дома тагови хормони

Ознака: хормони

ЦЕРВИКАЛНИ БРИСОВИ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто се прават и како всушност изгледа постапката?

Бременоста со себе носи одредени промени во телото и организмот, а исто така потребно е да се направат и одредени гинеколошки прегледи и брисови на самиот почеток на бременоста за да...

КОГА ПУБЕРТОТ ЌЕ “УДРИ“ МНОГУ РАНО: Како да го препознаете и кои испитувања се...

Лана имала седум години кога нејзината мајка Маја прв пат забележала дека и растат градите. “Ми се чинеше толки рано“, вели мама Маја. “Сите останати девојчиња во нејзиното одделение беа рамни....

ЗОШТО МОЈОТ ТИНЕЈЏЕР Е ТОЛКУ ЛОШ КОН МЕНЕ? Кога речиси е невозможно да се...

Тинејџерите знаат да бидат многу груби кон своите родители, но не затоа што се сурови и бесчувствителни, туку поради животната фаза во која моментално се наоѓаат. Во нивните животи веќе ништо не...

Зошто се јавуваат главоболки по породувањето

Породувањето заврши, па помислувате дека тешкиот период поминал и дека телото  веќе треба да е вратено во нормала. Во повеќето слуачи тоа и навистина е така и по неколку недели ќе...

НЕМААТ СИТЕ ЖЕНИ ИСТО РАЗВИЕН МАЈЧИНСКИ ИНСТИКТ: Некои од секогаш сакале да бидат мајки,...

Постојат различни мислења за тоа зошто жените имаат мајчински инстикт. Додека едни мислат дека тука станува збор за природен инстикт и дека тоа ни е биолошки зададено, други веруваат дека желбата...

Д-р Лидија Вељаноска-Кириџиевска: Жени кои не раѓале или добиле дете на повозрасни години имаат...

Подигнувањето на колективната свест и пропагирање на скрининг и редовни прегледи има голема важност во раната детекција на карциномот на дојка, кој се вбројува меѓу десетте најголеми закани за глобалното здравје...

Што секој родител мора да знае за растењето на детето

Растот е сложен процес, за време на кој се менува телесната маса, висина, форма и пропорција на телото. Здравјето на детето е неопходен предуслов за нормален раст. Акутните болести не го...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската здравствена организација препорачува ексклузивно доење до 6-месечна...

Нивото на хормоните на тироидеата кај мајката во бременоста може да влијаат на развојот...

Се чини дека со помош на нивото на хормоните на штитната жлезда во текот на бременоста може да се предвидат емоционални проблеми и проблеми во однесувањето на момчињата од предучилишна возраст,...

ШТО КОГА ТЕСТОТ ЗА БРЕМЕНОСТ Е ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Постојат 5 причини за појава на...

Домашните тестови за бременост многу точно покажуваат дали сте трудни или не, доколку ги правите во вистинското време. Сепак, некогаш може да се случи тестот да покаже негативен резултат, а бременост...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од лубеница со фета сирење

Потребно: 3 резниња лубеница 1 лажица маслиново масло 200гр фета сирење Малку свеж босилок Неколку листови нане Сок од половина лимон Малку сол Подготовка: За...

КАКО ИЗГЛЕДА МЕТОДАТА “5 ЧЕКОРИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА БЕБЕ“? Ја осмислил педијатар, а родителите...

Откако неколку часови се обидувате да смирите расплаканото и плачливо бебе, веројатно се прашуваат дали постојат некои магични трикови за кои досега не сте...

АЛЕРГИСКА РЕАКЦИЈА: Делови од телото на кои убодот од пчела или оса е најопасен

Алергиските реакции обично се јавуваат набрзо по убодот, до еден час, кога крвните клетки се шират. А при повеќекратни убоди може да дојде и...

ФИНСКА СТУДИЈА: Децата зачнати со ин витро се подобри на училиште, но имаат поголем...

Децата зачнати преку медицинско потпомогнато оплодување поминуваат подобро на училиште, но имаат малку поголема веројатност да имаат проблеми со менталното здравје до доцните тинејџерски...

Американската академија за педијатрија издаде нови насоки за доење: НА МАЈКИТЕ ИМ СЕ ПРЕПОРАЧУВА...

Американската академија за педијатрија (ААП) издаде нови насоки за доење според кои мајките треба да ги дојат своите деца 2 години или подолго. Здружението...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од кокос и малини

Потребно: 1 банана 1 рака малини (свежи или замрзнати) 300мл густ јогурт 100мл вода 1 лажичка ленено семе 2 лажици кокосово брашно 1 лажица...

МАЈКИТЕ ГО ОПИШУВААТ ДОЕЊЕТО СО ТРИ ЗБОРА: “Утеха. Љубов. Неред“

Доењето не е секогаш лесно, но за мајките кои се одлучуваат на тоа, тоа е посебен начин на поврзување. Но, доењето не оди секогаш...

ДЕТЕТО ОДЕДНАШ “ЗБЕСНУВА“ КОГА Е СО ВАС? Ако се препознавате во оваа ситуација, значи...

Мајката Кејт Срфс објаснила дека децата со мајките најлошо се однесуваат, бидејќи мајките се нивното засолниште и место каде што можат да дојдат со...

Откриено колку долго опасните вируси остануваат заразни во слатка вода

Опасните вируси можат да останат заразни во слатка вода и до три дена така што се прицврстуваат на парчиња пластика, открија научниците. Ентеровирусите како ротавирусот,...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19: Реинфекциите се сè почести – Колкава е веројатноста...

Расте бројот на позитивни лица на Ковид-19. Според последните податоци, очигледно е дека варијантите на омикрон BA.4 и BA.5 започнуваат нов бран на инфекции....

СТУДИЈА: Жените со хипертензивни нарушувања во бременоста имаат поголем ризик да страдаат од висок...

Според неодамна објавена студија во стручното списание Journal of the American College of Cardiology, жените со хипертензивни нарушувања во бременоста (HDP) имаат зголемен ризик...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен колач од лимон

Потребно: 2 јајца 150гр омекнат путер 200гр шеќер 1 ванилин шеќер 125гр брашно Сол 1 лажичка прашок за печиво 100гр густин 2 лимона 100гр...

ИСЦЕДОК И ЗАЛЕПЕНИ КАПАЦИ: Зошто новороденчето има лепливи очи и како правилно да се...

Лепливите очи се вообичаена појава кај новороденчињата, а најчесто станува збор за незагрижувачки симптом. Тие се резултат на запушени солзни канали и се појавуваат...

 “МАМО, МЕНЕ МИ Е СРАМ“: Како да им помогнете на децата кои покажуваат срамежливост?

Децата, кога се на возраст од една до три години, особено дел од нив се посрамжеливи од другите и тоа е сосема во ред...

Министерство за здравство апелира: Следење на препораките и што е можно помала изложеност на...

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето,...
error: