дома тагови Фајзер

Ознака: Фајзер

Младите деца (5-11 години) наскоро би можеле да добијат вакцина против Ковид-19: Еве што...

Со „Фајзер“ кој официјално побара одобрение за итна употреба од Агенцијата за храна и лекови на САД, започна процесот за авторизација на вакцината против Ковид-19 наменета за деца на возраст од...

Што треба да знаете пред да примите трета доза од вакцината против Ковид-19: Не...

Третата доза е нова одбранбена линија против пандемијата на Ковид-19, а ако се уште се двоумите дали да ја примите, во продолжение пет работи кои е битно да ги знаете. Истражувањата покажаа...

„Фајзер“ побара дозвола за употреба на вакцина против Ковид-19 кај деца од 5 до...

„Фајзер“ и „Бионтек“ побараа од американските регулаторни тела вонредно одобрување за нивната вакцина против Ковид-19 за деца на возраст од 5 до 11 години, објави Фајзер денеска на Твитер. Агенцијата за храна...

Ковид-19: Антителата на „Фајзер“ може да исчезнат за седум месеци, открива студија

Нивото на антитела може да опадне по 7 месеци кај луѓето кои ја примиле вакцината „Фајзер“, според новата студија објавена на серверот bioRxiv. Во студијата, која се уште не е рецензирана или...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца за да утврдат дали имунитетот доаѓа од...

Пробивни инфекции: ЧЕТИРИ ФАКТОРИ кои го зголемуваат ризикот вакцинираните лица да добијат Ковид-19

Две недели по примање на втората доза на вакцината против Ковид-19, заштитната бариера на вакцината е во полна сила. Меѓутоа, поради одредени ризик-фактори, можно е некое лице сепак да се зарази...

Британците воведуваат трета доза против Ковид-19: Вакцината е наменета за лица над 50 години...

Дополнителни вакцини против Ковид-19 ќе им бидат понудени на оние над 50 години, корисници на старечки домови и здравствени и социјални работници, објави британската влада. Експертите веруваат дека вакцината Фајзер/Бионтек треба да...

Британските експерти препорачаа вакцинирање против Ковид-19 на деца на возраст од 12 до 15...

Главните британски медицински советници препорачаа децата на возраст од 12 до 15 години да ја примат првата доза на вакцината против Ковид-19, а како причина го наведоа полесното одржување на школската...

Проф. д-р Златко Тробоњача, имунолог: Ако останеме на делта сојот, до Нова година сè...

Има се повеќе случаи во кои луѓето вакцинирани со две дози добиваат коронавирус, главно без тешки симптоми. Хрватскиот имунолог проф. д-р Златко Тробоњача тврди дека тоа е поради три причини. „Првата е тоа...

КАКО ДА СЕ СПРЕЧИ ШИРЕЊЕТО НА SARS-COV-2 КАЈ ДЕЦАТА: Подеднакво важно е што прават...

Може ли да помогнат вакцините против Ковид-19 за деца? ЦДЦ во моментов препорачува вакцини против Ковид-19 за секој кој е на возраст над 12 години. Овој совет дојде откако „Фајзер“ објави дека...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: