дома тагови бременост

Ознака: бременост

Зошто некои бремени жени немаат утрински мачнини?

Сите останати идни мајки се борат со мачнинитево текот на бременоста, а вие сте минале низ првото тромесечје , без мачнини и повраќање. Но, иако го немате тоа непријатно чувство, можеби...

Зошто е толку важна физичката активност во бременоста?

Доколку бременоста е уредна, ако поминува без поголеми потешкотии и ако се чувствувате добро, умерената физичка активност ќе ви помогне да останете во форма и да се подготвите за породувањето и...

ДОБАР ПОЧЕТОК: Првите 1350 дена од животот на бебето го одредуваат неговиот физички, когнитивен...

Најважниот период за развојот на вашето дете, како физички, така и когнитивен и емоционален, се првите 1.350 дена од неговиот живот, а кои се однесуваат на животот од моментот на зачнување...

СИМПТОМИ НА АНЕМИЈА во бременоста и по породувањето

За време на бременоста, телото произведува повеќе крв за да го поддржи растот на бебето, а ако не добивате доволно железо или други хранливи материи, телото можеби нема да може да...

ИНТЕРВЈУ СО ДОЦ. Д-Р ИГОР САМАРЏИСКИ: Причините за предвременото породување до ден денес не...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   17НОЕМВРИ Е СВЕТСКИ ДЕН НА ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНИТЕ ДЕЦА, кој се одбележува глобално со цел подигање на свеста за предвременото породување што воедно е и прв чекор за негово сузбивање. „Веќе...

4 ЧУДНИ СИМПТОМИ НА БРЕМЕНОСТ КОИ СЕ ПОЈАВУВААТ ПРЕД ОТСУСТВО НА МЕНСТРУАЦИЈАТА: Не се...

На самиот почеток на бременоста, промените се толку мали што жените не се сигурни дали треба да посегнат за тест или само да го почекаат времето кога треба да им почне...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Пиењето кафе за време на бременоста може негативно да влијае врз детето

Децата кои биле изложени на мали количини на кофеин пред раѓањето се во просек пониски од децата чии мајки не консумирале кофеин за време на бременоста, покажуваат резултатите од најновото истражување,...

МАЈКА ПО ВТОР ПАТ: По што се разликува втората бременост од првата?

Во зависност од неговата возраст, на вашето првороденче најверојатно ќе му треба 24-часовно внимание и можеби се грижите како бременоста и новороденчето ќе се вклопат во вашиот веќе и онака забрзан...

ДАЛИ ПО ЦАРСКИ РЕЗ СЕПАК Е МОЖНО ВАГИНАЛНО ПОРОДУВАЊЕ: Освен некои здравствени фактори, зависи...

Секако дека е можно, но здравствено мора да задоволите некои услови, и вие и бебето, но цело време бидете отворени за сугестии на лекарот, како и на тоа дека може да...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Кои се најголемите ризик фактори?

Досегашните истражувања и студии упатуваат на тоа дека девет од 10 бремени жени ќе добијат стрии во текот на бременоста. Вообичаено се појавуваат околу 6 и 7 месец од бременоста, но...

Најнови вести

Зошто некои бремени жени немаат утрински мачнини?

Сите останати идни мајки се борат со мачнинитево текот на бременоста, а вие сте минале низ првото тромесечје , без мачнини и повраќање. Но,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна руска салата

Потребно: 300гр грашок 300гр компир 300гр морков 300гр пченка 6-7 кисели краставички 300-400гр посен мајонез Подготовка: Сварете ги компирите, па кога ќе се оладат излупете...

ВАЖНИ ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ КОИ ЧЕСТО ОСТАНУВААТ НЕКАЖАНИ: Што момчињата треба да слушнат од своите...

Родителите постојано им даваат на своите деца различни информации кои првенствено служат како дел од воспитувањето и растењето. Но, она што го кажуваат или...

Што мора да знаете кога го облекувате бебето за студено време?

“Колку му е топло или студено на бебето, не оценуваме проверувајќи дали му се студени рацете или нозете. Наместо тоа, прстите ставете ги под...

Д-р Снежана Палчевска – Коцевска: МИКРОБИОМ И АСОЦИЈАЦИЈА СО АЛЕРГИИ ОД ХРАНА

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцевска, специјалист педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦  Алергијата на храна ја сочинува втората фаза на зголемување на преваленцата на алергиски болести кои се појавиле во последните...

ШТО АКО НОВОРОДЕНЧЕТО НА АПГАР ТЕСТОТ ДОБИЕ ОЦЕНКА ПОМАЛА ОД 10? Низ ова тестирање...

Кога ќе се роди бебето, медицинскиот персонал ја прави првата проценка на виталноста. Најважно е да не очекувате премногу прерано, не сите бебиња ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вегански бургер

Потребно: ½ шолја булгур 1 шолја вода 400гр варен грав ½ шолја рендан кашкавал ½ шолја рендан морков ½ лажичка сол Лук по желба ...

Спиењето во ист кревет со децата позитивно влијае и на родителите и на децата!

Сузан Краус Витборн, професорка по психологија на Универзитетот Масачусетс Амхерст, смета дека приврзаното родителство може да им помогне на децата да пораснат во посреќни...

ЗАЧИНИ И ЖИТАРИЦИ: Кога да ги воведете во детската исхрана и како да ги...

До првата година од животот, кога децата само се навикнуваат на основните вкусови на храната, не е потребно да се додаваат никаквизачини, па дури...

Респираторниот синцицијален вирус (РСВ) е особено опасен за бебињата: Кои се симптомите и како...

Респираторниот синцицијален вирус (РСВ) често предизвикува инфекции на респираторниот систем, кои најчесто се манифестираат со симптоми на инфекција на горните делови на респираторниот систем,...

Зошто се намалува телесната тежина на бебињата по раѓањето

Бебето во првите три или четири дена губи на тежина и за тоа постојат оправдани причини. Сосема е нормално бебето во првите денови од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Просо со зеленчук

Потребно: 100гр просо 1 кромид Зеленчук по желба (тиквица, пиперка, морков) Сол Масло Подготовка: Просото убаво измијте го и сварете го на ист начин како...

АКО ВАШЕТО ДЕТЕ СЕ ЗАНИМАВА СО ОВИЕ АКТИВНОСТИ ќе запознае повеќе пријатели и ќе...

Ако вашето дете е фасцинирано од читање книги, цртање, собирање сликички или правење макети, тоа е показател дека развива хоби. Можеби ви се чини...

ШТО ВЕЛАТ ПЕДЈАТРИТЕ? Изложеноста на децата на разни причинители на болести во раното детство...

Во 90-тите, родителите често знаеле да ги однесат децата кои сè уште не прележале сипаници кај оние деца кои се заразени и се заразни...

Бебињата плачат без солзи, а можат да спијат и со отворени очи. Еве зошто…

На сите родители им е позната следнава ситуација: сте го пресоблекле новороденчето, сте го нахраниле и сте го ставиле на спиење, но наместо да...
error: