дома тагови бременост

Ознака: бременост

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници и кога мислат дека нешто не е...

Малата Латифа, родена со тежина од 250 грама, после 177 дена поминати во болница...

Бебе родено предвреме, тешко само 250 грама, за кое се верува дека е едно од најмалите во светот што преживеало предвремено раѓање, е отпуштено по 177-дневен престој во единицата за неонатална...

Изложеноста на пестициди во бременоста може да доведе до развој на тумори на централниот...

Се чини дека изложувањето на широк спектар на пестициди за време на бремноста може да доведе до развој на тумори на централниот нервен систем кај децата. Ризикот бил 2,5 пати поголем,...

ПОРОДУВАЊЕ: Што кога бебето е карлично поставено?

Во текот на последните неколку недели од бременоста, бебето се позиционира со главата свртена кон грлото на матката, во т.н. вертекс положба. Сепак, 4% од бебињата се поставуваат карлично, што значи...

Д-р Кристинка Пајаковска: Безбедноста на вакцините против Ковид-19 кај бремените жени – ВАКЦИНИТЕ НЕ...

ПИШУВА: Д-р Кристинка Пајаковска специјалист гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ Сублимирани податоци од релевантни светски здруженија за употреба на вакцина против Ковид-19 кај пациентки што планираат бременост, оние кои се бремени или дојат (II дел)   Што знаеме за безбедноста...

Ѕвездата на „Вовед во анатомија“ проговори како е да се раѓа со маска: Клаустрофобично...

Триесет и седумгодишната актерка од хит серијата „Вовед во анатомија“, Камила Лудингтон во август го роди своето второ дете, синот Лукас Метју, а во новото интервју во „Шоуто на Кели Кларксон“...

Зошто некои родители не се заљубуваат во своето бебе при првата средба: 5 причини...

Иако знаеме дека раѓањето на дете е нешто најубаво што може да ни се случи во животот, дури 20 проценти од родителите во првиот момент кога ќе го видат, не чувствуваат...

Д-р Кристинка Пајаковска: Која било од моментално одобрените вакцини против Ковид-19 се безбедни за...

ПИШУВА: Д-р Кристинка Пајаковска специјалист гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ Сублимирани податоци од релевантни светски здруженија за употреба на вакцина против Ковид-19 кај пациентки што планираат бременост, оние кои се бремени или дојат (I дел)   Денес, кога вакцините против...

мРНА вакцините против Ковид-19 се ефикасни кај бремени жени и доилки, открива најновата студија

Вакцините против Ковид-19 на Фајзер/Бионтек и Модерна се ефикасни кај бремени жени и доилки, кои можат да пренесат заштитни антитела на новороденчињата, според истражувањето објавено денеска во „American Journal of Obstetrics...

Што е различно кога ќе останете трудна на 20, 30 или 40 години и...

Додека едни наслови тврдат дека јајчниците се претвораат во прав по 30. година, други покажуваат дека мајка може да се стане и со 50 години. Кога е предоцна? Одговорот е комплициран. ПЛОДНОСТ Способноста...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Фреквенцијата на мајчиниот глас е иста на сите јазици

Една студија за мајчин јазик и начинот на кој бебињата го усвојуваат, открила дека мајките имаат комплетно посебна боја на гласот кога разговараат со...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници...

Се зголемува бројот на деца алергични на кравјо млеко: Еве ги симптомите

Стапката на деца хоспитализирани поради анафилакса предизвикана од храна се зголемила за 25% од 2006 до 2012 година - од 1,2 на 1,5 на...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја...

Најмлада жртва на коронавирусот во Србија: Ковид-19 го однесе животот на бебе старо 9...

Бебе од Крагуевац, на кое при раѓање му била дијагностицирана инфекција со коронавирус, починало денеска на Универзитетската детска клиника „Тиршова“. Инфекцијата со коронавирус довела до...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Потребно: 5 белки 3 жолчки Малку путер Сол Бибер Зачини по вкус Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ШТО СИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА: Колку трае ефикасноста на вакцините

Стручњаците одново истакнуваат дека е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за да се спречи оандемијата, но критичното прашање е – колку трае...

Децата се најголеми консументи: Прекумернaта консумација на додаден шеќер влијае на развојот на мозокот...

Шеќерот повикува од полиците на продавниците за храна, а особено го има во оние производи кои се продаваат за деца. Децата се најголемите консументи на...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од...

КОВИД-19: Бразилскиот сој мутира и станува поопасен

Бразилскиот сој на коронавирус - P1, одговорен за зголемувањето на смртноста од Ковид-19 во оваа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе го овозможи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна пица

Потребно: 400гр брашно 200мл газирана вода 3 супени лажици растително масло Сол по вкус За полнење: 1 пиперка Шери домати ½ кромид Неколку феферони 4...

Тато, ми фалиш! Како децата ви сигнализираат дека им недостасувате

Истражувањата покажуваат дека татковците играат многу важна улога во животот на децата. Кога татковците се вклучени, тоа има значајно влијание на когнитивниот и социјален...
error: