дома тагови фетус

Ознака: фетус

БРЕМЕНОСТ И ЦТГ: Што кога бебето не соработува за време на прегледот?

Кардиотокографијата, односно ЦТГ-то го проверува бројот на отчукувања на срцето на вашето бебе и дали бебето добива доволно кислород од плацентата. Воедно се следи и зачестеноста на трудовите или породилни болки....

Инфекција на мајката во бременоста поврзана со зголемен ризик од леукемија кај детето

Инфекциите на мајката, особено инфекциите на гениталиите и уринарниот тракт, за време на бременоста се поврзани со зголемен ризик од детска леукемија кај потомството, укажуваат резултатите од нова студија. Треба да се...

ЗДРАВЈЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Важно е да се спречат пренатални инфекции од кои некои може...

За некои, помислата дека нешто не е во ред со здравјето на нивното дете е постојан страв. За жал, поради пренаталните инфекции, овие стравови можат да станат реалност за многу жени...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и интелигенција, покажала нова студија. Меѓутоа, треба да се...

ОРГАН КОЈ ГИ ПРЕЗЕМА НАЈВАЖНИТЕ ФУНКЦИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Како да се зачува и зајакне...

Кога ќе се роди бебето, плацентата или постелката е сплеснат, тркалезен или овален диск со дијаметар од 18 до 20 сантиметри и тежи околу 600 грама. Постелката е орган кој се...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Микробиомот на мајката може да допринесе за здрав развој на детето

Лабораториско истражување спроведено на глувци покажало дека цревниот микроиом на мајката може да помогне во развојот на постелката и да придонесе за здрав раст на фетусот. Имено, се покажало дека бактеријата...

Што се случува со бебето во стомакот кога спиете на грб?

Сигурно веќе знаете дека во подоцните месеци од бременоста треба да спиете на страна. Во тој период невозможно е да се спие на стомак, а не е добро ниту да се...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Блага до умерена форма на КОВИД-19 се чини дека не влијае на мозокот...

Научниците предводени од Софија Стоеклејн од Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен користеле магнетна резонанца за да проучат 33 бремени жени со блага или умерена форма на КОВИД-19. Снимките од магнетнатната резонанца покажала...

Трудниците стравуваат од секој удар во стомакот – колку ваквите повреди му штетат на...

За време на бременоста, идните мајки се загрижени за различни прашања поврзани за сопственото здравје кои истовремено можат да влијаат на здравјето на нивните бебиња, а едно од често поставуваните прашања...

Колку точно е лошо да спиете на грб кога сте бремена?

На трудниците им е познато дека во понапредната бременост треба да спијат на страна. Во тој период невозможно е да се спие на стомак, а не е добро ниту да се...

Најнови вести

ПРЕД ДА ИЗБЕРЕТЕ НАТПРЕВАРУВАЧКИ СПОРТ: Не го пропуштајте овој преглед, тој може да го...

Фактот дека ненадејниот срцев застој е водечка причина за смрт кај младите спортисти изгледа нелогично и го поставува очигледното прашање: Зошто најмладите, најспремните и...

4 совети кои би можеле да помогнат детето полесно да се одвикне од цуцла

Процесот на одвикнување од цуцла не е воопшто едноставен и за детето и за неговите родители. Како што објаснуваат психолозите, постојат одредени совети кои...

ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ НАЧИНИ НА УЧЕЊЕ ПОДОБРИ ОД КОМПЈУТЕРИТЕ: Шведска ги враќа книгите и вежбањето ракопис...

Малите Швеѓани во училиштата повторно ќе читаат повеќе книги, ќе читаат тивко и ќе вежбаат ракопис, а помалку ќе работат на таблети и ќе...

МОЈАТА ЌЕРКА ОДБИВА ДА ПИШУВА ДОМАШНИ ЗАДАЧИ, ЈА ТЕРАВ ДА СЕДИ ДО ДОЦНА НАД...

„Мојата ќерка е второ одделение, а еден од најголемите предизвици во моментов е тоа што не сака да си ги пишува домашните задачи. Ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Банана мафини со чоколадо

Потребно: 2 големи банани 1/2 чаша путер од кикирики 2 јајца 2 лажици јаворов сируп или мед 2/3 чаша бадемово млеко 1 лажичка екстракт...

Еве во која земја родителите најмалку се грижат нивните деца да имаат добри манири

Да имате добро воспитани деца често е една од ставките на списокот со желби на родителите. Но, не сите мислат дека тоа е една...

РЕГУЛИРАЊЕТО НА ЕМОЦИИТЕ НЕ Е ВООПШТО ЛЕСНО: Што да направите кога детето ќе ве...

Децата ни поттикнуваат болки од најскриените места и ги извлекуваат на површина речиси секојдневно. Обично кога се чувствуваме вознемирени поради нешто што детето го...

Мајка открива рани симптоми кои довеле до дијагноза на аутизам на нејзината ќерка

Како што пишува клиниката „Мајо“, аутизмот е невроразвојно нарушување кое се јавува во раното детство и трае цел живот. Нарушувањето од аутистичен спектар е...

Девет едноставни начини да го смирите детето без користење на мали екрани

Тантрумите, односно детските изливи на бес, можат да бидат исклучително предизвикувачки. Како за децата, така и за родителите. Во овие ситуации, некои родители посегнуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од тиквици и ориз

Потребно: 200 гр ориз 1 тиквичка 1 кромид 1 китка копар 1 јајце 1 лажичка слатка мелена пиперка Подготовка: Оризот измијте го, па варете го...

Која грешка родителите најчесто ја прават кога им поставуваат граници на децата

Поставувањето граници е многу важно во воспитувањето на детето, а со тоа се согласува и клиничкиот психолог Беки Кенеди. Таа вели дека постои една...

Пет најчести причини за губење на апетитот кај децата

Губењето на апетитот кај децата може да ги загрижи повеќето родители. Меѓутоа, тоа е доста честа појава, особено кога станува збор за деца на...

ЗАШТИТЕТЕ ГИ ДЕЦАТА СЕГА: Честата пневмонија или бронхитис пред седумгодишна возраст го зголемува ризикот...

Децата кои имаат редовни белодробни инфекции се изложени на поголем ризик од слип апнеја во подоцнежниот живот, покажува една студија. Децата чии родители пушат или...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Најголемата грешка што родителите ја прават при одвикнување од пелени

Многу родители знаат како да се соочат со притисоците на околината кога станува збор за одвикнување на детето од пелени. Имајќи предвид дека не...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пекарски компир со сланина

Потребно:  1 кг компири 250 гр сланина 150 гр тврдо сирење 200 мл млеко 200 мл вода 50 мл масло Подготовка: Компирите исечкајте ги на...
error: