дома тагови инфекција

Ознака: инфекција

ИНТЕРВЈУ СО ПРИМ. Д-Р БЛАГИЦА МАНЧЕВА: ГОЛЕМА КАШЛИЦА – Кај доенчињата, во одредени случаи...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Пертусисот е високозаразна болест која најчесто се јавува кај деца и адолесценти и е предизвикана од грам-негативната бактерија Bordetella pertussis. Се пренесува аерокапково со вдишување на воздух контаминиран со оваа...

Д-р Елизабет Ристањо, клиника Мајо: ЕНТЕРОВИРУС Д68 и ПАРЕХОВИРУС – Како да го заштитите...

ПИШУВА: Д-р Елизабет Ристањо, специјалист за детски инфективни болести, Мајо клиника ◊◊◊◊◊ Ентеровирус и пареховирус се називи за две групи вируси, кои се вообичаени ширум светот. Се шират од човек на човек и можат да заразат...

ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ СО ПРЕПОРАКИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ ВО УСЛОВИ НА ЕПИДЕМИЈА НА ГОЛЕМА...

Институт за јавно здравје на РСМ излезе со препораки за постапување во услови на епидемија на голема кашлица, во кое се опфатени главните прашања поврзани со пертус: Како се пренесува големата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ГОЛЕМА КАШЛИЦА: Болеста започнува постепено и наликува на настинка, а симптомите...

Регионот го тресе голема кашлица, а бројот на случаи се зголемува и во земјава. Од почетокот на годинава до сега се евидентирани вкупно 15 случаи, а меѓу заразените има и бебиња...

ДОКТОР ОБЈАСНУВА ШТО ОТКРИВА БОЈАТА НА СЛУЗТА ЗА НАШЕТО ЗДРАВЈЕ: Колку е потемна, толку...

Бројот на настинки во текот на зимските месеци е зголемен, а искашлувањето слуз е една од последиците на вирусните и бактериските инфекции со кои се бориме. „Кога ни тече носот или искашлуваме...

ЧЕТИРИ БЕБИЊА ПОЧИНАА ОД ГОЛЕМА КАШЛИЦА ВО БЕЛГРАД: Како да ја препознаете болеста која...

Голема кашлица е причината за смртта на четири бебиња на Институтот за мајка и дете во Белград, Србија, додека петто е во животна опасност. Иако вакцинацијата против оваа заразна болест е...

ГРИП, НАСТИНКА, МОРБИЛИ, НОРОВИРУС, МОНОНУКЛЕОЗА, КОНЈУНКТИВИТИС, ВАРИЧЕЛА… Колку долго сте заразни?

Грип - Всушност, можете да заразите некого уште пред да почнете да чувствувате симптоми на грип. Најзаразни сте 3 до 4 дена откако ќе почнете да се чувствувате болни, но останувате...

ДЕЦАТА ИМААТ НАЈГОЛЕМ РИЗИК ОД ПНЕВМОНИЈА: Која е разликата меѓу пневмонија и бронхитис?

Пневмонијата е акутна инфекција на белите дробови која ги зафаќа алвеолите односно нивните најситни делови. Инфекцијата може да биде предизвикана од бактерии, вируси или габи. Најчестиот предизвикувачки агенс е бактеријата наречена...

ГРИП И НАСТИНКА: Колку долго траат симптомите и кога треба да се обратите на...

Актуелната „тројна епидемија“ ја сочинуваат високи концентрации на КОВИД-19, респираторен синцицијален вирус (РСВ) или грип. Симптомите на обична настинка имаат тенденција да се влошуваат во првите неколку дена откако лицето ќе се...

КАКО ЗАПОЧНУВА ПНЕВМОНИЈАТА: Почетни симптоми и знаци кои треба да ги знаете

Пневмонијата, како инфекција на респираторниот систем, е воспалителна состојба која ги зафаќа воздушните кеси во белите дробови, често предизвикана од инфекции како што се бактерии, вируси или габи. Тоа доведува до полнење...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брауни од сладок компир

Потребно: 1 голем сладок компир 1/2 чаша бадемово брашно 1/2 чаша какао во прав 1/2 чаша јаворов сируп 1/4 чаша стопено кокосово масло ...

Дали е опасно да се користи омекнувач и дали треба да се користи посебен...

Дали знаевте дека никогаш не треба да користите омекнувач кога ја перете облеката на вашето бебе? Сигурно сте забележале дека кожата на вашето бебе...

СПОРЕД ЕКСПЕРТИТЕ: Еве што треба да знаат децата на возраст од 5, 10 и...

Децата секој ден учат нешто ново, а родителите се трудат да ги подготват за се што ги чека кога ќе пораснат. Во Националното истражувањето...

Д-р Катерина Василева – Димовска: СÈ ЗА АСПЕРГЕР СИНДРОМОТ – дел од спектарот аутистични...

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева - Димовска, специјалист по педијатрија ♦♦♦♦♦♦♦ Аспергер синдром е невролошка состојба при која засегнатата личност доживува потешкотии на функционално ниво во социјалниот живот. Согласно ДСМ...

Кога е време за прва прошетка со новороденчето?

Кога е време за прво излегување со новороденчетп? Дали дда чекате да поминат 40 дена? Ова се прашуваат многу новопечени мајки. Иако порано се...

Повеќето бебиња не ја преспиваат ноќта толку брзо како што очекуваат родителите

Едно од највообичаените, а често и најмногу фрустрирачко прашање што го слушаат мајките на бебињате: „Дали бебето спие цела ноќ?“ Меѓутоа, ново истражување сроведено...

Што најмногу влијае на подобрување на јазичните вештини кај детето?

Разговорот за минатото со децата може да ги подобри нивните јазични вештини, покажува новото истражување. Истражувачите откриле дека потсетувањето и зборувањето за настаните од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печено пилешко во гурмански сос

Потребно: 4 пилешки филеа или парчиња (може да бидат гради, копан, подкопан) 4-5 чешниња лук, ситно сечкани 2 лажици свеж рузмарин, сечкан 2 лажици...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ ОБЈАСНУВА: Еве зошто никогаш не би ги лажела моите деца

Сосема е природно родителите да сакаат да ги заштитат своите деца од тешки ситуации, како што се тага, развод, разделба или тешки моментални настани....

СЕНЗОРНА ИГРА ВО ПРИРОДА: Како и зошто е толку добра за децата?

Сензорната игра во природа ја зајакнува стабилноста и ги развива моторичките вештини Колку често вашите деца добиваат зелено светло за дa можат да се фрлат...

Неколку работи на кои треба да ги научите децата пред да станат полнолетни

Родителството е голема одговорност која ја обликува не само сегашноста, туку и иднината на нашите деца. Развивањето на вредни животни лекции ги опремува со...

Овие стратегии би можеле да поттикнат позитивно размислување и самодоверба кај децата

Родителите играат клучна улога во обликувањето на погледот на нивните деца за животот, вклучувајќи го и начинот на кој тие се справуваат со негативните...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочен колач од цимет и ѓумбир

Потребно: 2 и 1/2 чаши брашно 1 лажичка прашок за печиво 1/2 лажичка сода бикарбона 1/2 лажичка сол 2 лажички цимет во прав 2...

Овие намирници жените треба помалку или целосно да ги исфрлат за време на бременоста

Одржувањето на здрава исхрана за време на бременоста е важно за благосостојбата на мајката и развојот на детето. Постојат бројни хранливи намирници во кои...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ ЗОШТО ФИЗИЧКОТО КАЗНУВАЊЕ Е ЛОШО: Да нема родители немаше да има психотерапија

Иако многубројни студии покажале дека физичкото казнување има негативно влијание врз развојот на децата, некои родители, најчесто во налет на бес, се уште се обидуваат да ги дисциплинираат децата со...
error: