дома тагови безбедност

Ознака: безбедност

Совети за безбедно пазарување во време на коронавирус

Правило број 1: Избришете ја корпата и количката со марамчиња за дезинфекција. Некои маркети на влезот имаат средства за дезинфекција, па задолжително дезинфицирајте ги рацете пред влегување. Во продавницата, за жал не...

Безбедност на децата во однесувањето со луѓето

Кога ќе тргнат во градинка и во училиште, децата повеќе не се под ваш постојан надзор и тие можности може да ги искористат луѓе со лоши намери. Кои седум правила на...

Дали е безбедно да го возите детето во количка за пазарување?

Често може да се забележат родители како туркаат количка за пазарување во маркетите, со транспортер или носилка за бебе во неа. Дали тоа е безбедно? НЕ. Тоа не е безбедно и вусшност...

ГОЛЕМА ИНТЕРНАЦИОНАЛНА СТУДИЈА: Породувањето дома е еднакво безбедно како и во родилиште

Иако во земјава се уште не може легално да се организира породување во сопствениот дом, во многу развиени земји тоа е се почест и секако легален начин на породување, уреден со...

Трудници, еве неколку совети за што побезбедно возење

За време на бременоста од исклучително значење е да се осигура безбедно возење, особено ако вози бремената жена. Ова се најзначајни совети кои идните мајки би требало да ги почитуваат за времето...

Што треба да знаете кога детето преминува во посебен кревет

Детето е подготвено да се премести во посебен кревет околу 2. година. На ова возраст детето е доволно високо да може да ја префрли ногата преку оградата од креветчето, така што...

Најчести родителски грешки при капење на бебето

Ова се пет најчести грешки кои родителите ги прават при капење на бебето. Обидете се да ги елиминирате. Не брзајте со почетокот на капењето на бебето Причекајте со капење папочната врвца да се...

ВОДИЧ за безбедност на децата на базен

Без разлика дали користите јавен базен или базен во вашиот двор, бидете сигурни дека пливањето е безбедно и забавно, посебно за најмалите. И покрај забавата, постојат потенциjaлно опасни ситуации кои треба...

Предупредување до родителите: Дете не смее да лежи на задно седиште во автомобил

Стручњаците за безбедност во сообраќајот ги предупредуваат родителите да ги обезбедат децата додека патуваат со автомобил, нагласувајќи дека лежењето на задно седиште никако не треба да се применува, туку дека децата...

Д-р Даница Поповска: Не се спуштајте по детска лизгалка држејќи го детето во скут

ПИШУВА: Д-р Даница Поповска специјалист по ортопедија БЕЗБЕДНОСТ НА ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА ♦♦♦♦♦♦♦ Игралиштата во парковите и игротеките се возбудливи места за децата, каде што тие можат да бидат активни, да си играат и да склопуваат пријателства....

Најнови вести

СЕ ОСТВАРУВААТ ЛИ СТРАВУВАЊАТА: Педесет и еден пациент во Јужна Кореја кои оздравеле од...

Се остваруваат ли стравувањата дека смртоносната инфекција може да се скрие во човечките клетки и повторно да се реактивира? ♦♦♦♦♦♦♦ Педесет и еден пациент кои оздравеле...

Најнов протокол за трудници и коронавирус: Најголем ризик за плодот постои доколку трудницата се...

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако сум позитивна на КОВИД-19...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрав појадок +8м.

Потребно: 1 лажица киноа  1 лажица просо 1 лажица амарант 1 лажица мелено ленено семе Кисело млеко Подготовка: Киноата, просото и амарантот се потопуваат во...

Бронкс ЗОО: Заразениот тигар не бил тестиран на COVID-19 со тест за луѓе

Тестот за коронавирус, кој бил направен од страна на зоолошката градина во Бронкс, кој покажа дека нивниот тигар е позитивен на Ковид-19 е различен...

Каков ризик носи нискиот притисок во бременоста за мајката и за бебето

Нискиот крвен притисок во бременоста најчесто не предизвикува значајни здравствени проблеми, но многу нискиот притисок може да биде причина за загриженост. Зошто доаѓа до појава...

Коронавирус & Респиратори: Зошто оваа машина е клучна во битката против COVID-19?

Според Светската здравствена организација (СЗО), околу 80% од луѓето со Ковид-19 - болеста предизвикана од коронавирус - се опоравуваат без да им биде потребен...

Како оваа 99-годишна прабабичка го победи коронавирусот: Тајната е во сендвичите со мармалад и…

Надеж во време на криза – пандемија на коронавирус – време кога е особено битно да се пласираат позитивни вести. Една од нив е...

ЦИТОКИНСКА БУРА: Претераната реакција на имунолошкиот систем – eдна од главните причини зошто коронавирусот...

Феноменот на „цитокинска бура“ или претеран имунолошки одговор на организмот кој резултира со тешки воспалителни промени, се чини дека има клучна улога во тешката...

ПРЕД ПОЈАВА НА СИМПТОМИ: Британските научници развија домашен тест за „рано предупредување“ на Ковид-19

Научниците од Универзитетот во Њукасл развија тест што може да открие дека некој се заразил со коронавирус уште пред да покаже симптоми. Тестот може да...

Д-р сци. Александар Сајковски: „ДОБРО УТРО DR LEO BABY ДХА ОМЕГА“

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   Иако започна пролетта и денови кои најавуваат убаво време и часови поминати на децата во паркови, во игра и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби полнети тиквички +8м.

Потребно: 2 помали тиквички 80гр мелено месо 1 морков 2 лажици ориз Подготовка: Излупете ги тиквичките и издлабете ги. Претходно, изупениот мороков изрендајте го и...

БЕБЕ – Кое е идеално време за заспивање

Кога ќе се фати ритамот на спиење на бебето, после се е лесно, тврди Поли Мур, директорка на Центарот за истражување на спиењето во...

Бремена сте, а ви се зголемува крвниот притисок? Ова треба да го знаете за...

Високиот крвен притисок во текот на бременоста е состојба која бара посебно внимание и следење. Без разлика дали се појавила во текот на бременоста...

Овошје кое треба да го јадете во бременоста

Повеќето жени се загрижени околу тоа кое овошје треба да го јадат и дали егзотичното и цитрусното овошје е опасно да се јаде во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрав пудинг од ориз и јаболко

Потребно: 1 шолја ориз 5 шолји кравјо млеко ½ шолја шеќер 1 лажица спк од портокал 1 јаболко 1 лажичка цимет ½ лажица мед Подготовка:...
error: