дома тагови бес

Ознака: бес

МИНЛИВА ФАЗА ИЛИ СЕРИОЗНА СОСТОЈБА: Нарушувања во однесувањето кај децата

Децата често реагираат на стрес, промени со изливи на бес, физичка агресија и одбрана. Иако ова однесување може да биде тешко и загрижувачко за секој родител, тоа не е невообичаено. Напротив,...

Ова се двете најчести причини зошто децата се лутат

Лутината е емоција. Додека некои многу добро ја контролираат, има и такви кои не можат. Кога станува збор за децата, лутината често се доживува како испад на бес и се казнува....

Проблеми во однесувањето на детето кои родителите никогаш не треба да ги игнорираат

Сите деца повремено лошо се однесуваат, а поглемиот дел развива привремени проблеми во однесувањето како резултат на стрес. Меѓутоа, лошото однесување на детето може да укажува на сериозен проблем ако неговото...

Психолозите ги споделуваат најлошите работи што родителите можат да ги направат кога детето е...

Децата и тинејџерите одвреме-навреме доживуваат одредена количина на гнев, лутина или фрустрација, и тоа е сосема разбирливо. Сепак, како што објаснуваат психолозите за порталот Empowering Parents, родителите во овие случаи често...

ЕКСПЕРТИТЕ ДЕФИНИРАА 5 ВИДОВИ ТАНТРУМИ: Причините се различни, а еве како да се реагира...

Според детските психолози, тантрумите се емоционални изливи на гнев кај децата на возраст од 1 до 5 години. Тие се појавуваат како ненадејни, неконтролирани епизоди на лутина и плачење, во повеќето...

5 причини зошто вашето дете вреска и како да го решите тоа

Кога на децата нешто не им се допаѓа или не се задоволни, тие имаат тенденција да станат многу гласни. И тоа од денот кога ќе дојдат на свет, па  понатаму.  Ова...

ТОКСИЧНА МАЈКА: Психолозите предупредуваат на две работи

Ако сте пораснале чувствувајќи се несакано, контролирано или не се почитувале вашите граници, тогаш можеби сте пораснале со токсична мајка, објаснуваат психолозите. Децата кои имале токсична мајка во детството подоцна во...

БРЗО СМИРУВАЊЕ НА ТАНТРУМИ КАЈ ДЕЦАТА: Психолог открил идеален трик

Тантрумите или изливите на бес се вообичаена појава кај децата кои сè уште не знаат како на мирен начин да се справат со сопствените фрустрации или други негативни емоции. Сепак, детскиот...

НЕДОСТАТОКОТ НА ВНИМАНИЕ МОЖЕ ДА ОСТАВИ СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ НА ОДНЕСУВАЊЕТО НА ДЕТЕТО: На овие...

Во денешниот свет во кој родителите многу работат и живеат забрзано, децата може да се почувствуваат запоставено. Колку и да ви се чини дека тие постојано бараат внимание, овие знаци можат...

Д-р Катерина Василева – Димовска: ТЕРАПЕВТСКИ МОДАЛИТЕТИ ВО ПСИХОТЕРАПИЈА – Здравствено советување на лица...

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева - Димовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Аспергер синдром е невролошка состојба при која засегнатата личност искусува потешкотии на функционално ниво во нејзиниот социјален живот. Согласно DSM-V класификацијата Аспергер синдромот припаѓа на пошироката група на...

Најнови вести

М-р Марина Крстиќ: Целосната инклузија на децата со пречки во развојот во редовните училишта...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Инклузивното образование во согласност со нашироко прифатената дефиниција предложена од УНЕСКО е: „Процес...

Една метода на родителство може да ги направи децата асоцијални. Еве која

Според нова студија објавена во списанието на Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија, начинот на кој ги воспитуваме нашите деца може да направи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз колач со џем

Потребно: 3 јајца Прстофат сол 180 гр шеќер 10 гр ванилин шеќер 150 мл масло 150 мл млеко 380 гр брашно 10 гр...

КОИ СЕ ПРЕДНОСТИТЕ АКО РОДИТЕ ДЕТЕ ПО 35. ГОДИНА: Мајките живеат подолго, а бебињата...

Сте станале мајка по 35. година? Истражувањето на Универзитетот Архус во Данска покажува дека децата родени од жени постари од 35 години имаат одредени...

ШТО ТРЕБА ДА МОЖЕ ДА ПРАВИ БЕБЕ НА 3 МЕСЕЦИ: Руски педијатар открива –...

Од моментот на раѓање, бебето континуирано се развива и се прилагодува на новите животни услови. Тоа често расте толку брзо што немаме време да...

Клиниката „Жан Митрев“ додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новороденчиња од општина...

Клиниката „Жан Митрев“ додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од општина Центар. Ова е третпат годинава како се доделуваат ваучери...

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА СЛУЧАИ НА СИФИЛИС: NHS со нов гајдлајн за трудници –...

Лекарите забележале „зголемен број на дијагнози“ на средновековни сексуално преносливи инфекции и кај идните мајки и кај неродените бебиња. Претходно, здравствените работници беа на штрек...

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...
error: