дома тагови болка во мускулите

Ознака: болка во мускулите

Бројни здравствени придобивки: Еве зошто е добро децата да јадат лубеница

Освен што е вкусна летна ужинка за децата, постојат и различни здравствени придобивки од јадењето лубеница. Оваа намирница е богата со есенцијални хранливи материи и содржи дури 92 отсто вода, која...

Имате главоболки, хронично сте уморни, не може да се концентрирате: СИГУРНИ ЗНАЦИ дека веќе...

За коронавирусот често се дискутира во стилот црно-бело: или ја добивате болеста или не, или се разболувате или не, или оздравувате или заминувате. Но, постои и средина во сето тоа: околу...

Пет месеци по прележан Ковид-19, 7 од 10 лица се уште не можат целосно...

Седум од 10 лица хоспитализирани поради Ковид-19 не оздравеле целосно пет месеци по отпуштањето од болница, открива нова студија. Меѓу најчестите симптоми биле болка во мускулите, замор, физичко забавување, нарушен квалитет на...

Експертите од „АстраЗенека“ оптимисти: Вакцината делува и против новите варијанти на коронавирусот

Експертите на „АстраЗенека“ веруваат дека вакцината на британско-шведската компанија е ефикасна против новите варијанти на коронавирус, беше објавено денеска, на денот кога новата голема студија покажа дека оваа вакцина е 79...

Оваа вакцина против Ковид-19 има најниска стапка на несакани ефекти, покажуваат податоците

Не е тајна дека сите три вакцини одобрени за итна употреба (н.з. во САД) имаат несакани ефекти, но добрата вест е што тие имаат тенденција да бидат само благи до умерени...

Рани симптоми на Ковид-19: Што треба да знаете

Овие се симптоми кои најчесто се јавуваат во раната фаза на болеста, а заболените лица може да имаат еден или комбинација од неколку симптоми ♦♦♦♦♦♦♦ Вирусот SARS-CoV-2 предизвикува Ковид-19, а симптомите на болеста...

Болки во мускулите, главоболка, треска: Кои се очекувани несакани ефекти по примање на вакцината...

Некои од лицата кои ја примиле вакцината против коронавирус имале несакани ефекти, но тоа всушност може да биде знак дека вакцината делува, објаснуваат експертите Вакцините против коронавирус на „Фајзер“ и „Бионтек“ или...

На луѓето кои ја прележале болеста можеби ќе им треба само една доза од...

Откако примиле само една доза на вакцина против COVID-19, луѓето кои претходно биле заразени со вирусот покажале нивоа на антитела еднакви или над оние на луѓето кои ги примиле двете дози,...

Еден симптом ја прави разликата: Инфицираните лица со британскиот сој на вирусот SARS-CoV-2 значително...

Инфицираните луѓе со британскиот сој се чини дека произведуваат повеќе вирус и ова може да резултира со пошироко распространета инфекција во телото, вели проф. Лоренс Јанг, вирусолог и професор по молекуларна...

COVID-19. Може ли симптомите на коронавирус да се појават и веднаш да исчезнат?

♦♦♦♦♦♦♦ Ако вашиот тест бил позитивен COVID-19, а вие одеднаш се чувствувате многу подобро, но симптомите повторно се појавуваат, јасно е дека се прашувате дали е тоа нормално. Од она што досега се...

Најнови вести

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...

КАРАНИЦИТЕ НЕГАТИВНО ВЛИЈААТ НА ДЕЦАТА, НО ТЕШКО Е ДА СЕ ИЗБЕГНАТ: Психолозите откриваат во...

Расправијата содржи многу непријатни емоции и е отворен израз на гнев кон друга личност. Таа може да се сфати како комуникација која ги преминала...

МОДЕРНИТЕ ЖЕНИ СЕ ПОДОЦНА ОДЛУЧУВААТ ДА СТАНАТ МАЈКИ: Експертите за плодност откриваат осум вистини...

Повеќе жени од кога било наполнуваат 30 години без да станат мајки. Без разлика дали е тоа затоа што не можат да си дозволат или...

Ќе ве изненади причината зошто жените се пораѓаат на грб

Докажано е дека лежењето на грб го продолжува породувањето и ги забавува контракциите, но сепак повеќето жени раѓаат бебиња лежејќи на грб. Зошто? Главен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со гриз и павлака

Потребно: 1 пакување готови кори 250 мл крем павлака за готвење 150 гр путер 50 гр гриз За прелив: 1 литар вода 50 гр...

ДАЛИ ВИ ЧИНИ ДЕКА НИКАКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ДОПРЕТЕ ДО ДЕТЕТО? Можеби правите една...

Колку и да се трудите, детето едноставно не ве слуша? Полесно е отколку што мислите, само треба да ги избегнувате овие 8 работи кога...

ПРВА ЗИМА НА БЕБЕТО: Како да го заштитите новороденчето на студено време?

Освен ако температурата не е екстремно ниска, под нулата, престојот на отворено им помага на доенчињата да се прилагодат на годишните времиња и циклусот...

Интервју со проф. д-р Татјана Јаќовска: АЛЕРГИИ ВО ДЕТСКА ВОЗРАСТ – тема на вториот...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Алергии во детската возраст“ е темата на вториот симпозиум организиран од Педијатриското респираторно здружение (PEDIARES), кој ќе се одржи од 10 до 12...
error: