дома тагови доење

Ознака: доење

БОЈАТА НА МАЈЧИНОТО МЛЕКО СЕ МЕНУВА: 13 фасцинантни факти за доењето кои сигурно не...

Доењето е неверојатна работа, и кога се гледа од различни агли. Од нераскинливата врска што се создава со мајката веќе во првите часови по раѓањето, па се до бенефитите што ги...

СВЕТСКА НЕДЕЛА НА ДОЕЊЕ (1-7 АВГУСТ 2021): Доењето дејствува како прва вакцина за бебињата,...

СВЕТСКАТА НЕДЕЛА НА ДОЕЊЕ се одбележува од 1 до 7 август, оваа година со пораката - заштитата на доењето е заедничка одговорност. Поради исклучителната важност на доењето како за здравјето на...

Колку калории дневно се губат со доење

Една од важните предности на доењето за мајката е потрошувачката на калории, а научниците пресметале дека добиените 11 килограми во бременоста може да се намалат за шест месеци по породувањето, и...

ТОПЛОТЕН БРАН: Препознајте ги навреме знаците на дехидрираност – Што треба да направите ако...

Високите летни температури носат многу проблеми кога станува збор за бебињата и малите деца. Експертите истакнуваат дека е клучно да се држат во сенка, но и правилно да се облекуваат за...

СТРУЧНО МИСЛЕЊЕ: Дали е лошо да се успива бебето со доење?

Кога се работи за родителски навики, бројни се спротивставените мислења за бебињата и начинот како се успиваат. Ако на тоа се додаде и доењето, имаме загарантирана дебата. Мајките кои дојат, на...

СИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ НА ВИТАМИНОТ Д: Што се случува во организмот кога не внесуваме...

Во текот на изминатата година, витаминот Д стана главна тема, со повеќе студии кои сугерираат врска помеѓу ниските нивоа на витамин Д и зголемениот ризик од заразување со Ковид-19 или развој...

Што се мајка треба да има во торбата кога оди на плажа со бебе

Одењето на плажа пред да станете мајка можеби ви изгледало така што сте  земале само крпа, крема за сончање и очила за сонце и сте биле подготвени целодневно одморање, сончање и...

Заблуди поради кои мајките се откажуваат од доење

Секое дете има различен пристап кон хранењето, единственото заедничко на сите деца е дека мајчиното млеко е најдобрата можна храна што можат да ја добијат во првите денови од својот живот...

ДАЛИ ВАШЕТО БЕБЕ ОБЈАВИ ШТРАЈК НА ДОЕЊЕТО: Препознајте го проблемот и помогнете му на...

Мајките кои ги дојат своите бебиња, голем дел од времето го посветуваат во анализа на самиот процес. Пресметуваат колку количински и колку често бебето јаде. И секоја мајка забележува кога бебето...

Педијатар објаснува: Дали е безбедно да се дои бебето ако мајката има коронавирус?

Мајчиното млеко е исклучително важно за градење на имунитетот на бебето, и може да му помогне на бебето да се одбрани од коронавирусот Дали се препорачува доењето во случај мајката да има...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: