дома тагови лето

Ознака: лето

ЛЕТОТО Е ИДЕАЛНО ВРЕМЕ: Како и кога да го одвикнете детето од пелени?

Летните месеци се идеален период за вадење на пелените кај детето, но за повеќето родители тој процес ретко поминува без маки. Најчесто станува збор за обиди и откажувања до попогоден момент....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: СВЕЖО, СЛАТКО И ЗДРАВО – Беби летна кашичка

Потребно: 1 кајсија 1 морков Подготовка: Како што веќе ви кажавме, ова кашичка се подготвува на наједноставниот можен начин. Едноставно сварете го морковот и кајсијата, кои претходно сте ги исчистиле и исечкале....

Инфекции на кожата, увото, уринарниот тракт: Какви опасности носат базените за децата и за...

Летото е многу близу, а температурите во последниве денови тоа секако го најавуваат. Многумина ги израдува веста за отворање на базените и капалиштата каде можат да се разладат и да уживаат...

Делта варијантата се шири низ Европа: Главоболка, течење на носот и воспаление се симптоми...

Делта варијантата (позната и како индиска варијанта) на коронавирусот е многу позаразна од мутациите што се ширеа досега - исто така е позаразна и од типот алфа (британскиот сој): според анализите...

Зошто детето може да “гори“ од температура и во лето?

Високата температура е една од најчестите причини за загриженост и страв кај родителите, без разлика на причината и времето кога се јавува. Инфекциите се главниот причинител за зголемената температура кај децата,...

ИМПЕТИГО – бактериска инфекција која секое лето ги полни амбулантите. Избегнете је!

Импетигото е заразна инфекција на кожата која најмногу ги погаѓа бебињата и децата. Неретко, првите симптоми на болеста се појавуваат на лицето, особено во подрачјето на носот или устата, во форма...

Прим. д-р Соња Петровска: ОПАСНОСТ ОД ХИПЕРТЕРМИЈА – Никогаш не оставајте го детето само...

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ Победете ја топлината: Избегнување на хипертермија Кога се игра надвор на топло време, треба да се почитуваат следните правила: правење на чести паузи, пиење многу вода, носење лесна облека,...

Д-р сци. Александар Сајковски: НЕ БЕГАЈТЕ ОД СОНЦЕ, НО ЗАШТИТЕТЕ ГО ВАШЕТО ДЕТЕ

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски педијатар-неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ Сонцето и летото се одраз на моќ, носат ведрина, расположение, раздвиженост. Летото и сонцето помагаат во подобрување на имунолошкиот систем, балансот на хормоните, но стимулирано е ослободувањето на...

Д-р сци. Александар Сајковски: ПРОБИОТИЦИТЕ – НАЈДОБРА ПРЕВЕНЦИЈА ЗА ПАТУВАЧКАТА ДИЈАРЕЈА

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски педијатар-неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ ПРОБИОТИЦИ И ЛЕТО И покрај актуелната пандемија со COVID-19, сонот и идејата за реализацијата на патување и користење на летниот одмор е дел од сонот на секое семејство, посебно...

ХРАНА КОЈА ХИДРИРА: Што е најдобро да јадат децата во летниот период?

Жештините влијаат на апетитот и кај најмладите, но одредена храна може да помогне во најтоплите денови во летниот период, децата да не се чувствуваат гладни, ниту пак дехидрирани.  Ова е список...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: