дома тагови инфекција

Ознака: инфекција

Доц. д-р Наташа Најдановска-Алулоска: Мал е процентот на деца коишто имаат навистина тешки и...

♦♦♦♦♦♦♦ Како функционира Универзитетска клиника за детски болести во услови на пандемија со коронавирус, кои се мерките што треба да ги преземат родителите за да ги заштитат своите деца и каде се...

Пациентите со COVID-19 третирани со плазма од оздравени луѓе имаат дупла шанса да преживеат...

♦♦♦♦♦♦♦ Инфузиите со конвалесцентна плазма помагаат во подобрување на состојбата на пациентите хоспитализирани со коронавирус, сугерира нова студија. Тимот од болницата „Монт Синај“ во Њујорк, открил дека на пациентите кои примиле плазма им...

Потрага по лек против COVID-19: Зошто бројот на Т-клетките во крвта на пациентите е...

♦♦♦♦♦♦♦ Британските научници почнаа со тестирање на третман за кој се надеваат дека може да помогне во сузбивање на најтешките последици од инфекцијата со Ковид-19 кај пациенти со тешка клиничка слика. Имено, тие...

COVID-19. Излекувани пет пациенти – терапијата со крвна плазма делува: Кој, како и кога...

♦♦♦♦♦♦♦ На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, излекувани се пет пациенти со крвна плазма, информираат од Министерството за здравство. „Задоволен сум што целиот труд, мерки, грижа на здравјето на пациентите даваат...

Предупредување од кинеските лекари: Коронавирусот сега е поинаков, можно е да мутирал

Кинеските лекари забележале дека кај новите случаи од североистокот на земјата, инфекцијата со коронавирус се манифестира поинаку отколку кај изворните случаи во Вухан, што укажува дека овој патоген може да еволуира...

Не го минуваат сите истиот пат: Колку време му е потребно на телото целосно...

♦♦♦♦♦♦♦ Последните податоци говорат дека над 1 900 000 луѓе ширум светот оздравеле од инфекција со новиот сој на коронавирус. Но, не го минуваат сите истиот пат до целосно закрепнување. Времето за оздравување...

Гардијан: Едноставен тест на крвта би можел да ги идентификува децата со најголем ризик...

♦♦♦♦♦♦♦ Истражувачите ја анализирале крвта на дел од најболните деца и откриле дека тие имаат високи нивоа на пет соединенија кои можат да се измерат при рутински тестови. Две од нив, феритин...

Интервју со д-р Ана Стаматова: Чувството дека се бориме со непознато и опасно заболување...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „К овид-19 нè мотивира да размислуваме надвор од рамките, за да можеме побргу да го решиме евентуалниот проблем“, вели д-р Ана Стаматова, педијатар од Детската клиника во Скопје, која во моментов...

Почнува лекувањето на COVID-19 со крвна плазма од излекувани пациенти: КОЈ МОЖЕ ДА БИДЕ...

Во земјава почнува лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма од излекувани пациенти, но „не секој пациент ќе може да се лекува со крвна плазма, за тоа треба да има услови“, изјави...

CDC го триплира списокот на симптоми на коронавирус

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) тројно ја зголеми официјалната листа на симптоми на КОВИД-19. До неодамна, федералната здравствена агенција регистрираше само три симптоми на вирусот на својата вебстраница:...

Најнови вести

Бебето плаче без видлива причина? Проверете ги прстињата на нозете!

Многу родители ги плаши ситуацијата кога не можат да сфатат зошто бебето неутешно плаче. Сито е, здраво е, но од некоја причина не може...

ЧУДО ВО БРАЗИЛ: Петмесечно бебе се опоравило од коронавирус по еден месец во индуцирана...

Како што известува Си-ен-ен, на малиот Дом Андраде само неколку месеци по раѓањето му била дијагностицирана зараза со новиот коронавирус во болница во Рио...

М-р Ивана Урдаревиќ: ДЕЦА И ЛОШИ ГОВОРНИ НАВИКИ – Како да ги одвикнеме

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦ Л ошата говорна навика е стекнато и со постојано повторување, автоматизирано погрешно говорно однесување. Се смета дека физиолошката основа...

Треба ли да се загрижите ако детето многу се поти?

Кога детето многу се поти тоа значи дека има одлична терморегулација. Потењето е механизам со кој организмот се ослободува од прекумерната топлина. Дете кое...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки- новиот омилен десерт на децата

Потребно: 1 јајце 25гр стопен путер Малку сол 2 лажици шеќер 200мл млеко 130гр брашно (по избор) 1 мала лажичка прашок за печиво Подготовка: Во...

„КАКО СТЕ?“ Меѓународно истражување за Covid-19 и менталното здравје

♦♦♦♦♦♦♦ Грижата за нашето психичко здравство е исто толку важно како и грижата за физичкото здравје, велат од Клиниката за психијатрија, која е активно вклучена...

ЛЕКАРИТЕ ОДГОВАРААТ: Како да го проширите детското мени и исхраната да биде разновидна?

Многу родители се соочуваат со проблем кога менито на детето се состои од само неколку намирници. Тие се свесни дека децата не јадат доволно...

Бебето постојано плаче и постојано бара да цица? Тоа се знаци за скок во...

Доенчето во текот на првата година минува низ големи скокови во развојот. Тие ги означуваат периодите на детскиот нормален развој во кои доаѓа до...

Проф. д-р Катарина Ставриќ: Клиниката за детски болести во тек на јуни преку Мој...

♦♦♦♦♦♦♦ Од наредниот месец матичните доктори ќе можат да закажат консултативен преглед со одреден специјалист од Универзитетската клиника за детски болести. Во текот на јуни...

Трик за намалување на болката при никнување на заби кај бебето

Периодот на растење на забите кај детето знае да биде многу непријатен, и за бебето, но и за родителите. Никнувањето на забите може да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палента со тиквица +8м.

Потребно: 1 тиквица 2 лажици палента ½ лажица павлака Сечкан магдонос Подготовка: Тиквицата се мие, се лупи и се сечка. Се става да се вари...

Кога и како се воведува зеленчук во исхраната на бебето?

Во повеќето случаи, во исхраната на бебето, најпрви се воведуваат житариците, оти е богати со витамини и мутриенти кои му се потребни на бебето....

МИТ ИЛИ ВИСТИНА? Им штетат ли мобилните и таблетите на развојот на социјалните вештини...

Врежано е мислењето дека преголемата изложеност на децата на модерната технологија лошо влијае на равојот на нивните социјални вештини. Многупати гледаме деца кои во...

НЕМА УНИВЕРЗАЛЕН ЛЕК Заболените со коронавирус треба да се третираат индивидуално и со комбинација...

♦♦♦♦♦♦♦ Третманот на лица заразени со коронавирус најверојатно бара комбинирање на антивирусни, противвоспалителни и други лекови со индивидуално прилагодена терапија на секој пациент, е мислењето...

Доц. д-р Наташа Најдановска-Алулоска: Мал е процентот на деца коишто имаат навистина тешки и...

♦♦♦♦♦♦♦ Како функционира Универзитетска клиника за детски болести во услови на пандемија со коронавирус, кои се мерките што треба да ги преземат родителите за да...
error: