дома тагови хормони

Ознака: хормони

Како до подобри овулаторни циклуси

Процесот на овулација е зависен од хормони кои се лачат од структури во мозокот (хипоталамус и хипофиза), а кои раководат со функцијата на овариумите. Одредени нарушувања во овие структури, како стрес,...

Што ја загорзува плодноста на мажите?

Во напорите да изгледаат попривлечно, мажите може да ја загрозат способноста да имаат деца, покажува едно истражување. Според д-р Џејмс Мосман, професор на Универзитетот Браун во САД, големо влијание на плодноста кај...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Многу идни мајки не знаат за овој симптом на бременост

Мачнината и изостанокот на менструалниот циклус се најпознати симптоми на бременоста, но не се единствени. Повеќето идни мајки за време на бременоста ќе искусат и отечени зглобови, болки во грбот или...

Вагинални промени по породувањето: 4 промени кои може да се очекуваат

Факт е дека женското тело за време на бременоста минува низ големи промени, а по породувањето се менуваат и други одредени работи. Според лекарите, потребни се околу 12 недели до една...

Необични промени во бременоста: Дали на трудниците им расте носот?

За време на бременоста, телото на жената целосно се менува. Од очекуваните промени во пигментацијата, хормоналниот статус, отечените гради, може да дојде и до некои необјасниви, како носот, кој, со одминувањето...

Момчиња и девојчиња: Кога почнуваат разликите?

Девојчињата и момчињата некогаш изгледаат како два различни света. Кога се манифестираат овие разлики и со што се условени? Дали зависат од гените или опкружувањето и образованието? Важност на хормоните Гените ја одредуваат...

Зошто се јавува недостаток на воздух во бременоста?

Две третини од сите бремени жени, повремено чувствуваат недостаток на воздух. Ова го предизвикува зголеменото лачење на хормонот – прогестерон, кој го забрзува дишењето и во последното тромесечие, матката која притиска...

Зошто се јавува расеаност и заборавеност во бременоста?

Секоја жена која била бремена, искусила појава на лошо помнење и губење на нешта, а научниците велат дека тоа е сосема нормална појава во подоцниот стадиум од бременоста. Тоа го потврдило...

ЕКСПЕРТИТЕ СОВЕТУВААТ: Како да препознаете и спречите постпородилна депресија

Перинаталната депресија може да вклучува сериозни или полесни депресивни симптоми, кои траат најмалку две недели, вклучувајќи губење на енергија и концентрација, промени во обрасците на спиење и исхрана, чувство на безвредност...

Први знаци на пубертетот

Промените во пубертетот почнуваат кога мозокот предизвикува производство на полови хормони. Потоа следат физички промени, но секое дете се развива со сопствено темпо. Пубертетот обично почнува прво кај девојчињата па потоа...

Најнови вести

Дали детето по прележана варичела може да оди на море?

Кога ќе поминат две недели од почетокот на болеста, детето може да замине на летување на море, секако нагласуваат педијатрите, ако немало некои значајни...

Како да препознаете рамно стапало и кога да го однесете детето на лекар?

Како и повеќето органи, така и кај стапалата сите анатомски елементи се формираат интраутерино, во навршената 28. гестациска недела од бременоста. Постнатално, односно по раѓањето...

Асс. д-р Весна Мицевска: Децата најчесто се трујат со лекови кои ги наоѓаат во...

ПИШУВА: Асс. д-р Весна Мицевска специјалист педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦  АКУТНИ ИНТОКСИКАЦИИ ВО ДЕТСКАТА ВОЗРАСТ (1) Акутна интоксикација претставува состојба на акутно труење со отровни супстанци или прекумерна доза на супстанции...

Предвременото породување може да биде поврзано со летните жештини

Врска помеѓу надворешната температура и ризикот од предвремено породување навистина постои. Истражувачите се обиделе да ја покажат поврзаноста помеѓу горештините и породувањето, следејќи ги...

Зошто се јавуваат и како се лекуваат афти кај децата

Афтите се болни промени во устата, со големина од неколку милиметри, а може да бидат и поголеми од еден до два сантиметри во пречник....

Прим. д-р Борислав Гогушевски: Акутниот синузит најчесто почнува со симптоми на настинка и трае...

ПИШУВА: Прим. д-р Борислав Гогушевски оториноларинголог ♦♦♦♦♦♦♦ СИНУЗИТИС Синузитис претставува воспаление на слузницата на параназалните синуси. Овие инфекции се јавуваат најчесто заедно со инфекции на носните простори /ринити/ и...

Децата на разведени родители се склони на гојазност

Деца чии родители се разведени имаат поголеми шанси да бидат гојазни. Научниците го следеле индексот на телесна тежина кај 7500 деца од нивното раѓање...

Колку време е потребно да останете бремена

Паровите кои се обидуваат да добијат бебе веројатно слушнале различни приказни за зачнувањето и тоа од оние кои успеваат од прв пат, па се...

ИМУНИЗАЦИЈА (3). Прим. д-р Методија Томевски: Што се случи кај нас, та успешната приказна...

ПИШУВА: Прим. д-р Методија Томевски специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ ШТО СЕ СЛУЧИ КАЈ НАС, ТА УСПЕШНАТА ПРИКАЗНА СО ВАКЦИНАЦИЈАТА И ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ ДА СЕ ПРЕТВОРИ ВО НОЌНА МОРА? Во...

Одговори на најчестите прашања за породилните болки

Денес е научно докажано дека пролонгираниот и интензивно болниот процес на породување може да има голем број несакани ефекти, како врз мајката така и...

Како да не ви се случи претоплување на детето во автомобил

Ова се митови што ќе ви помогнат да разберете зошто е важно да ја регулирате температурата во автомобилот.   Не е опасно ако го оставам детето...

Како навреме да ги откриете вродените ортопедски аномалии кај бебето

Ран преглед или скрининг кај бебињата од страна на ортопед е важно да се направи заради рано откривање на било каква аномалија на локомоторниот...

Кога бебето е подготвено за седење?

Ако внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

Планирате бременост? Ова треба да го направите

Закажете преглед кај вашиот гинеколог. Ако имате здравствени проблеми како дијабетес, висок крвен притисок, астма, депресија, најпрво мора да ги доведете во контрола овие...

ЛЕТНИ ПРОБЛЕМИ: Осип кај децата од жештина или после пливање

ОСИП ОД ЖЕШТИНА “Жешкото време може да предизвика детето да се исипе од глава до пети. Изложеноста на високи температури, а особено и кога е...
error: