дома тагови дијабетес

Ознака: дијабетес

Ковид-19 не ги оштетува само белите дробови, туку и срцето, мозокот и бубрезите, покажува...

Британска студија сугерира дека Ковид-19 предизвикува долгорочни оштетувања на органите кај хоспитализираните пациенти. „Оваа студија докажа дека Ковид-19 не ги ​​оштетува само белите дробови, туку и срцето, мозокот и бубрезите“, рече д-р...

Се истражува причинско-последичната врска: Коронавирусот може да поттикне развој на една подмолна болест

Меѓународен тим на научници ја истражува врската помеѓу инфекцијата со вирусот SARS-CoV-2 и појавата на дијабетес. Научниците сметаат дека инфекцијата со коронавирус може да поттикне развој на дијабетес. Воспоставен е глобален...

Пет месеци по прележан Ковид-19, 7 од 10 лица се уште не можат целосно...

Седум од 10 лица хоспитализирани поради Ковид-19 не оздравеле целосно пет месеци по отпуштањето од болница, открива нова студија. Меѓу најчестите симптоми биле болка во мускулите, замор, физичко забавување, нарушен квалитет на...

Луѓето со овие здравствени состојби имаат поголем ризик од развој на тежок облик на...

Истражувачите сугерираат дека скоро две третини (63,5%) од хоспитализациите се должеле токму на овие состојби и дека хоспитализацијата можеби и не би била неопходна ако пациентите немале една од овие состојби Ново...

Студија открива дека COVID-19 може да го зафати и панкреасот и да го наруши...

COVID-19 може да го зафати панкреасот во тешки случаи, така што вирусот ги инфицира бета-клетките што произведуваат инсулин, покажала германска студија. Панкреасот има две задачи - да произведува ензими важни за варењето...

Како да добиеме доволно витамин Д сега кога поминуваме помалку време на сонце?

Иако прекумерната изложеност на сонце може сериозно да му наштети на нашиот организам, особено на кожата, сончевите зраци се главниот предуслов за производство на витамин Д во организмот. Тоа го потврдува...

Проблеми со видот во бременоста: Заматениот вид може да биде и знак на висок...

Можни проблеми со видот во бременоста Мали промени во диоптријата - ваквите помали промени не се причина за загриженост. Се разбира, ако сте се уште загрижени, можете да се консултирате со вашиот...

Д-р Надица Божиновска: Луѓето со дијабетес имаат поголеми шанси за развој на потешка клиничка...

ПИШУВА: Д-Р НАДИЦА БОЖИНОВСКА специјалист по ендокринологија ♦♦♦♦♦♦♦   Дијабетес мелитус, или меѓу народот познат и како шеќерна болест, претставува една од најголемите медицински загатки и воедно еден од најголемите здравствени предизвици на 21-от век. Верувам...

ГЕСТАЦИСКИ ДИЈАБЕТЕС: Како се лекува покачениот шеќер во бременоста и како влијае на плодот?

Зголемениот шеќер во крвта претставува се почеста појава кај луѓето. Лошата исхрана и животните навики се причина за појава на дијабетес, што може да влијае на различни сегменти на здравјето. Доколку жената...

COVID-19 може да биде непредвидлива болест: Кога треба да побарате лекарска помош?

COVID-19 може да биде непредвидлива болест. Некои пациенти може да имаат благи или никакви симптоми, додека кај некои пациенти коронавирусот предизвикува тешка болест и смрт. Повеќето заболени воглавно имаат благи симптоми, што...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешка крем супа за големи и мали

Потребно: 300гр бело пилешко месо 2 моркова 1 пашканат 2 компира Карфиол или брокула (помала китка) Магдонос 200мл павлака за готвење Сол Бибер ...

ПРВА ПОМОШ: Како да помогнете кога детето се гуши од парче храна?

Секој родител кој доживеал детето да се загрцне и да почне да се гуши од проголтано залче храна, знае за каква ноќна мора се...

БЛАГИ ИЛИ УМЕРЕНИ НУСПОЈАВИ: Вакцината Модерна има 96 процентна ефикасност кај деца од 12...

Американската компанија Модерна објави дека нејзината вакцина против коранвирусната болест е ефикасна 96% кај децата на возраст од 12 до 17 години, според резултатите...

Д-р Билјана Ивановска-Аџиевска: АЛЕРГИИ НА ОЧИТЕ КАЈ ДЕЦАТА

ПИШУВА: Д-р Билјана Ивановска - Аџиевска специјалист офталмолог ♦♦♦♦♦♦♦  Пролетта е сезоната на поубаво време и нови почетоци, но новите растенија кои се појавуваат секоја пролет можат да...

Што предизвикува крварење од носот во бременоста и совети како тоа да го решите

Во бременоста може да дојде до затнување, но и до крварење од носот. Не се грижите доколку забележите траги крв на хартиеното шамивче. Што...

Кога е време бебето да лежи на стомак?

Лежењето на стомак има одредени предности за бебињата, оти во таа положба тие ги јакнат мускулите, учат разни движења и ја подобруваат координацијата. Сепак,...

Како воспалените непца го зголемуваат ризикот од тешка форма на КОВИД-19?

Познато се дека проблемите со забите може да предизвикаат сериозни забоувања и да го зголемат ризикот од срцев удар или белодробни болести. Нова научна...

НЕВРОЛОШКИ СИМПТОМИ: Зошто 1 од 50 пациенти со КОВИД-19 развива мозочен удар

Бројни студии покажуваат дека новиот коронавирус SARS-CoV-2 влијае на мозокот предизвикувајќи губење на осетот за мирис и за вкус, вртоглавица, болки во мускулите, замор...

Пандемијата трае, не се опуштајте: Преполна чекална, пациенти и персонал без маски се знак...

Сте ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19 и недолго потоа се чувствувате слободно да им се вратите на вашите секојдневни обврски и...

Има ли разлика во која рака ќе ја примиме вакцината против Ковид-19

Очекуваните несакани ефекти, кои често се јавуваат, се слични на несаканите ефекти од другите вакцини и обично се со благ до умерен интензитет и...

Арчи го слави 2. роденден! Принцот Хари и Меган објавија нова фотографија од нивниот...

Војводата и војвотката од Сасекс објавија нова слика од нивниот син Арчи за да го прослават неговиот 2. роденден. Сликата, која е објавена на страницата...

Фајзер во септември ќе побара дозвола за итна употреба на вакцината против Ковид-19 за...

Фајзер најверојатно ќе побара дозвола за итна употреба од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) за својата вакцина против Ковид-19 наменета за деца...

Исклучително редок феномен: Жена од Мали (25) роди ДЕВЕТ БЕБИЊА – Погледнете ги неверојатните...

Доколку преживеат сите девет бебиња, случајот ќе го сруши сегашниот светски рекорд од осум бебиња. Во 2009 година, Надја Сулеман, наречена „Октомам“, роди осум...

КОВИД-НОКТИ: Водечки британски научник предупредува дека овие промени може да бидат знак дека сте...

Линиите или бразди по ноктите можат да бидат јасен знак дека сте прележале коронавирус, тврди професорот Тим ​​Спектор, креатор на апликацијата Zoe Covid Symptom...

Ковид-19: Ќе се изненадите со какви тестови ги тестираат децата во градинките во Австрија

Нов тест во облик на лижавче се дава во некои австриски градинки како алтернатива на класичниот тест, кој не наидува на одобрување кај најмладите. Иако...
error: