дома тагови една година

Ознака: една година

Колку според возраста треба да спие детето од 1. до 6. година

Помеѓу првата и третата година, детето треба да спие од 12 до 14 часа, во текот на 24 часа. Според педијатрите, доволната количина сон е исклучително важна, бидејќи во спротивно  последиците...

Може ли едногодишно дете да пие кравјо млеко?

Многу родители чии деца се хранат со млечна формула, се соочуваат со дилемата кога можат да прејдат на кравјо млеко или до кога детето треба да пие млечна формула. Еве што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бисквити за бебе +12м.

Потребно: Брашно од спелта ½ чаша амарант ½ чаша просо ½ чаша кокосово брашно 1 лажичка прашок за пециво 150гр путер ½ лажиче цимет Фруктоза по вкус Подготовка: Истопете го путерот во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Витамински коктел +12м.

Потребно: 1 цвекло 1 јаболко 1 морков Лимон или портокал (количината зависи од вкусот на бебето, можете да додадете само неколку капки, а може и повеќе) Подготовка: Излупете го цвеклото, јаболката и...

ДОХРАНА КАЈ БЕБЕ: Мени од 10. до 12. месец

Вашето бебе од 10. до 12. месец веројатно пронашло неколку намирници кои му се омилена храна. Во овој момент му се случуваат првите залчиња цврста храна, како поголем дел од оброкот,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од бисквити, млеко и мед +12м.

Потребно: 150 мл млеко ( изборот е зависно дали детето е на адптирано, мајчино или кравјо млеко) 1 лажичка мед 150гр мелени бисквити (може и цели, искршени) Подготовка: Загрејте го млекото, па...

Дали смее да му се дава целер на бебето?

Овој зеленчук, во свеж облик најдобро е да се избегнува додека бебето не наполни една година. Помеѓу другото, тоа е поради тоа што процесот кој ќе го подготви бебето да го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Млечен оброк за лека ноќ +12м.

Потребно: 150мл млеко 1 мала лажичка мед 30гр просо Природна арома на ванила Малку цимет Подготовка: Сварете го просото со вода, или измијте го просото и сварете го во млеко. Во млаката...

Од кога можете на бебето да му давате киви?

Кивито е исклучително богат со витамини А и Ц и содржи речиси двојно повеќе витамин Ц, отколку портокалот или лимонот. Кивито изобилува и со витамините Е и К, како и разни...

Од кога бебето може да почне да јаде ананас

Ананасот е вкусно, здраво овошје богато со витамин Ц, Б и магнезиум. Иако се има тенденција ананасот да се класификува како цитрусно овошје, тоа не е такво овошје. Ананасот треба да му...

Најнови вести

КАПЕЊЕ ВО ЕЗЕРА И БАЗЕНИ: Дали може да се заразите со коронавирус?

Поради моменталната епидемиолошка ситуација во земјава, кај многумина постои дилема дали треба да се капеме во јавни базени или плажи за време на време...

Шест заблуди поради кои мајките се откажуваат од доење

Секое дете поинаку му пристапува на хранењето, единствено заедничко за сите деца е дека мајчиното млеко е најдобрата можна храна која можат да ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Антистрес смути

Потребно: 25гр семки од тиква 200мл бадемово млеко 2 лажици ленено семе 1 портокал (може и половина) Подготовка: Лененото семе и семките од тиква ставете...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Децата го шират коронавирусот, но не на начин како возрасните

Нејасно е во која мера децата можат да го шират новиот коронавирус, но нова студија укажува на тоа дека е можно да го пренесуваат...

Зошто кај детето може да се појави осип од одредено овошје?

Општо земено не е вообичаено алергиските реакции да се јавуваат на цела група намирници, на пример овошје, но може да се јави алергиска реакција...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Идеална детска вечера

Потребно: 300гр спанаќ 1 шолја брашно 1 лажичка сол 1 лажичка прашок за печиво 2 јајца 1 шолја млеко ½ шолја растопен путер 250гр...

КОГА БЕБЕТО ИКА – дали постои причина за загриженост и што никако не смеете...

Икањето на новороденчето може да биде многу изненадувачко за родителите на прво бебе, но нема причина за паника. Тоа е нормална појава и нема...

ХОЛАНДСКИТЕ ЕПИДЕМИОЛОЗИ ТВРДАТ: На децата не им се потребни маски и за нив не...

Кога станува збор за новиот коронавирус, тој главно се шири помеѓу возрасните и од возрасните членови на семејството на децата. Ширењето на КОВИД-19 меѓу...

COVID-19: Децата со коронавирус наместо респираторни може да развијат невролошки симптоми, сугерира најновата студија

Во студијата биле опфатени пациенти помлади од 18 години со инфекција Sars-CoV-2 и невролошки симптоми  Децата со коронавирус може да имаат невролошки симптоми во отсуство...

М-р Ивана Урдаревиќ: Зарипнатоста е прв и највпечатлив знак за нарушување во фонацијата –...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦   Нарушување на основниот глас – DYSPHONIA Прв и највпечатлив знак за нарушување во фонацијата е зарипнатоста – dysphonia. Под...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски мафини за појадок

Потребно: За 12 мафини 2 помали тиквици Малку сол 2 јајца 1 прашок за печиво 1 чаша јогурт 4 лажици масло 2 чаши брашно Подготовка: Вклучете...

На овие 4 работи мора да внимавате во раната бременост

БРОЈТЕ ГИ ХРАНЛИВИТЕ СОСТОЈКИ, А НЕ КАЛОРИИТЕ Повеќето жени се свесни каква и која храна е препорачливо да се избегнува за време на бременоста: свежо...

МОЖЕ ДА ТРААТ СО МЕСЕЦИ: Зошто губењето на мирисот или вкусот е чест симптом...

Се побројни се истражувањата кои се занимаваат со феноменот на изненадно губење на сетилото на мирис или за вкус, кој се доведува во релација...

ПРИКАЗНА СО СРЕЌЕН КРАЈ: По борбата со карцином забременила, а пред породувањето се заразила...

♦♦♦♦♦♦♦ Медицинската сестра Кејт Фоксал (36) од Бурнмут, Англија, го родила своето второ дете откако таа и нејзиниот сопруг Даниел Банди (37) го победиле коронавирусот,...

Се повеќе млади луѓе се заразуваат со коронавирус: Тоа може да стане голем проблем...

SARS-CoV-2 едноставно ја користи можноста што му се укажала со ублажување на мерките. Луѓето низ целиот свет, а особено помладите, се вратија на старите...
error: