дома тагови јаболка

Ознака: јаболка

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со јаболки

Потребно: 180гр ориз 700мл млеко 120гр шеќер +2 лажици 50гр густин 4 жолчки 4 белки 2 кесички прашок за печиво 80гр путер 3 јаболки Рендана кора од еден лимон Цимет ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз колач со јаболки

Потребно: 300гр брашно 250гр гриз 250гр шеќер 6 јаболки 1 лажица цимет 1 маргарин Подготовка: Измешајте ги сувите состојки и поделете ги на три дела. Јаболките изрендајте ги и измешајте ги со...

Децата треба да го јадат ова овошје секој ден

Генералното собрание на ОН ја прогласи 2021 година за меѓународна година на овошјето и зеленчукот. Се работи за намирници битни за здравјето, но консумацијата од страна на децата често не ги...

КАСНИ-ПОРАСНИ: Мини палачинки со јаболка

Потребно е: 2 јајца 120 г јогурт 200 г брашно 2 лажички мед 1 лажичка прашок за печиво малку сол 100 мл млеко 1 ванилин шеќер 2 помали јаболка малку цимет ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ем здраво ем брзо – Мафини од јаболка и круша

ПОТРЕБНО Е: 200 мл млеко 2 средни јајца 100 мл масло 100 гр кафеав шеќер 300 гр брашно Чајна лажичка мелен цимет 2 јаболка 2 круши Јаворов сируп (по желба) НАЧИН НА...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста палента со спанаќ и јаболка +6м.

Потребно: 2 лажици палента 1 јаболко ½ шолја спанаќ Авокадо (според желба) Банана (според желба) Подготовка: Јаболкото кусо сварете го додека не омекне. Палентата сварете ја во водата во која се варела...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Утринска кашичка +7м.

Потребно: 70гр јаболка 70гр крушка 2 бисквити без шеќер ¼ мала лажичка цимет Подготовка: Јаболката и крушата излупете ги и сварете ги. Изгмечете ги со вилушка и се зедно згуснете го со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Витамински коктел +12м.

Потребно: 1 цвекло 1 јаболко 1 морков Лимон или портокал (количината зависи од вкусот на бебето, можете да додадете само неколку капки, а може и повеќе) Подготовка: Излупете го цвеклото, јаболката и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овесна кашичка со јаболка +4м.

Потребно: 1 мала јаболка 3 супени лажици овес 170мл вода Подготовка: Излупете ја јаболката и исечкајте ја на ситни коцки. Ставете го овесот во вода во сад за варење. Додадете ги јаболките...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од тиквичка, јаболка и карфиол +8м.

Потребно: 5-6 цветови карфиол 1 јаболка (излупена и исечкана) 1 помала тиквица (излупена и исечкана) Подготовка: Карфиолот убаво измијте го под млаз ладна вода. Исечканата јаболка, тиквица и карфиолот ставете го во...

Најнови вести

ВРАЌАЊЕ НА МЕНСТРУАЛНИОТ ЦИКЛУС: Како овулацијата и крварењето влијаат на доењето?

Менструацијата може да влијае на доењето исто како што доењето може да влијае на менструацијата. Некои мајки забележуваат намалување на производството на млеко по...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Американски палачинки со јаболки

Потребно: (шолја од 250мл) 2 јајца 1 ванилин шеќер 20мл масло Едно јаболко (средна големина) Цимет 1 шолја млеко 1 шолја брашно 1 прашок за...

ТАЈНИТЕ НА БЕЗБЕДНО СПИЕЊЕ: Им треба ли на бебињата воопшто перница?

Сигурно веќе ви се познати некои препораки за безбедно спиење на бебињата, како на пример да не користите ќебе за покривање на бебињата, спиење...

КОГА РОДИТЕЛОТ И ДЕТЕТО ЌЕ ГИ ЗАМЕНАТ УЛОГИТЕ: Што е парентификација и кои се...

Во некои односи улогите на родителот и детето се обратни и таа ситуација се нарекува парентификација. Во тој однос детето е присилено да биде...

М-р Марина Крстиќ: Арт-терапија кај деца и лица со пречки во развојот

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦  Арт- терапијата е експресивна терапија која преку креативност и проективни техники го реализира...

ВРЕМЕ Е ЗА УЧЕЊЕ: Како играта со децата да стане забавна едукација

Секој родител сака и бара можности за дружење со децата на едноставен начин. Во тоа барање, често забораваме на секојдневните животни ситуации кои може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини пици од тиквици и модар патлиџан

Потребно: 1 тиквица со средна големина 1 модар патлиџан 2 топчиња моцарела 10 шери домати Сол Црн пипер Босилек Маслиново масло Подготовка: Излупете ги тиквицата...

МОЖЕБИ ОВА НЕ ГО ЗНАЕТЕ: Вашето дете се раѓа со 75 рефлекси!

Овој момент е забележан на многу камери: ја допирате раката на новороденчето, а тоа цврсто го фаќа вашиот прст. Ќе се изненадите, ова е...

СО БЕБЕТО РАСТЕ И МАМА: Овие се животните лекции што мајката ги учи од...

Книгите за родителство главно се фокусираат на бебешкиот развој и она што може да се очекува во одредена фаза. Но, секој раст на бебето...

ГАДЕЊЕ, АНКСИОЗНОСТ, ПРОМЕНИ ВО АПЕТИТОТ: И татковците може да почувствуваат симптоми на бременост

Веројатно сте слушнале дека некои идни татковци можат да добијат стомак за време на бременоста на својата партнерка, но стомакот и вишокот килограми не...

Цицањето палец и грицкањето нокти во раното детство го намалува ризикот од алергии, тврдат...

Децата кои ги цицаат палците или ги грицкаат ноктите се поотпорни на алергии во возрасна доба, покажало истражувањето спроведено на Универзитетот во Отаго во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...
error: