дома тагови исхрана

Ознака: исхрана

БРЗИ СОВЕТИ за силен детски имунитет

Низ игра, дружење со пријателите во градинка или училиште, децата секојдневно се изложени на голем број вируси и бактерии. Освен тоа, имунитетот на детето може да бдие загрозен со преголем внес...

Нутриционист од Харвард открива достапни намирници кои го подобруваат помнењето и концентрацијата кај децата

Генетиката не е единствената која влијае на менталните способности на децата. Верувале или не, исхраната во детството може да има големо влијание на развојот на интелегенцијата. Некои намирници се похранливи од...

ПОРТАЛОТ ПЕДИЈАТАР.МК ГО ПРОСЛАВУВА 4. РОДЕНДЕН: ДЕЦАТА СЕ НАШАТА ИДНИНА

Педијатар.мк денеска го прославува својот 4. роденден. Заедно со Вас, растеме и ние. ♦♦♦♦♦♦♦ Детството е најзабавниот и најнезаборавниот период во животот на секој човек. Тоа е првата фаза во животот во која уживаме...

Д-р Олгица Николовска: ИСХРАНА НА ДЕТЕ ОД 1 ДО 3 ГОДИШНА ВОЗРАСТ

ПИШУВА: Д-р Олгица Николовска, специјалист педијатар - неонатолог ONE Hospital - Тетово ♦♦♦♦♦♦♦ Со првиот роденден се завршува и големата епопеја на внесување на цврста храна. Завршена е фазата на навикнување на вкусови и мириси и...

М-р фарм. Славица Тодоровска од „Хемофарм“: ВНИМАТЕЛНО ИЗБЕРЕТЕ ЈА ИСХРАНАТА ЗА ВАШЕТО БЕБЕ

Доењето е природен начин на исхрана, а мајчиното млеко е најдобрата храна за бебето. Светската здравствена организација препорачува мајките да ги дојат своите деца исклучиво во првите 6 месеци од животот,...

НУТРИЦИОНИСТКА ОД ХАРВАРД: Што треба да јадат децата за да останат фокусирани

Правилната исхрана е важна за сите, особено за децата, кај кои може да го стимулира растот и развојот на мозокот. Најважна е храната богата со омега-3 масни киселини, фолати, железо, јод,...

ИСХРАНА НА БЕБЕ: Кога може детето да почне да јаде грозје

Сите родители се прашуваат кога е вистинското време да додавање на грозје во исхраната на нивното бебе. Кај грозјето не постои ризик од алергија, но постои опасност од гушење поради кружната...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да се зајакне имуниот систем на децата, а...

ДЕТЕТО СЕ ЖАЛИ НА ВРТОГЛАВИЦА КОГА СТАНУВА ОД КРЕВЕТ? Зошто се појавува и што...

Сигурно, доколку детето ви се пожали, си велите од каде вртоглавици кај децата? Но, има разни типови (повидови) на вртоглавица, а ова е една од најчестите, но и најбезопасните која се...

ДЕТСКА ИСХРАНА: Колку сол е доволно за најмалите

Солта веќе се наоѓа во повеќето намирници што ги купувате, па лесно е да се претера. Максимално препорачаните дневни количини сол за бебињата и за децата, во зависност од возраста се: ...

Најнови вести

Д-р Олгица Николовска: ТРЕТМАН НА РЕФЛУКС И РЕГУРГИТАЦИЈА КАЈ НОВОРОДЕНО И ДОЕНЧЕ

ПИШУВА: Д-р Олгица Николовска, специјалист педијатар - неонатолог ONE Hospital - Тетово ♦♦♦♦♦♦♦ Г астроезофагеален рефлукс или состојба дефинирана како пасажа на желудочна киселина и храна во езофагусот претставува честа...

Зошто е толку важна физичката активност во бременоста?

Доколку бременоста е уредна, ако поминува без поголеми потешкотии и ако се чувствувате добро, умерената физичка активност ќе ви помогне да останете во форма...

ВНИМАВАЈТЕ КАДЕ ГИ СУШИТЕ АЛИШТАТА ВО ДОМОТ: Ако тоа го правите во оваа соба,...

Сушењето алишта во студените зимски денови не е едноставно, а доколку немате машина за сушење, задолжително користете сушалка или радијатори како помош. Меѓутоа, експертите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пиперки полнети со бело месо

Потребно:  1-2 пиперки 400гр пилешко филе 1 јајце 100гр кашкавал ½ лажиче лук во прав Подготовка: Месото исечкајте го на коцки, посолете го и...

ОБЈАВЕНА ЛИСТА НА НАЈПОПУЛАРНИ ДЕТСКИ ИМИЊА ЗА 2022 ГОДИНА: Има неколку кои родителите кај...

При крајот на секоја година се објавува список со најпопуларни имиња за момчиња и девојчиња во целиот свет. Родителите наоѓаат различни инспирации при изборот...

ПРОТЕИН ШТО ГО ОТКРИВА НЕПРИЈАТЕЛОТ: Кое ниво на ЦРП покажува дека на вашето дете...

За залудно да не негодувате кај лекарот кој не сака да му препише антибиотици на вашето дете, обидете се прво да дознаете кој е...

Д-р Олгица Николовска: РЕФЛУКС И РЕГУРГИТАЦИЈА КАЈ БЕБИЊАТА

ПИШУВА: Д-р Олгица Николовска, специјалист педијатар - неонатолог ONE Hospital - Тетово ♦♦♦♦♦♦♦ Рефлукс и регургитација се медицински термини кои го опишуваат процесот на враќање на мали количини храна...

ДОБАР ПОЧЕТОК: Првите 1350 дена од животот на бебето го одредуваат неговиот физички, когнитивен...

Најважниот период за развојот на вашето дете, како физички, така и когнитивен и емоционален, се првите 1.350 дена од неговиот живот, а кои се...

НАМЕСТО “КАКО БЕШЕ ВО УЧИЛИШТЕ“, поставете им ги на децата овие прашања

“Како беше на училиште денес?“ е прашање кое повеќето родители им го поставуваат на децата по враќањето од училиште, но ретко кој добива задоволителен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од варени јајца

Потребно: 6 јајца Свеж магдонос 1 лажица сенф 2 лажички кромид во прав 2 лажици презла 2 лажици оцет Подготовка: Во зовриената вода додадете го...

ПО РАЗВОД: Зборувањето грди работи за отсутниот родител стручњаците го нарекуваат емоционално злоставување на...

Разводот е по смртта на блиска личност, случување кое остава најголема траума кај личноста која учествува во него. Тоа е тешко искуство за сопружниците,...

ЗДРАВСТВЕНИТЕ АГЕНЦИИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Морбилите се непосредна глобална закана

Малите сипаници или морбилите се еден од најзаразните човечки вируси кој речиси целосно може да се спречи со вакцинација. Меѓутоа, потребна е  95 процентна...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ: Оваа вештина ги разликува ментално силните деца од оние кои се откажуваат

Како детски психолог, Микеле Борба во текот на својот работен век многупати се среќавала со деца на кои им била потребна помош, најчесто емоционална....

БРЗИ СОВЕТИ за силен детски имунитет

Низ игра, дружење со пријателите во градинка или училиште, децата секојдневно се изложени на голем број вируси и бактерии. Освен тоа, имунитетот на детето...

ШТО ВЕЛАТ ЕКСПЕРТИТЕ: Зошто малите деца често спијат странично во креветот?

Повеќето експерти се согласуваат дека е најдобро родителите да ги остават малите деца да спијат како што сакаат. “Да, тие обично заспиваат на невообичаени...
error: