дома тагови будење

Ознака: будење

ОДГОВОР НА НАЈЧЕСТОТО ПРАШАЊЕ: Зошто моето дете се буди навечер?

Секој човек независно од возраста се буди по 5-6 пати во текот на ноќта, кога преминува низ различните фази на сонот. Некои деца брзо учат сами и природно го продолжуваат сонот,...

10 ПРИЧИНИ ЗОШТО ВАШЕТО МАЛЕЧКО НЕ СПИЕ: Бебето се буди секој час, дали е...

Разбирањето зошто вашето бебе често се буди ноќе или останува долго будно, може да ви помогне да ги преземете потребните мерки за да почне подолго да спие. Ноќните будења се доста чести...

ДЕТЕТО СЕ БУДИ И ПЛАЧЕ БИДЕЈЌИ МУ НИКНУВААТ ЗАБИ: Обидете се со овие трикови...

Излегувањето на првите заби кај бебињата е непријатно и болно, а во текот на ноќта оваа тегоба се чини дека е уште поинтензивна. Детето одеднаш ќе почне да плаче во текот...

НАЈЧЕСТИ МИТОВИ ЗА СПИЕЊЕТО НА БЕБИЊАТА: “Ако бебето предолго спие денски, ќе биде будно...

Кога конечно на семејството и пријателите сте им ја соопштиле радосната вест дека сте бремена, сте биле опсипани со пораки, а сите со најдобра намера: “Честитаме!“, “Многу сме возбудени за вас!“....

Бебето подобро ќе спие ако поминува повеќе време во оваа положба

Долгите непроспиени ноќи веројатно се еден од најголемите предизвици во првата година со бебе, а понекогаш е навистина мистерија зошто бебињата се будат среде ноќ. Откако ќе го нахраните бебето и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смути “разбудиме“

Потребно: 200мл млеко ( по избор: кравјо, бадемово, кокосово...) 1 банана 2 лажици овесни снегулки 1 лажица какао Подготовка: Сите состојки се ставаат во блендер и се миксираат до добивање на хомогена...

ДИЛЕМА НА МАЈКИТЕ: Треба ли да го будите бебето за да го нахраните или...

Новороденче, во просек спие околу 16 часа дневно, но кај некои бебиња сонот може да трае помеѓу 18 до 20 часа, па и повеќе. Ако бебето често е поспано, се прашувате...

15 СОВЕТИ за родителите чии деца се будат во текот на ноќта

Не е изненадување што 48 проценти од децата помали од три години и понатаму ќе се будат во текот на ноќта, а со тој проблем доаѓа и хроничниот недостаток на сон...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со дневниот сон и совети како да го...

Може ли бебе премногу да спие и дали треба да се буди поради хранење

Новороденче просечно спие околу 16 часа дневно, но кај некои бебиња тоа може да биде од 18 до 20 часа, па и повеќе. Ако бебето често е поспано, се прашувате дали...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: