дома тагови десерт

Ознака: десерт

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лимон колач

Потребно: За тестото: 250гр брашно 80гр шеќер 2 лажици густин 150гр путер За филот: 200гр шеќер 2 лажици брашно 3 јајца 100мл млеко 100мл сок од лимон 100мл сок од зелен лимон ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколаден колач од 5 состојки готов за 10 минути

Потребно: 200гр црно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер + 25гр за калапот 4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на мали делови и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз десерт во чаша – Пудинг со јагоди и бисквити

Потребно: 500мл млеко 1 пудинг со вкус на банана 4 лажици шеќер 1 банана 6-7 свежи јагоди Малку бисквити Подготовка: Сварете го пудингот со млекото и шеќерот (според упатството на кесичката) и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен, а превкусен јогурт колач

Потребно: 1 чаша јогурт (250мл) 3 јајца 1 чаша шеќер 3 чаши брашно 1 чаша масло Подготовка: Изматете ги состојките, ставете ја смесата во тавче или калап за печење во претходно загреана...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен, сладок и сочен колач со јагоди што освежува

Потребно: За тестото: 200гр брашно 2 лажици шеќер во прав ¼ лажичка сол 120гр ладен путер исечкан на листови 1 јајце 1 лажица студена вода За кремот: 200гр маскарпоне 200мл павлака за шлаг ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најубавата торта со јагоди

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити 200гр јагоди Подготовка: Во млекото додадете ги пудинзите,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно чоколадо Подготовка: јајцата изматете ги со шеќерот, додадете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Необичен пудинг 

Потребно: 1 шолја ориз 5 шолји кравјо млеко ½ шолја шеќер 1 лажица спк од портокал 1 јаболко 1 лажичка цимет ½ лажица мед Подготовка: Во сад ставете го оризот со една...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажна баклава

Потребно: За бисквитот: 5 јајца Малку сол 2 лажици шеќер 1 лажичка прашок за печиво 3 лажици брашно 2 лажици гриз 150гр ореви За преливот: 300гр шеќер 10гр ванилин шеќер 400мл вода 1...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрав чоко десерт

Потребно: 200гр црно чоколадо 50 гр пуканки од амарант 2 лажици мед Кора од еден портокал Цимет по желба Какао за валкање на бомбиците Подготовка: Чоколадото стопете го на пареа. Од амарантот...

Најнови вести

Детските кардиолози објаснуваат: Дали се оправдани стравувањата од развој на миокардитис при вакцинирање на...

Веста за потенцијалната врска помеѓу вакцините против Ковид-19 и срцевите заболувања кај помладите луѓе предизвика страв кај некои родители. Детските кардиолози имаат порака за овие...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кокос рафаело коцки

Потребно: 5 јајца 300гр шеќер + 5 лажици 150гр брашно + 5 лажици 150гр кокос + уште малку за наросување ½л млеко + 2...

Кои симптоми на депресија кај детето не смеете да ги “премижите“

На депресијата, или најгалопирачката модерна болест, не се имуни ниту децата. Иако за еден родител е тешко да поверува дека и неговото дете може...

Дали долготрајните симптоми на КОВИД-19 се почести кај жените?

Ново истражување покажало дека околу 75 проценти од пациентите кои се жалеле на долготрајни симптоми на КОВИД-19, биле жени, што укажува на врската помеѓу...

М-р Нермин Теловска: Кога и дали е потребна посета на логопед?

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, магистер по логопедија, клинички специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот и специјалист за психо-моторна реедукација и релаксација ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна брокула што ја обожаваат и децата

Потребно: 500гр брокула ¼ л млеко 200гр рендан чедар (или друг кашкавал по желба) 4 лажици путер Подготовка: Брокулата разделете ја нејзини мали гранчиња и...

ОПАСНОСТ ОД ПРЕЈАДУВАЊЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто трудница не смее да јаде за двајца

Вообичаена претпоставка е дека жените за време на бременоста треба да јадат за двајца, но лекарите предупредуваат дека тоа може да доведе до гестациски...

Зошто кај младите мажи до 24 години се јавува воспаление на срцевиот мускул по...

Како што објави Центарот за контрола и превенција на болести на САД (CDC), тие и други здравствени регулатори го истражуваат прашањето за воспаленијата на...

Истражување: Дебелината го зголемува ризикот од пост-Ковид синдром

Во новата студија учествувале 2.800 пациенти кои биле следени повеќе од 6 месеци по заразувањето со коронавирусот, а резултатите се објавени во стручното списание...

КОЈА Е НАЈДОБРА: Британците ја испитуваат ефикасноста на третата доза на вакцината против Ковид-19

Во студијата се опфатени 180 волонтери постари од 30 години, кои веќе примиле две дози од вакцината против Ковид-19. Третата ќе ја добијат 10-12...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ем здраво ем брзо – Мафини од јаболка и круша

ПОТРЕБНО Е: 200 мл млеко 2 средни јајца 100 мл масло 100 гр кафеав шеќер 300 гр брашно Чајна лажичка мелен цимет 2 јаболка ...

Дали вашата ќерка се однесува како мала „шефица“? Еве 7 причини зошто е тоа...

Малите „шефици“ веруваат во себе и нема да дозволат мислењата на другите да влијаат на нивната самодоверба. Нивната силна доминација им овозможува никогаш да...

Средствата за дезинфекција може да остават и лоши последици на здравјето – знаете ли...

Да, сите ги имаме низ цела куќа, канцеларија, автомобил, чанта. Но, постои голема шанса рацете да ви се суви и испукани. Овие средства, за...

Спреј наместо игла: Русите ќе ги вакцинираат децата против коронавирус преку спреј за нос

Русија тестираше аеросолна форма на својата вакцина против КОВИД-19, која е погодна за деца на возраст од 8 до 12 години, а новиот производ,...

Главоболка? Воспалено грло? Обрнeте внимание на новите најчести симптоми на КОВИД-19

Луѓето со Ковид-19 сега пријавуваат главоболка и болка во грлото како најчести симптоми на болеста Истражувачите сметаат дека индискиот сој може да е...
error: