дома тагови хипертензија

Ознака: хипертензија

Секоја 10. жена ќе развие висок притисок една година по породувањето

Една од 10 жени ќе развие висок крвен притисок (хипертензија) за прв пат во животот во рок од една година откако ќе роди дете, покажале резултатите од нова студија. Според мислењето на...

ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК СЕ ЈАВУВА И КАЈ ДЕЦАТА: Еве кој е во ризичната група

Иако повеќето луѓе веруваат дека висок крвен притисок или хипертензија се јавуваат само кај постарите лица, денес тој е се почеста појава и кај децата. Педијатрите објаснуваат дека колку е помладо...

ХИПЕРТЕНЗИЈАТА МОЖЕ ДА СЕ ПОЈАВИ НА КОЈА БИЛО ВОЗРАСТ: Зошто е важно да се...

Генерално, ние размислуваме за високиот крвен притисок (хипертензија) како проблем што ги погодува само возрасните. Но, реалноста е дека може да се појави на која било возраст. Голем дел од децата и...

Хипертензијата го големува ризикот од тежок облик на омикрон, покажува американска студија

Високиот крвен притисок повеќе од двојно го зголемува ризикот од хоспитализација за време на инфекција со Ковид-19, варијанта омикрон, дури и кај луѓе кои се целосно вакцинирани и кои примиле бустер...

СТУДИЈА: Жените со хипертензивни нарушувања во бременоста имаат поголем ризик да страдаат од висок...

Според неодамна објавена студија во стручното списание Journal of the American College of Cardiology, жените со хипертензивни нарушувања во бременоста (HDP) имаат зголемен ризик од развој на хипертензија (висок крвен притисок)...

КАКО СЕ ЛЕКУВА ВИСОК ПРИТИСОК КАЈ ДЕЦАТА? Постојат два начини – еве што треба...

Артериската хипертензија кај децата е важно да се открие што порано и да почне да се лекува за да се спречи развој на оштетувања на органите кои со хипертензијата се најмногу...

Кои се најчестите болести на срце кај децата?

Децата можат да се соочат со разни заболувања на срцето. Најчесто станува збор за вродени срцеви маани, вирусни инфекции кои го зафаќаат срцето, како и болести на срцето кои се развиваат...

НОВА СТУДИЈА: Која здравствена состојба дава најтешка форма на КОВИД-19

Поголемиот процент на хоспитализации поради КОВИД-19, може да се препишат на следниве постоечки здравствени состојби: дебелина (30%), хипертензија (висок крвен притисок 26%), дијабетес (21%) и затајување на срцето (12%), укажува нова...

Дремнете си слатко и без трошка вина: Еве ја и научната причина зошто бремените...

Неодамнешната студија покажа дека на идните мајки им се препорачува да спијат во текот на денот, бидејќи попладневниот сон има многу добар ефект врз здравјето на нивните бебиња. Дури и ако не...

ВИСОК КРВЕН ПРИТИСОК ВО БРЕМЕНОСТА: Што секоја трудница треба да знае за хипертензијата

Високиот крвен притисок во текот на бременоста е состојба која бара посебно внимание и следење. Без разлика дали се појавила во текот на бременоста или пациентката го имала како состојба или...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: