дома тагови ќерка

Ознака: ќерка

НА ТЕЖОК НАЧИН ДОЗНАЛА ДЕКА ЌЕРКАТА И БИЛА ЗАМЕНЕТА ВО РОДИЛИШТЕ: “Сопругот ме обвини...

Една мајка на социјална мрежа споделила страшна приказна за тоа како дознала дека нејзиното девојче го замениле во родилиште. Имено, 29-годишната мајка сопругот ја обвинил дека го изневерува, откако без нејзино...

НЕКОИ МОЖЕ ДА ВЕ ИЗНЕНАДАТ: Научниците откриле кои 4 особини ќерките најчесто ги наследуваат...

“Без оглед на кого личите во младоста, во триесетите ќерките се повеќе наликуваат на мајката, а синовите стануваат како таткото“, вели една стара изрека, а еве што велат најновите истражувања. Значи и...

5 РАБОТИ ШТО СЕКОЈА ЌЕРКА ТРЕБА ДА ГИ СЛУШНЕ ОД ТАТКОТО: “Изгледот не е...

Односот помеѓу татко и ќерка е секогаш посебен и прекрасно е да се гледаат како се поддржуваат, забавуваат и учат еден од друг. Затоа е важно татковците да знаат што и како...

НАЈУБАВИ КРАТКИ ИМИЊА ЗА ДЕВОЈЧИЊА: Носат силно значење, а прекари не им се потребни

Кога избираме име за своите деца, мора да обрнеме внимание и на тоа како прекар може да добијат. Доколку не сакате другите да им даваат прекари, најдобро би било да изберете...

Врската помеѓу мајката и ќерката е нераскинлива, тоа го потврдува и науката

Секако, како и секоја врска, така и оваа си има свои подеми и падови (тинејџерски години), но не може да се негира дека врската мајка - ќерка е навистина нешто посебно....

Дали вашата ќерка се однесува како мала „шефица“? Еве 7 причини зошто е тоа...

Малите „шефици“ веруваат во себе и нема да дозволат мислењата на другите да влијаат на нивната самодоверба. Нивната силна доминација им овозможува никогаш да не се плашат да пробуваат нови работи...

СОВЕТИ ОД ПОЗНАТИОТ РУСКИ ПСИХОЛОГ ЗА ВОСПИТУВАЊЕ: Мајки, овие реченици престанете да им ги...

И кај мајките и кај ќерките постои, истовремено, и потреба за блискост и потреба за самостојност и независност. Постои желба да се расте и страв да се пушти. Постои љубов и...

ПОЗИТИВ НА ДЕНОТ: Доктор пред 25 години ја породил мајката, а сега на свет...

Д-р Брајан Кокс донел на свет повеќе од 5.000 бебиња во последните 33 години - но едно од нив е специјално. Кортез вели дека докторот е навистина посебен. „Кога се роди Логан,...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Што се случува со мозокот на татко кој има ќерка?

Дали полот на детето може да влијае на навиките и одлуките кои ги донесуваме? Се покажало дека татковците имаат целосно поинаков мозочен одговор во интеракција со ќерка, отколку со син. Студија објавена...

Зошто некои жени раѓаат само ќерки, а некои само синови?

Во некои семејства се раѓаат само девојчиња, во некои само момчиња. Можеби сте го забележале овој феномен и се прашувате во што е тајната и може ли да се предвиди полот...

Најнови вести

НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ: Што се случува ако консумирате преголеми количини на лубеница

Летото е во полн ек, а со тоа и сезоната на совршено благи и сочни лубеници. Покрај бројните летни намирници кои можат да не...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летни лазањи со зеленчук

Потребно: 500гр лазањи 1 кромид 2 чешниња лук 1 морков 1 тиквица 2 пиперки 2 домата ½ модар патлиџан Сол Црн пипер За бешамел сосот: ...

ДРАМА ОД ДЕТСКИОТ ГАРДЕРОБЕР: Како да се справите со тантрумите за време на облекувањето?

Облекувањето на двегодишно и тригодишно дете понекогаш може да биде навистина стресно. Од тоа дека сака да го облече само она што ќе го...

ИГРАЊЕТО СО ДЕЦАТА ВИ Е МНОГУ ЗДОДЕВНО? Овие совети ќе ви помогнат повеќе да...

Играњето со деца на предучилишна и училишна возраст може да биде многу забавно, но со помали деца тоа често не е случај. Нивните игри...

СТУДИЈА: Децата се со поголема веројатност да се заразат со варијанти на омикрон преку...

Омикрон варијантата може да биде поефикасна во инфицирањето на децата преку нос од претходните верзии на коронавирусот, сугерира мала студија. Порано за време на пандемијата,...

ДЕПРЕСИЈА, ВИСОК ПРИТИСОК, ОБЕЗНОСТ: Повеќе од половина млади имаат хронична здравствена состојба

Прекумерна телесна тежина или обезност, депресија, висок крвен притисок (хипертензија) и астма се само некои од хроничните здравствени состојби кои погаѓаат 40 милиони Американци...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лепчиња со сирење и јогурт

Потребно: 500гр брашно 1 кесичка сув квасец 1 лажица сол 1 лажица шеќер 30мл зејтин 130мл јогурт 130гр сирење или урда 250мл млака вода ...

РОДИТЕЛСТВО БЕЗ ПАНИКА: Очекувањата на возрасните го кочат детето

Словенечкиот клинички психолог Александар Задел истакнува два екстреми во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и премногу заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

ВИ ТРЕБА ЦЕЛА ВЕЧНОСТ СО ДЕТЕ НЕКАДЕ ДА СТИГНЕТЕ: Како да се справите со...

Иако маалската прошетка по бетон за вас претставува одење од едно место до друго, за вашето малечко тоа значи многу повеќе. Има толку многу...

РАН ПОКАЗАТЕЛ НА КОВИД-19: Започнува на првиот ден од инфекцијата и може да трае...

Новиот бран на коронавирус трае и кај нас и во светот, а сето тоа поради соевите на омикрон BA.4 и BA.5, кои вешто го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летна салата со пченка

Потребно: 400гр пченка Малку путер 1 кромид Свеж магдонос 200гр фета сирење За преливот: 4 лажици маслиново масло 1 кисело млеко 2 чешниња лук Сок...

НАГЛА ПРОМЕНА ВО ОДНЕСУВАЊЕТО: Зошто вашето дете одеднаш се однесува како бебе?

Двегодишните и тригодишните деца се менуваат со голема брзина и нивниот развоен пат е фасцинантен. Понекогаш и за нив ова е застрашувачко и исцрпувачко,...

Зошто моето дете е толку темпераментно?

Науката докажала дека половина од влијанието на темпераментот е дело на гените, додека втората половина е резултат на опкружувањето. Секој кој има повеќе од...

ЉУБОВ НА ПРВ ПОГЛЕД: Промената што се случува во мозокот кога ќе добиеме бебе...

Многу родители првата средба со своето дете ја опишуваат како љубов на прв поглед. И научниците денес потврдуваат дека промената што се случува во...

ВАКЦИНАЦИЈАТА ПРОТИВ КОВИД-19 го намалува ризикот од срцев и мозочен удар по прележаната болест

Комплетната вакцинација против КОВИД-19 со две дози МРНА вакцини или вирусно векториски вакцини е поврзана со помал ризик од акутен срцев удар и исхемичен...
error: