дома тагови болести

Ознака: болести

4 БОЛЕСТИ КОИ ДЕЦАТА ГИ НАСЛЕДУВААТ ОД ТАТКОТО: Татковото здравје има голема улога на...

„Висок е како неговиот татко“; „Има кафени очи како тато“; "Убаво пее на татко му...... Ова се само неколку работи што ги слушате како луѓето ги кажуваат за децата и наследените...

СЕ ПОВЕЌЕ ДЕЦА ИМААТ ПОСЛАБ ИМУНИТЕТ: Ова се 8-те клучни причини зошто често се...

Постојат одредени навики кои вашето дете може да ги развие додека расте, а кои можат негативно да влијаат на имунитетот. Постојано седење на кауч, играње игри или гледање телевизија Недостатокот на активности...

ХЕМАТОМ ВО БРЕМЕНОСТ – КОЛКУ Е ОПАСЕН И ЗОШТО СЕ ПОЈАВУВА: Еден од главните симптоми...

Крвавиот исцедок за време на раната бременост идните мајки  често го сфаќаат како алармантен симптом, но пред да паничите, важно е да знаете дека една од причините за оваа состојба може да биде...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Го знаеш она момче од соседството кое никогаш не е болно? Дали неговите родители знаат нешто што вие не го знаете? Веројатно не, велат експертите, но овие пет навики на здравите...

КАКО ПОБРЗО ДА ГИ ПОБЕДИТЕ НАСТИНКИТЕ И КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА

Сезоната на болести одамна е отворена, особено за родителите чии деца одат во градинка или на училиште. Како што опаѓаат температурите, така сè повеќе сме затворени во нашите домови, собите се...

НАЈПОСАКУВАНА КРВНА ГРУПА ЗА ДЕТЕ: Научниците докажаа дека луѓето кои ја имаат се најотпорни...

Во потрага по тајната на долговечноста Стјуарт Ким, професор на Катедрата за биологија и генетика на Универзитетот Стенфорд, и неговиот тим испитувале гени на 800 стогодишници и 5.400 90-годишници и откриле...

5 НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ ПОРАДИ КОИ ДЕЦАТА СЕ ПОСТОЈАНО БОЛНИ: Скандинавските земји одамна ги...

Денешните родители ги чуваат децата под стаклено ѕвоно и тоа воопшто не е добро. Нормално е родителите да сакаат да ги заштитат своите деца од се што може да им наштети,...

ГОЛЕМО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Крвен тест за еден час открива која е причината за висока...

Крвниот тест што може да помогне да се дијагностицира причината за високата температура кај децата за помалку од еден час, научниците го опишаа како големо откритие. Повеќето постоечки дијагностички тестови се...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ВЕСНА МИЦЕВСКА: Симптомите на алергиски ринитис кај децата честопати може да...

ПИШУВА: Александра Стојановска saska@pedijatar.mk Во последните неколку децении алергиските заболувања во детската возраст добиваат епидемиски размери, а според досегашните интернационални истражувања преваленцата на алергиските болести се движи во опсег од 4% до 37% за...
video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО ПРОФ. Д-Р КАТАРИНА СТАВРИЌ: Вакцини

Имунизацијата е едно од најголемите достигнувања во историјата на медицината и секоја година спасува милиони животи. Според податоците на СЗО, станува збор за повеќе од два милиона животи на годишно ниво,...

Најнови вести

Истражување открило зошто некои жени се здебелуваат по бременоста

Зголемувањето на килограмите по бременоста отсекогаш било предмет на бројни дискусии, но заклучоците од таа дискусија досега беа без научни одговори и потврди. Ако...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во ароматичен сос

Потребно:  600 гр пилешко месо 1 виолетов кромид 2 лажици брашно 2 зеленчукови коцки за супа Црн пипер Сол 2 лажички мелена слатка пиперка ...

10 РАБОТИ КОИ ДЕЦАТА НЕСВЕСНО ГИ УЧАТ ОД ВАС: Внимавајте на вашето однесување во...

Додека се трудиме да ги воспитуваме децата на најдобар можен начин, им објаснуваме што и како треба да прават, забораваме дека тие всушност најмногу...

9 НЕОЧЕКУВАНИ СИМПТОМИ НА СЕЗОНСКИТЕ АЛЕРГИИ: Не се само кивањето и црвените очи, лекарите...

Со пролетта, многумина посегнуваат по хартиените марамчиња поради сезонските алергии, а експерт открива и некои многу неочекувани симптоми на сезонските алергии. Тревата и поленот за...

ОВЧИТЕ СИПАНИЦИ ВО ВРВОТ НА НАЈПРИЈАВУВАНИ АКУТНИ ЗАРАЗНИ ЗАБОЛУВАЊА: Болеста започнува ненадејно со покачена...

Според податоците на Институтот за јавно здравје на РСМ, во текот на март најчесто регистрирано акутно заразно заболување се овчите сипаници со вкупно 825...

Татковците денес поминуваат седум пати повеќе време со своите деца отколку пред 40 години...

Вработените татковци поминуваат во просек по 35 минути со своите деца секој ден, додека во 70-тите имале само пет минути за нив, утврдила заедничка...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошен колач со пишкоти

Потребно: 2 кутии пишкоти 250 мл млеко За кремот: 100 гр маргарин 100 гр шеќер во прав 3-4 чаши кисела павлака 500 мл слатка...

Кога детето ќе се врати од училиште, поставете му ги овие прашања

Комуникацијата помеѓу родителите и децата е клучна за нивниот однос, но понекогаш може да биде предизвик, особено во ситуации кога децата се уморни после...

ИГНОРИРАЊЕТО Е ЕДНА ОД НАЈЛОШИТЕ КАЗНИ: Родителот никогаш не смее да му го прави...

Доц. д-р. Томислав Франиќ, специјалист по детска и адолесцентна психијатрија, смета дека игнорирањето е однесување кое родителите никогаш не треба да го користат, бидејќи...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Кога детето има потреба од движење

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед Ј.З.У. Центар за рехабилитација на патологија на вербална комуникација ♦♦♦♦♦♦♦ Секое дете има потреба да се движи. Продолжената имобилност вродува...

Осуммесечно бебе примено во британска клиника за дебелина

Осуммесечно бебе било примено во Сплеш, клиника за деца со прекумерна телесна тежина, во Сомерсет, југозападна Англија. „Осум месеци е невообичаено рано, но на таа...

Четири особини на токсичните родители

Односите со токсични луѓе можат да бидат многу различни, во зависност од личноста. На пример, ако се работи за пријател или партнер, можно е...

Може ли домашните кашички за бебето да се чуваат во фрижидер?

На почетокот на воведувањето нови намирници во дохраната на детето, се препорачува да се користи свежо подготвен оброк и да се користи свежо, домашно,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

Потребно: 2 банани 3 јајца 1 лажица кокос 1 лажица сусам 1 лажица масло Подготовка: Изгмечете ги бананите, па додајте ги изматените јајца. Добро измешајте,...

Психолог издвојува кои се трите најлоши родителски совети

Воспитувањето доаѓа со многу предизвици, а секој родител сака успешно да се справи со нив. Но, понекогаш можеби не се сигурни како да ги...
error: