дома тагови Ковид-19

Ознака: Ковид-19

Пациентите со затајување на срцето треба да превземат повеќе мерки на претпазливост против КОВИД-19

Пациентите со акутно затајување на срцето имаат речиси  два пати поголем ризик од смрт ако добијат КОВИД-19, укажува нова студија. Поради тоа, пациентите со затајување на срцето би требало да превземат...

Интервју со ДЕНИЦА ВЕЛКОВСКА, претседател на здружението „СТОП СМА“: Неонаталниот скрининг е ведрата иднина...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „К ако родител на дете со СМА можам да речам дека животот со СМА изгледа како еден континуиран тежок проект каде треба многу енергија, ресурси, време, пари и трпение. На долги...

НАЈНОВА СТУДИЈА: Имунитетот по заболување од КОВИД-19 може да потрае најмалку осум месеци

Австралиско истражување покажало дека лицата заразени со новиот коронавирус SARS-CoV-2 имаат имунолошка меморија за да се заштитат од повторна инфекција најмалку осум месеци. Инаку, претходните студии укажуваа дека заболените од КОВИД-19...

Проф. д-р Катарина Ставриќ: Пандемијата со Ковид-19 не потсети колку се важни вакцините

ПИШУВА: Проф. д-р Катарина Ставриќ педијатар-имунолог ♦♦♦♦♦♦♦ Вакцинација за превенција на Ковид-19 сама по себе во ограничени количини не е доволна за да го превенира ширењето на вирусот во заедницата. Затоа препорачаните мерки за заштита...

Интервју со проф. д-р Драган Даниловски: НАСКОРО ПАНДЕМИЈАТА ЌЕ ЗАВРШИ

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Е пидемиолошката ситуација моментно е стабилна и се подобрува. Меѓутоа, пред нас се новогодишните и божиќните празници. Наспроти забраната за славења во угостителските објекти, за жал, се сомневам дека до такви...

Пост-ковид рехабилитација на Институтот за физикална медицина и рехабилитација: Индивидуален пристап за секој пациент...

Институтот за физикална медицина и рехабилитација подготви Оддел наменет за пациенти за пост-ковид рехабилитација. Министерството за здравство информира дека поради долгорочните последици кои ги остава инфекцијата со коронавирусот и заради се...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Училиштата не се жаришта за пренесување на КОВИД-19

Учениците не може да се сметаат за асимптоматски преносители на новиот коронавирус, а училиштата не се жаришта за негово пренесување, покажале резултатите од неодманешно испитување на зачестеноста на антигените на вирусот...

Едно од пет лица заболени од КОВИД-19 ги инфицира членовите на семејството

Податоци од истражување објавено во интернет списанието JAMA Network Open покажуваат дека едно од пет лица кои боледуваат од КОВИД-19 ја шират заразата во своето домаќинство. Инфекцијата се шири побрзо во...

Симптоми кои укажуваат дека некое лице е веќе заразено со COVID-19

Студијата, објавена во „Annals of Clinical and Translational Neurology“, опфатила 412 пациенти, од кои 82% имале невролошки проблеми кои траеле и по лекувањето. Учесниците во студијата, исто така, пријавиле и одредени други...

Кои се најчестите компликации од КОВИД-19

Според резултатите од голема американска студија, најчести компликации поврзани со КОВИД-19 биле воспаление на белите дровови, респираторно затајување, затајување на бубрезите и сепса или системско воспаление. Апсолутен ризик дека некој со КОВИД-19...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Авокадо тестенини

Потребно: 500гр тестенини (по избор) 4 плода авокадо 4 чешниња лук 4 супени лажици сок од лимон Свеж босилок 125мл маслиново масло 2 шолји...

Како да изберете цуцла на шишето за бебето и што значи големината на дупчињата

Шишињата се составен дел од животот на бебето. Секое шише секогаш на пакувањето има назначено податок за големината на дупчето на цуцлата од шишето....

ЗОШТО НЕ ОСТАНУВАМ ТРУДНА? Четири можни причини зошто не можеш да забремениш

Неплодноста може да биде многу непријатна тема и затоа луѓето често избегнуваат за неа да зборуваат. Тоа молчење доведува до создавање на чувство на...

Секој што примил вакцина против грип треба да ја одложи имунизацијата против COVID-19

Пациентите кои земаат одредени лекови и страдаат од некои хронични заболувања, задолжително треба да се консултираат со нивниот лекар пред да се пријават за...

Оптимистичкa прогноза на научниците: SARS-CoV-2 нема да исчезне, но во иднина би можел да...

Додека половина од светот е заклучен, бројот на заразени се зголемува во многу земји, а веќе се спомнува и третиот бран на коронавирус, светлината...

Еве колку долго имате имунитет ако сте прележале COVID-19

Луѓето кои го прележале COVID-19 може да имаат имунитет на вирусот околу пет месеци, според првичните наоди во новата студија предводена од Public Health...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусно топло чоколадо

Потребно: 30гр чоколадо (најдобро црно) 1 лажица какао 1 шолја млеко 1 лажица шеќер Подготовка: Во тенџерче измешајте го млекото со чоколадото и какаото. Мешајте...

ОБВРСКИ, ПРИТИСОК, БРЗАЊЕ: Кој е најстресниот час во денот за сите мајки

Едно британско истражување е направено за да се утврди дали жените во 8 часот и 25 минути се опасни зад воланот во автомобилот. Научниците констатирале...

ПРОМЕНИ НА РАСПОЛОЖЕНИЕТО ВО БРЕМЕНОСТА: Што треба да направиш?

Беснеењето на хормоните за време на бременоста како последица имаат чести промени на расположението во секојдневието на една трудница. По само неколку недели ќе...

„Модерна“: Податоците за вакцината против COVID-19 кај мали деца најверојатно нема да бидат достапни...

„Модерна“ ќе започне да ја испитува вакцината против COVID-19 кај мали деца „наскоро“, но податоците најверојатно нема да бидат достапни до 2022 година, изјави...

Бактериите во вашите црева влијаат на имунолошкиот одговор на COVID-19 и сериозноста на симптомите...

Имајќи ги предвид извештаите дека повеќе опоравени пациенти со COVID-19 доживуваат постојани симптоми, како што се замор, отежнато дишење и болки во зглобовите, некои...

Студија на Кралскиот колеџ во Лондон открива длабока траума меѓу лекарите и медицинските сестри...

Голем дел од лекарите и медицинските сестри биле трауматизирани од работата на одделите за интензивна нега за време на пандемијата на коронавирус во Велика...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Прво беби болоњезе

Потребно: 1 морков 50гр мелено месо 2 лажици доматен сос 1 лажица маслиново масло 2 раце интегрални макарони Свеж магдонос Подготовка: Во вода ставете ги...

Кои симптоми кај децата никогаш не треба да ги игнорирате

Сите симптоми кај деца кои не навршиле една година, треба да се земат предвид сериозно, бидејќи тие многу лесно се разболуваат. Дури и кога...

БРАК: Зошто се менуваат односите откако ќе имате бебе

По раѓањето на бебето, брачните партнери ќе увидат дека работите не се онакви како што биле претходно. Многу работи се менуваат и наеднаш други...
error: