дома тагови игра

Ознака: игра

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Пет начини на кои родителите можат да пораснат посреќни деца

Повеќето родители сакаат да одгледаат среќни деца. Меѓутоа, понекогаш можеби не сме сигурни кои навики можат позитивно или негативно да влијаат на менталната благосостојба на нашите деца. Психологот Марк Траверс се...

ИСТРАЖУВАЊЕ ОТКРИВА: Родителите кои си играат со своите деца се подобри на работа

Општо е познато дека играта е важен дел од детското растење, покрај тоа што децата сакаат да играат, бројни истражувања ги докажале и придобивките од играта за развојот и здравјето на...

Пет секојдневни навики на најдобрите родители

Родителството може да биде предизвик и понекогаш се прашуваме дали сме на вистинскиот пат. За среќа, семејниот терапевт Мелани Мекграт открива пет работи кои укажуваат на тоа дека некој е добар...

Пет игри кои се корисни за растот и развојот на децата

Играта е клучна за растот и развојот на децата бидејќи им нуди можности за истражување и учење.  Преференциите може да се разликуваат за секое дете, но кога станува збор за забавна активност и игра,...

ОВА Е НАЈДОБРАТА ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ ЗА РАЗВОЈ НА ДЕЦАТА: Ги тера да размислуваат, но...

Доктор по интерна медицина, долгогодишен претседател на Комитетот за надарени на меѓународното здружение Менса и соработник на УНИЦЕФ на проектот за рана стимулација на интелектуалниот развој на децата и основач на...

РАСТ НИЗ ИГРА: Зошто играта е клучна за развојот на децата?

Играта на отворено го подобрува здравјето, а ја сакаат децата од сите возрасти. Колку повеќе време децата поминуваат во природа, толку е поголема веројатноста тие да пораснат во личности кои ќе...

5 ЕСЕНСКИ АКТИВНОСТИ ЗА 4-ГОДИШНО ДЕТЕ: Најдобро време за запознавање и поврзување со природата...

Секоја сезона носи нови можности да излезете надвор со вашето малечко и да си играте и уживате во она што го нуди природата. Есен е, најдобрата сезона за истражување на отворено,...

МОЖЕШ МАЛКУ ДА СЕ ЗАБАВУВАШ И САМО: 8 предности на самостојното играње кои му...

За секој родител е многу важно детето да научи и да игра само. Покрај мирот, тишината и времето што го добивате за вашите обврски, всушност самостојното играње е многу важно и...

Во првите пет години, родителите во игра со децата поминуваат само 45 минути дневно

Децата во првите пет години од животот поминуваат само 45 минути дневно или 260 часа годишно играјќи си со своите родители, покажува истражувањето во кое учествувале илјада родители со деца на...

ШТО СОВЕТУВААТ ЕКСПЕРТИТЕ: Како на детето да му олесните без солзи да си оди...

Напуштањето на паркот, односно одењето дома по играње, знае да биде многу трауматично искуство за повеќето деца, но многу често и за родителите кои во тие ситуации не знаат како најдобро...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: