дома тагови јадење

Ознака: јадење

10 намирници кои бебето може да ги јаде со прсти

Првите парчиња храна на бебе смее да му се понудат во моментот кога ќе може да се седи само без помош и кога само може парчињата храна да ги стави во...

Што сè не смее да јаде бебе помало од една година

Една од главните пресвртници за родителите е моментот кога бебето ќе почне да јаде цврста храна. Сепак, дали сте свесни за сие опасности кои тоа ги носи? На децата треба да им...

Како да го сокриете зеленчукот во оброк, ако децата не сакаат да го јадат...

На топ листата на најнеомилени намирници се кељот, карфиолот, брокулата, прокељот, грашокот... Ќе се сложите, списокот е долг. Не грижете се, имаме трик за вас! Ова се неколку совети кои треба да...

Како да излезете на крај со детската пребирливост?

Често се случува детето да се нуди со храна и кога не е гладно, оти се смета дека треба нешто да изеде. Токму како и форсирањето на некоја храна, како што...

Детето не проодело, не јаде само, не зборува…Се грижите без причина!

Не се знае кому е потешко – на младите родители кои штотуку ја истуркале првата година со детето или на паровите кои добиле второ бебе, па упорно го споредуваат со првото....

Колку навистина треба да јаде детето?

Сите родители се прашуваат колку детето треба да јаде и дали изело доволно. Колку детето јаде, зависи од тоа колку му давате. Ако на детето му сервирате поголеми проции – повеќе...

Научниците ја откриле причината зошто децата не сакаат зеленчук

За да откријат зошто децата не сакаат да јадат зеленчук, психолози од Универзитетот Јеил во САД спровеле истражување за тоа како децата се однесуваат во близина на растенија. Тие ги следеле...

Како да развиете самостојност на детето

Природно е детето да сака да биде самостојно. Учењето на самостојност најдбро се постигнува со учење на вештини и тоа со непосредно покажување – со активно учесто на детето, и со...

Најнови вести

Треба ли да “паничите“ при секој удар на главата на детето?

Да, повредите на главата може да се случат без разлика на огромната грижа и внимание кои ги посветувате на своето дете. Но, во најголем...

ИНФЛУЕНЦА: Грипот не се лекува со антибиотици

Грипот е една од најчестите заразни болести предизвикани од вирусот на инфлуенца. Се појавува сезонски и е многу заразен, а претежно започнува нагло. Една...

Д-р сци. Александар Сајковски: ШКОЛО И ГРАДИНКА ВО ВРЕМЕ НА COVID-19 – Како да...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   ВРЕМЕ Е ЗА ШКОЛО И ГРАДИНКА: Заштитете го вашето дете (II дел) Во нешто посвежите утра на оваа втора...

Мали трикови за стекнување добри хигиенски навики кај децата

Повеќето родители им ги мијат забите на децата се додека тие не развијат свои моторни вештини. Сепак, важно е демонстрирањето на правилна техника за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од тиквички

Потребно: За две порции 2 тиквички 150гр брокула Половина главица кромид Подготовка: Тиквичките измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на ситни коцки. Кромидот...

Одвикнување: Штом бебето изгуби интерес за цуцла, немојте веќе да му ја нудите

Мијте ја цуцлата со вода и сапун барем еднаш на ден или секој пат кога ќе процените дека е валкана и менувајте ја на...

ШТО ГЛЕДААТ: Зошто бебињата и малите деца сакаат да си играат со огледала?

Психолозите овој феномен се обиделе да го објаснат уште во седумдесетите години на минатиот век и правеле тест со огледала. Истражувачите проучувале група на...

Трудниците со КОВИД-19 се изложени на поголем ризик од компликации

Два нови американски извешати укажуваат дека КОВИД-19 може посебно тешко да ги погоди бремените жени. Затоа се смета дека дијагностицирањето на КОВИД-19 за време...

Дали децата треба да се вакцинираат против грип оваа зима? Еве го ставот на...

Идеално би било да се вакцинирате некаде околу крајот на октомври и почетокот на ноември, бидејќи оптималниот заштитен ефект се јавува две недели подоцна,...

Јавноста збунета: Американскиот центар за контрола и превенција на болести по грешка објави дека...

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести неочекувано ги врати упатствата за пренесување на коронавирусот, отстранувајќи го делот за пренос преку воздухот што...

Кој е најдобар избор за вечерна ужина на детето

Како да ја испланирате вечерната ужина? Планирајте го оброкот најдоцна 45 минути пред легнувањето во кревет. На овој начин ќе бидете сигурни дека храната...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетски детски појадок

Потребно: 2 шолји овесни снегулки 4 шолји млеко 1/3 шолја сечкани лешници 1/2 шолја суво грозје 1 излупено и исечкано јаболко Цимет Подготовка: Количината на...

Грешки поради кои детето одбива да спие попладне

Спиењето во текот на денот трае неколку часа или помалку, но може да влијае на целокупниот ден на детето. Попладневниот сон може да го...

ПУЛМОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ: Децата кои го прележуваат коронавирусот на нозе се во...

Потребно е, особено кај адолесцентите, вирусот да се испрати од почеток до крај, вели д-р Татјана Радосављевиќ, специјалист пулмолог.   “Не е добро децата, КОВИД-19 да...

Д-р Алемка Маркотиќ: COVID-19 не ги сака солените раствори, затоа редовно правете тоалета на...

Во оваа ера на COVID-19, покрај мерките за дистанца, хигиена на рацете и носење маска, важно е да се одржува и правилна хигиена на...
error: