дома тагови бесконтактно плаќање

Ознака: бесконтактно плаќање

CDC: Пациентите со COVID-19 можат безбедно да се гледаат со други лица после 10....

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) ги ажурираше своите упатства за тоа кога луѓето со KОВИД-19 можат безбедно да се гледаат со други лица. Според новите препораки, на пациентите...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сладолед со вкус на лимонада

Потребно: 250мл (шолја) млеко 6 жолчки 2/3 од шолја шеќер 1 лажичка екстракт од лимон Ситно рендана кора од три лимони 2 лажици сок...

НОВА СТУДИЈА: Откриена силна поврзаност помеѓу абнормални тестови на црниот дроб и лош исход...

Американските начници од Јеил ливер центарот, откриле дека пациентите со КОВИД-19 имаат абнормални тестови на црниот дроб со многу повисока стапка отколку што сугерирале...

Како да спречите искривување на вратот кај децата поради гледање во телефон

Вашето дете е на кревет, лежи со телефон или со таблет во рацете и постојано вратот го држи искривен. Да, оваа слика им е...

Д-р Маргарита Камбовска: ИНФАНТИЛНИ КОЛИКИ – Бебенцата кои се на мајчино млеко имаат значително...

ПИШУВА: Д-р Маргарита Камбовска специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ Најчеста причина за која мајките доаѓаат поприлично вознемирени и расплакани во амбуланта се токму инфантилните колики. За нив често се...

Која комбинација на намирници обезбедува нутритивно балансиран оброк за детето?

Кога во исхраната на бебето ќе се воведат повеќе намирници, потребно е трпение, волја и имагинација за да се осмисли неговиот ручек, но и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Непечен ролат со банани

Потребно: 250гр путер 300гр мелени бисквити 150гр шеќеер во прав 4 јаболки 7 банани За глазура: 100гр чоколадо 1 лажица масло Подготовка: Изматете го путерот и...

Научен доказ зошто трудниците треба почесто да дремат

Дури и ако не сте личност која сака да преспие или предреме преку ден, тоа во бременоста знае да се промени, особено во текот...

COVID-19: 260 ученици и 8 наставници ставени во карантин по првата недела на училиште

Најмалку 260 ученици и осум наставници од една училишна област во Атланта, Џорџија, САД, се ставени во карантин, откако повеќе ученици и наставници се...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА ОСТАР ПОРАСТ НА ЗАВИСНОСТ: Студија открива колку време децата во карантин...

Резултатите од истражувањето покажале дека во периодот на каранатин, децата и тинејџерите на возраст од 10 до 17 години поминувале значајно повеќе време играјчи...

ИКАЊЕТО – можен нов симптом на коронавирус, предупредуваат лекарите

♦♦♦♦♦♦♦ Лекарите предупредуваат дека упорното икање може да биде можен нов симптом на коронавирус. Во извештајот објавен во American Journal of Emergency Medicine се опишува случајот...

Неверојатна фотографија го прикажува СИОТ РАСКОШ НА ПАПОЧНАТА ВРВЦА

Дали сте знаеле дека папочната врвца има три крвни садови? Две артерии и една вена. Многу луѓе мислат дека папочната врвца е само „цевка“...

Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија: Невролозите треба да...

Универзитетската клиника за неврологија изготви „Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија“, кој содржи стручни препораки и насоки во однос...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Медитерански модар патлиџан

Потребно: 4 модри патлиџани 400гр сечкани шампињони Мала чаша бело вино 2 лажици доматно пире 200гр рендан кашкавал Лук Мадонос 3-4 лажици маслиново масло ...

Знаци кои покажуваат дека имате дрско дете

Дрско, безобразно, тврдоглаво или роден лидер, се се тоа називи кои често го опишуваат однесувањето кај децата кои не го знаатсвоето место во семејството....

Три прашања кои треба да им ги поставите на децата пред спиење

Здравата комуникација е клуч за добро здравје и им овозможува на родителите да воспостават подобар и поквалитетн однос со своите деца. Затоа ви советуваме...
error: