дома тагови храна

Ознака: храна

ОПАСНИ НАМИРНИЦИ КОИ МОЖАТ ДА ПРЕДИЗВИКААТ ГУШЕЊЕ КАЈ ДЕТЕ: Децата помлади од пет години...

Најважна работа за секој родител е безбедноста на децата, а за да се намали ризикот од задушување на најниско можно ниво, важно е да се следат препораките на експертите. Задушувањето е една...

НА МАЈКИТЕ ИМ ТРЕБА ОДМОР: Кога бебето може да ја помине ноќта без вас...

Понекогаш мајката мора да се одвои од бебето навечер поради итна ситуација, а понекогаш едноставно и треба одмор и е подготвена да го остави детето на лице од доверба за една...

ОД ДЕНЕСКА ДО НЕДЕЛА МАКЕДОНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Бремените жени да се ослободат од...

Министерството за здравство излезе со препораки за заштита од високите температури, согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи, од каде што информираат дека во следните четири дена (од...

Исчистете го фрижидерот ако неодамна сте прележале Ковид: Коронавирусите можат да преживеат на замрзнато...

Дали неодамна прележавте Ковид? Во тој случај можеби ќе сакате да го исчистите замрзнувачот. Една нова студија сугерира дека братучедите на вирусот САРС-КоВ-2 можат да преживеат на замрзнато месо и риба до...

ЗАЈАКНЕТЕ ГИ СО ИСХРАНА: 3 вкусни и лесно достапни намирници кои го подобруваат детскиот...

Респираторните и цревни пролетни вируси “беснеат“ по градинките и училиштата, а заспиениот имунитет по две години епидемиолошки мерки, треба да се поддржи и зајакне за борба. Добра вест е дека детскиот имунитет...

ПРЕД ДА ТРГНАТ ВО УЧИЛИШТЕ РАСТАТ КАКО ПЕЧУРКИ: Моето дете постојано е гладно!

Децата од предучилишна возраст константно растат. Можеби не толку како кога биле мали, но доволно да нивниот метаболизам забрзано работи. Тоа значи дека ќе бидат многу гладни. Освен тоа, имаат мали...

Тинејџер јадел остатоци од ориз, па завршил со мултисистемско откажување на органите: Што треба...

Во јавноста деновиве одекна веста за 19-годишен студент од Масачусетс, кој бил хоспитализиран поради откажување на повеќе органи, а на крајот му биле ампутирани двете нозе и сите прсти, објави „The...

Клинички психолог: Зошто треба да им дозволите на вашите малечки да прават неред додека...

Клиничкиот психолог Рејчел Коен ги охрабрува родителите да им дозволат на своите малечки да бидат неуредни додека јадат бидејќи тоа е клучно за развојните вештини. Строгите правила водат до лоши навики во...

Храна што детето никако не смее да ја јаде пред првиот роденден

На децата треба да им се дозволи да ја истражуваат храната, но притоа треба да имате предвид дека постојат намирници кои треба да се избегнуваат, додека детето не наполни барем една...

8 ПРОИЗВОДИ ШТО НАЈЧЕСТО ПРЕДИЗВИКУВААТ АЛЕРГИЈА КАЈ БЕБИЊАТА: Некои ги користиме во секој оброк,...

Воведувањето на цврста храна во менито на бебето се препорачува по 5-6 месец, поради незрелост на органите за варење. Воведувањето на намирниците мора да се спроведува полека, бидејќи не знаете на...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: