дома тагови логопед

Ознака: логопед

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: Дислалијата повеќе ја среќаваме кај машките деца, кои се поприврзани...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦   Дислалијата претставува едно од најчестите говорни нарушувања кај децата. Се манифестира преку забавени стекнати функции...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: ГОВОРЕН НЕГАТИВИЗАМ КАЈ ДЕЦАТА ИЛИ КОГА ДЕТЕТО ПРЕСТАНУВА ДА ЗБОРУВА

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦  Под говорен негативизам се подразбира форма на едно говорно пореметување во кое детето престанува да...

М-р Светлана Трнинкова, мастер логопед: ПОТЕШКОТИИ ПРИ ГОЛТАЊЕТО ИЛИ ДИСФАГИЈА

ПИШУВА: М-р Светлана Трнинкова Мастер логопед, дипломиран специјален реедукатор - олигофренопедагог ♦♦♦♦♦♦♦ Најчестите причинители на афазиите - губење на способноста на говор кој веќе е стекнат и формиран во денешно време и за жал и...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Само живата комуникација го поттикнува детето на говор

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦   Живата комуникација е од големо значење во развојот на едно дете. Тоа е вредност која...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: Пишувањето со рака има голем бенефит кај децата, не сме...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦  Пишувањето претставува визуелен запис на соопштување на дадена порака од една на друга личност, или...

Интервју со м-р д-р Ангелчо Андоновски: „ПЕДИЈАТРИСКИ ПРИРАЧНИК ЗА ПРВИТЕ ШЕСТ ГОДИНИ“ ја опфаќа...

Водени од максимата „Се за децата“, еминентен стручен тим, предводен од м-р д-р Ангелчо Андоновски, педијатар, заедно со проф. д-р Татјана Јаќовска, педијатар, доц. д-р Ана Попоска, логопед и проф. д-р...

М-р Ивана Урдаревиќ – Геческа: БИЛИНГВИЗАМ КАЈ ДЕЦАТА – Од самото раѓање до 5-6...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, спец. едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦ Двојазичноста (билингвизам) е способност на поединецот, групата или народот да се служи со два јазика без видливи склоности кон еден од нив. СОВЕТИ... Од самото раѓање...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: Сакајте го своето дете, но научете да го сакате и...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦ Природно е да се сака сопственото дете, да се сака во целост и кога е...

М-р Ивана Урдаревиќ, логопед: Човечката комуникација е динамичен процес кој перманентно се менува, дополнува...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација ♦♦♦♦♦♦♦  АКТ НА КОМУНИКАЦИЈА Актот на вербалната комуникација го сочинуваат три дела: синтакса (редот на формалните кодови меѓу знаците – кодовите), семантика (однос помеѓу...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: ПОТРЕБНА Е РАНА ЛОГОПЕДСКА ДИЈАГНОСТИКА

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦ Посматрано од секојдневното практично и стручно работење како логопед, а и работејќи на првичните логопедски...

Најнови вести

ШТО АКО НОВОРОДЕНЧЕТО НА АПГАР ТЕСТОТ ДОБИЕ ОЦЕНКА ПОМАЛА ОД 10? Низ ова тестирање...

Кога ќе се роди бебето, медицинскиот персонал ја прави првата проценка на виталноста. Најважно е да не очекувате премногу прерано, не сите бебиња ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вегански бургер

Потребно: ½ шолја булгур 1 шолја вода 400гр варен грав ½ шолја рендан кашкавал ½ шолја рендан морков ½ лажичка сол Лук по желба ...

Спиењето во ист кревет со децата позитивно влијае и на родителите и на децата!

Сузан Краус Витборн, професорка по психологија на Универзитетот Масачусетс Амхерст, смета дека приврзаното родителство може да им помогне на децата да пораснат во посреќни...

ЗАЧИНИ И ЖИТАРИЦИ: Кога да ги воведете во детската исхрана и како да ги...

До првата година од животот, кога децата само се навикнуваат на основните вкусови на храната, не е потребно да се додаваат никаквизачини, па дури...

Респираторниот синцицијален вирус (РСВ) е особено опасен за бебињата: Кои се симптомите и како...

Респираторниот синцицијален вирус (РСВ) често предизвикува инфекции на респираторниот систем, кои најчесто се манифестираат со симптоми на инфекција на горните делови на респираторниот систем,...

Зошто се намалува телесната тежина на бебињата по раѓањето

Бебето во првите три или четири дена губи на тежина и за тоа постојат оправдани причини. Сосема е нормално бебето во првите денови од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Просо со зеленчук

Потребно: 100гр просо 1 кромид Зеленчук по желба (тиквица, пиперка, морков) Сол Масло Подготовка: Просото убаво измијте го и сварете го на ист начин како...

АКО ВАШЕТО ДЕТЕ СЕ ЗАНИМАВА СО ОВИЕ АКТИВНОСТИ ќе запознае повеќе пријатели и ќе...

Ако вашето дете е фасцинирано од читање книги, цртање, собирање сликички или правење макети, тоа е показател дека развива хоби. Можеби ви се чини...

ШТО ВЕЛАТ ПЕДЈАТРИТЕ? Изложеноста на децата на разни причинители на болести во раното детство...

Во 90-тите, родителите често знаеле да ги однесат децата кои сè уште не прележале сипаници кај оние деца кои се заразени и се заразни...

Бебињата плачат без солзи, а можат да спијат и со отворени очи. Еве зошто…

На сите родители им е позната следнава ситуација: сте го пресоблекле новороденчето, сте го нахраниле и сте го ставиле на спиење, но наместо да...

РСВ, ГРИП И КОВИД КАЈ ДЕЦАТА: Доктор ги објаснува главните разлики помеѓу симптомите

Во светот се зголемува бројот на случаи на респираторен синцицијален вирус (РСВ), ковид-19 и грип. Бидејќи сите овие болести можат да изгледаат многу слично,...

КОЈ ВИД НА КРВАРЕЊЕ Е ОПАСНО И КОЈА БОЛКА УКАЖУВА НА СПОНТАН АБОРТУС: Овие...

Бременоста доаѓа со бројни симптоми кои се сосема нормални иако се непријатни. Меѓутоа, некои кои се појавуваат на самиот почеток никако не треба да...

ШТО ПОКАЖУВААТ СТАТИСТИКИТЕ: Мајките кои се оптоварени со домашни работи имаат незадоволни деца

Постои ли родител кој никогаш немал грижа на совест оти поминува премногу време на работа, па за децата, по сите обврски во домот и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Богати“ палачинки

Потребно: 2 јајца 200гр брашно 200мл млако млеко 200мл газирана минерална вода 1 лажица масло 1 ванилин шеќер 1 лажица растопен путер Малку сол ...

ВЕЧЕРНИТЕ АВАНТУРИ НЕМААТ ЕФЕКТ: Ако го изморите темпераментното дете, тоа нема полесно да заспие

Растењето темпераментни деца не е едноставно, а најтешкиот дел е дефинитивно заспивањето. Многумина тврдат дека единствениот начин да го натераат детето да заспие е...
error: