дома тагови ковид

Ознака: ковид

РАН ПОКАЗАТЕЛ НА КОВИД-19: Започнува на првиот ден од инфекцијата и може да трае...

Новиот бран на коронавирус трае и кај нас и во светот, а сето тоа поради соевите на омикрон BA.4 и BA.5, кои вешто го заобиколуваат имунитетот, како на вакцинираните, така и...

ИМПОТЕНЦИЈА И ГУБЕЊЕ НА КОСАТА: Листата на симптоми на долг КОВИД се проширува

Луѓето со долг КОВИД доживуваат поширок сет на симптоми отколку што се мислеше, вклучувајќи губење на косата и сексуална дисфункција, објавија британските истражувачи. Анализата на електронските здравствени досиеја на 2,4 милиони жители...

НЕ ГО ПОТЦЕНУВАЈТЕ ВИРУСОТ: Каде грешат болните од Ковид-19 кои ја поминуваат болеста дома?

Виролозите велат дека инфекцијата со коронавирусот не треба да се сфаќа „здраво за готово“. „Вие навистина сакате вашето тело да се опорави“, вели кардиологот Сузан Ченг. „Дајте си колку што е...

Исчистете го фрижидерот ако неодамна сте прележале Ковид: Коронавирусите можат да преживеат на замрзнато...

Дали неодамна прележавте Ковид? Во тој случај можеби ќе сакате да го исчистите замрзнувачот. Една нова студија сугерира дека братучедите на вирусот САРС-КоВ-2 можат да преживеат на замрзнато месо и риба до...

БОЛКИ ВО ГРЛОТО, ГЛАВОБОЛКА, КАШЛИЦА: Студија покажува кои се новите главни симптоми што укажуваат...

Главниот симптом што може да укажува на Ковид-19 е болки во грлото, според податоците собрани од 17.500 луѓе кои рекле дека биле позитивни на тестот за Ковид. По болки во грлото, според...

КОВИД-19 И ЛЕТО: Сега или наесен – експертите објаснуваат кога е подобро да ставите...

Се чини дека комбинирана вакцина ќе биде достапна наесен за да обезбеди дополнителна заштита од варијантите на омикрон. Тоа е она што го откриваат од Модерна и изгледа дека таа вакцина ќе...

ЗАРАЗЕНИ СТЕ СО ОМИКРОН BA.4 ИЛИ BA.5? Инфекцијата започнува со следните симптоми

Случаите на КОВИД-19 растат низ целиот свет. Во САД, подваријантите на омикрон BA.4 и BA.5 се сметаат за одговорни за огромниот пораст на инфекциите. Се вели дека овие подваријанти на истата...

Проф. д-р Ана Глигиќ открива: Зошто родените пред 1980 година се позаштитени од мајмунски...

Во соседна Србија неодамна беше регистриран првиот увезен потврден случај на мајмунски сипаници, а за заштитата од овој вирус зборуваше и истакната српска професорка д-р Ана Глигиќ, вирусолог. Познато е дека на...

КОРОНАВИРУС ЕФЕКТ: Ризикот од Ковид-19 е се уште голем, прерано е да се спушти...

Одреден дел од луѓето во општеството се поранливи и поподложни на вирусен напад од другите и не само тоа, Ковид-19 може да остави и долготрајно влијание врз овие луѓе. Оттука, многу...

БЕЛОДРОБНА ЕМБОЛИЈА И РЕСПИРАТОРНИ СИМПТОМИ: Двојно поголем ризик за луѓето кои прележале Ковид-19, открива...

Луѓето кои прележале коронавирус имаат двојно поголем ризик од развој на опасни крвни згрушоци во белите дробови во споредба со луѓето кои не биле заразени со Ковид, како и двојно поголем...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: