дома тагови бебиња

Ознака: бебиња

Некои бебиња родени од мајки заразени со COVID-19 веќе имаат антитела за да ги...

Некои бебиња родени од мајки заразени од коронавирус веќе имаат антитела против вирусната болест, откри еден од најдобрите лекари во Велика Британија ♦♦♦♦♦♦♦ Д-р Патрик О’Брајан, потпретседател на Кралскиот колеџ за акушери и...
video

ВИДЕО: Неверојатни снимки на бебиња во првите 20 секунди од животот

Францускиот фотограф, Кристијан Бертелот бил присутен на царскиот рез на својата сопруга, Таа, била подложена на итна операција за да се спаси и таа и нивното дете. Инспириран од тоа случување,...

Среќна приказна: Прворотка донесе на свет идентична четворка за време на пандемија со COVID-19

♦♦♦♦♦♦♦ Кога Џени Мар отишла на својот прв ултразвучен преглед со сопругот Крис Мар, во еден момент забележала чуден изглед на лицето на нејзината докторка. Секако, се загрижила дека нешто не е...

Коронавирус: Бебињата не треба да носат маски, експертите предупредуваат

♦♦♦♦♦♦♦ Маските за бебиња се опасни Твитер го вклучи алармот за маски за многу мали деца во текот на викендот. Како одговор на реклама на „Амазон“ за маски за деца 0-3 години, педијатарот...

Kоронавирус лудило: Санитајзер, Корона Вајрес, Локдаун, Ковид, Корона… – некои родители им даваат имиња...

Пандемијата на Ковид-19 драматично влијае врз нашите животи. Без разлика дали се работи за социјални ограничувања или хигиенски практики, светот во кој живееме, сега се промени засекогаш. Но, се чини дека пандемијата на...

Американскиот центар за контрола на болести и превенција (CDC) ги предупредува родителите: Не ставајте...

♦♦♦♦♦♦♦ Додека на пошироката јавност им се советува да носат маска или да го покријат лицето кога излегуваат надвор со цел да се спречи ширење на инфекцијата, педијатрите велат дека тоа може...

„New Scientist“: Коронавирус – Колку е опасен за бремените жени и новороденчињата

♦♦♦♦♦♦♦ Како што се повеќе се шири во светот пандемијата на „Ковид-19“, здравствените власти ги предупредуваат граѓаните да се придржуваат до мерките на претпазливост - редовно да ги мијат рацете, да избегнуваат...

Covid-19 – Новороденче стана симбол на надеж во Италија: СЕ ЌЕ БИДЕ ДОБРО!

♦♦♦♦♦♦♦ Со зборовите „Andra tutto bene“ или „Сè ќе биде добро“ испишани на пелената, новороденче во Италија стана симбол на надежта во земјата, којашто е најтешко погодена од пандемијата на коронавирус после...

ДЕЦА И КОРОНАВИРУС: Најновите истражувања покажуваат дека дел од децата сериозно се разболуваат од...

♦♦♦♦♦♦♦ Коронавирусот што беснее низ целиот свет имаше тенденција да биде нежен со децата, кои учествуваа со најмал процент на инфекции досега. Сега, најголемата студија до денес која се однесува на децата и...

COVID-19: Како може бебе кое изгледа совршено здраво да го шири коронавирусот

САН ДИЕГО– „Прво, мајката и дадилката биле хоспитализирани со пневмонија, под сомнение дека се заразени со коронавирус. Следниот ден, таткото се разболел со треска и болки во грлото и исто така...

Најнови вести

Зошто кај детето може да се појави осип од одредено овошје?

Општо земено не е вообичаено алергиските реакции да се јавуваат на цела група намирници, на пример овошје, но може да се јави алергиска реакција...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Идеална детска вечера

Потребно: 300гр спанаќ 1 шолја брашно 1 лажичка сол 1 лажичка прашок за печиво 2 јајца 1 шолја млеко ½ шолја растопен путер 250гр...

КОГА БЕБЕТО ИКА – дали постои причина за загриженост и што никако не смеете...

Икањето на новороденчето може да биде многу изненадувачко за родителите на прво бебе, но нема причина за паника. Тоа е нормална појава и нема...

ХОЛАНДСКИТЕ ЕПИДЕМИОЛОЗИ ТВРДАТ: На децата не им се потребни маски и за нив не...

Кога станува збор за новиот коронавирус, тој главно се шири помеѓу возрасните и од возрасните членови на семејството на децата. Ширењето на КОВИД-19 меѓу...

COVID-19: Децата со коронавирус наместо респираторни може да развијат невролошки симптоми, сугерира најновата студија

Во студијата биле опфатени пациенти помлади од 18 години со инфекција Sars-CoV-2 и невролошки симптоми  Децата со коронавирус може да имаат невролошки симптоми во отсуство...

М-р Ивана Урдаревиќ: Зарипнатоста е прв и највпечатлив знак за нарушување во фонацијата –...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦   Нарушување на основниот глас – DYSPHONIA Прв и највпечатлив знак за нарушување во фонацијата е зарипнатоста – dysphonia. Под...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски мафини за појадок

Потребно: За 12 мафини 2 помали тиквици Малку сол 2 јајца 1 прашок за печиво 1 чаша јогурт 4 лажици масло 2 чаши брашно Подготовка: Вклучете...

На овие 4 работи мора да внимавате во раната бременост

БРОЈТЕ ГИ ХРАНЛИВИТЕ СОСТОЈКИ, А НЕ КАЛОРИИТЕ Повеќето жени се свесни каква и која храна е препорачливо да се избегнува за време на бременоста: свежо...

МОЖЕ ДА ТРААТ СО МЕСЕЦИ: Зошто губењето на мирисот или вкусот е чест симптом...

Се побројни се истражувањата кои се занимаваат со феноменот на изненадно губење на сетилото на мирис или за вкус, кој се доведува во релација...

ПРИКАЗНА СО СРЕЌЕН КРАЈ: По борбата со карцином забременила, а пред породувањето се заразила...

♦♦♦♦♦♦♦ Медицинската сестра Кејт Фоксал (36) од Бурнмут, Англија, го родила своето второ дете откако таа и нејзиниот сопруг Даниел Банди (37) го победиле коронавирусот,...

Се повеќе млади луѓе се заразуваат со коронавирус: Тоа може да стане голем проблем...

SARS-CoV-2 едноставно ја користи можноста што му се укажала со ублажување на мерките. Луѓето низ целиот свет, а особено помладите, се вратија на старите...

СОВЕТИ за доење во текот на летните горештини

Треба ли на бебето да му се дава дополнителна течност, треба ли да го преслечам костимот за капење... Ова се само некои од прашањата...

Пресметајте колку ќе биде високо вашето дете кога ќе порасне

Формулата е многу едноставна. Потребно е да се додаде висината на мајката и таткото во сантиметри и резултатот да се подели со два. Ако...

Прим. д-р Соња Петровска: Утврдувањето на причината за хронична кашлица е клучно за ефикасен...

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ ХРОНИЧНА КАШЛИЦА (3) Хронична кашлица е кашлица која трае осум недели или подолго кај возрасни, или четири недели кај деца Третман Утврдување на причината...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Весели детски шпагети

Потребно: За ќофтињата: 300гр свинско мелено месо 300гр говедско мелено месо 1 главица кромид 1 морков 1 лажица оригано 50гр пармезан  1 јајце 1 лажица...
error: