњето и учењето. Лекарите се уште не знаат што точно го предизвикува, но веруваат дека претставува...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: