дома тагови дебелина

Ознака: дебелина

АЛАРМАНТНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ДЕБЕЛИНАТА КАЈ ДЕЦАТА ЗА ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈАТА, открива студија на ЦДЦ

Ковид-19 пандемијата е тесно поврзана со „алармантно“ зголемување на дебелината кај децата и тинејџерите во САД, со тежина кај обезните деца двојно зголемена за време на пандемијата, открива нова студија. Истражувачите од...

ШТО ИМААТ ЗАЕДНИЧКО КАФЕТО, МАЈЧИНОТО МЛЕКО И КЕЉОТ? Или како одредена храна може да...

Што имаат заедничко кафето, мајчиното млеко и кељот? Сите тие имаат моќ скромно да ги намалат вашите фактори на ризик за Ковид-19, според новата студија за тоа како исхраната влијае на имунитетот. Истражувачите...

Од денес 500.000 вакцини ќе го забрзаат процесот на имунизација: ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ...

♦♦♦♦♦♦♦ Половина милион вакцини „Синовак“ против Ковид-19 вчера пристигнаа во Скопје, за да го забрзаат процесот на имунизација на населението во земјава. Кинеските вакцини се складирани во поликлиниката „Јане Сандански“ и на...

Истражување: Дебелината го зголемува ризикот од пост-Ковид синдром

Во новата студија учествувале 2.800 пациенти кои биле следени повеќе од 6 месеци по заразувањето со коронавирусот, а резултатите се објавени во стручното списание „Diabetes, Obesity and Metabolism“ Истражувањето спроведено во САД...

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Дебелината кај децата е последица на пандемијата со КОВИД-19

Во извештајот на регионалната канцеларија на СЗО, објавен вчера стои дека затворањето на училиштата може негативно да влијае на исхраната и физсичката активност кај децата, оти им недостасуваат оброците во училиште...

Луѓето со овие здравствени состојби имаат поголем ризик од развој на тежок облик на...

Истражувачите сугерираат дека скоро две третини (63,5%) од хоспитализациите се должеле токму на овие состојби и дека хоспитализацијата можеби и не би била неопходна ако пациентите немале една од овие состојби Ново...

НОВА СТУДИЈА: Која здравствена состојба дава најтешка форма на КОВИД-19

Поголемиот процент на хоспитализации поради КОВИД-19, може да се препишат на следниве постоечки здравствени состојби: дебелина (30%), хипертензија (висок крвен притисок 26%), дијабетес (21%) и затајување на срцето (12%), укажува нова...

Пет здравствени состојби поради кои може да дојде до повторна инфекција со коронавирус

Според студијата спроведена од американските истражувачи, повторната инфекција со коронавирус може да биде придружена со поблаги симптоми отколку што била за време на првата инфекција. Во студија објавена во часописот „BMJ Case...

Прим. д-р Соња Петровска: Прекумерната тежина може да ги влоши симптомите на астма и...

ПИШУВА: ПРИМ. Д-Р СОЊА ПЕТРОВСКА педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦  ДЕТСКА АСТМА Детската астма не е различна болест од астма кај возрасни, но децата се соочуваат со посебни предизвици. Астмата е водечка причина за посета на одделенијата за итна...

Генијален вирус, господар на измамата: Зошто COVID-19 е толку опасна закана за нашиот организам?

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ И порано сме се соочувале со вирусни закани, вклучително и пандемии, па светот не згаснувал после секоја нова инфекција или сезона на грип. Па, што...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: