дома тагови Ковид-19

Ознака: Ковид-19

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19: Реинфекциите се сè почести – Колкава е веројатноста...

Расте бројот на позитивни лица на Ковид-19. Според последните податоци, очигледно е дека варијантите на омикрон BA.4 и BA.5 започнуваат нов бран на инфекции. Во продолжение, експертите одговараат на клучните прашања...

НОВИТЕ ПОДВАРИЈАНТИ НА ОМИКРОН СЕ ОТПОРНИ НА ВАКЦИНИ И ПРЕТХОДНИ ИНФЕКЦИИ: Европа се соочува...

Европските земји бележат значителен пораст на случаите на Ковид-19 предизвикани од високо заразните подваријанти на омикрон, што ги зголемува стравувањата од нов бран со оглед на падот на заштитата што ја...

ТЕСТ НА КРВТА ЗА МЕРЕЊЕ НА ИМУНИТЕТОТ НА КОВИД: Мал примерок од крв и...

Мал примерок од крв и 24 часа можеби се сè што е потребно за да се открие колку е силен вашиот имунолошки систем против првата или повторната инфекција со коронавирус. Научниците создадоа...

Експертите предупредуваат: Подваријантите на омикрон може да предизвикаат нов бран на Ковид-19

„Немојте да мислите дека пандемијата на Ковид-19 се повлекува. Можеби ќе се развива понатаму и ќе стане посериозна“, предупредија експертите оваа недела. BA.4 и BA.5 се најновите подваријанти на многу заразната...

ФДА ја одобри првата орална таблета за лекување на тешка алопеција ареата

Управата за храна и лекови (ФДА) го одобри лекот наречен барицитиниб како прва орална таблета за лекување на тешка алопеција ареата, автоимуно нарушување. Алопеција ареата предизвикува привремено или трајно опаѓање на косата...

ШТО НЀ ОЧЕКУВА ЛЕТОВО: КОВИД-19 РЕИНФЕКЦИИТЕ ЌЕ РАСТАТ СО НОВИТЕ ПОДВАРИЈАНТИ НА ОМИКРОН

Повторните инфекции со коронавирус најверојатно ќе се зголемат во текот на летото благодарение на двете подваријанти на омикрон - BA.4 и BA.5, кои стануваат доминантни во САД. Се чини дека подваријантите бегаат...

Експертите предупредуваат: Децата се инфицираат и со ТРИ ВИРУСИ ИСТОВРЕМЕНО поради ослабениот имунолошки систем...

Децата се јавуваат во лекарските клиники заразени со дури три различни типа на вируси, за што експертите веруваат дека е резултат на ослабениот имунолошки систем од двегодишното заклучување поради Ковид-19 и...

Агенцијата за лекови (ФДА) вели дека вакцината против КОВИД-19 е безбедна и за бебиња

Експертите од американската Агенција за храна и лекови (ФДА) денес објавија дека вакцината на Фајзер-Бионтек против КОВИД-19 е безбедна и ефикасна за децата од шест месеци до четири години. Стручњаците наведуваат дека...

ГРИП, ХЕПАТИТИС, МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ: Болестите потиснати за време на Ковид-19 се враќаат на нови...

Пандемијата на Ковид-19 стивна низ целиот свет, а со тоа и многу социјални ограничувања кои беа воведени за да се спречи ширењето на вирусот. Но сега, се чини дека местото на Ковид-19...

ИНТЕРВЈУ СО М-Р Д-Р ЕЛЕНА МАНОЛЕВА-НИКОЛОВСКА: Коксаки вирусот најмногу ги погодува децата на возраст...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Интересно за овој период е тоа што е навистина невообичаен во однос на инфекциите кои ги гледаме во доцна пролет. Во месец мај и јуни вообичаено доминираат гастроинтестинални вирози, многу...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од лубеница со фета сирење

Потребно: 3 резниња лубеница 1 лажица маслиново масло 200гр фета сирење Малку свеж босилок Неколку листови нане Сок од половина лимон Малку сол Подготовка: За...

КАКО ИЗГЛЕДА МЕТОДАТА “5 ЧЕКОРИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА БЕБЕ“? Ја осмислил педијатар, а родителите...

Откако неколку часови се обидувате да смирите расплаканото и плачливо бебе, веројатно се прашуваат дали постојат некои магични трикови за кои досега не сте...

АЛЕРГИСКА РЕАКЦИЈА: Делови од телото на кои убодот од пчела или оса е најопасен

Алергиските реакции обично се јавуваат набрзо по убодот, до еден час, кога крвните клетки се шират. А при повеќекратни убоди може да дојде и...

ФИНСКА СТУДИЈА: Децата зачнати со ин витро се подобри на училиште, но имаат поголем...

Децата зачнати преку медицинско потпомогнато оплодување поминуваат подобро на училиште, но имаат малку поголема веројатност да имаат проблеми со менталното здравје до доцните тинејџерски...

Американската академија за педијатрија издаде нови насоки за доење: НА МАЈКИТЕ ИМ СЕ ПРЕПОРАЧУВА...

Американската академија за педијатрија (ААП) издаде нови насоки за доење според кои мајките треба да ги дојат своите деца 2 години или подолго. Здружението...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од кокос и малини

Потребно: 1 банана 1 рака малини (свежи или замрзнати) 300мл густ јогурт 100мл вода 1 лажичка ленено семе 2 лажици кокосово брашно 1 лажица...

МАЈКИТЕ ГО ОПИШУВААТ ДОЕЊЕТО СО ТРИ ЗБОРА: “Утеха. Љубов. Неред“

Доењето не е секогаш лесно, но за мајките кои се одлучуваат на тоа, тоа е посебен начин на поврзување. Но, доењето не оди секогаш...

ДЕТЕТО ОДЕДНАШ “ЗБЕСНУВА“ КОГА Е СО ВАС? Ако се препознавате во оваа ситуација, значи...

Мајката Кејт Срфс објаснила дека децата со мајките најлошо се однесуваат, бидејќи мајките се нивното засолниште и место каде што можат да дојдат со...

Откриено колку долго опасните вируси остануваат заразни во слатка вода

Опасните вируси можат да останат заразни во слатка вода и до три дена така што се прицврстуваат на парчиња пластика, открија научниците. Ентеровирусите како ротавирусот,...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19: Реинфекциите се сè почести – Колкава е веројатноста...

Расте бројот на позитивни лица на Ковид-19. Според последните податоци, очигледно е дека варијантите на омикрон BA.4 и BA.5 започнуваат нов бран на инфекции....

СТУДИЈА: Жените со хипертензивни нарушувања во бременоста имаат поголем ризик да страдаат од висок...

Според неодамна објавена студија во стручното списание Journal of the American College of Cardiology, жените со хипертензивни нарушувања во бременоста (HDP) имаат зголемен ризик...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен колач од лимон

Потребно: 2 јајца 150гр омекнат путер 200гр шеќер 1 ванилин шеќер 125гр брашно Сол 1 лажичка прашок за печиво 100гр густин 2 лимона 100гр...

ИСЦЕДОК И ЗАЛЕПЕНИ КАПАЦИ: Зошто новороденчето има лепливи очи и како правилно да се...

Лепливите очи се вообичаена појава кај новороденчињата, а најчесто станува збор за незагрижувачки симптом. Тие се резултат на запушени солзни канали и се појавуваат...

 “МАМО, МЕНЕ МИ Е СРАМ“: Како да им помогнете на децата кои покажуваат срамежливост?

Децата, кога се на возраст од една до три години, особено дел од нив се посрамжеливи од другите и тоа е сосема во ред...

Министерство за здравство апелира: Следење на препораките и што е можно помала изложеност на...

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето,...
error: