дома тагови мајка

Ознака: мајка

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската здравствена организација препорачува ексклузивно доење до 6-месечна...

Нивото на хормоните на тироидеата кај мајката во бременоста може да влијаат на развојот...

Се чини дека со помош на нивото на хормоните на штитната жлезда во текот на бременоста може да се предвидат емоционални проблеми и проблеми во однесувањето на момчињата од предучилишна возраст,...

Нездравата исхрана на мајката пред бременоста може да го зголеми ризикот од прекумерна телесна...

Според резултатите од нова студија објавена во стручното списание Journal of Obesity, се чини дека поддршката на жените да практикуваат здрава исхрана пред бременоста може да го намали ризикот од прекумерна...

Секоја жена мора да најде време за себе, а еве и зошто

Грижата за себе е нешто што сите знаеме дека е потребна. Но, кога сте мајка, многу е тешко да најдете време само за себе. За жал, недостатокот на слободно време влијае...

Зошто мајките наместо во години за своите деца зборуваат во месеци?

Стручњаците даваат кус одговор – треба. Иако не постои “култ на броење“ на годините на детето, изразувањето на детската возраст во месеци едноставно е поточно и е попрактичен начин на комуницирање,...

Прекрасна порака на татко што треба да ја слушне секој маж

Пост на социјалните мрежи на Дејвид Бринкли, татко од Оклахома, со кој и оддава признание на неговата жена, брзо наиде на осуди од сите страни. Фотографијата на неговата жена Алор и нивните...

5 работи за кои мајките треба да знаат дека се повалкани од ве-це даските

Иако нашиот имун систем може да се одбрани од повеќето нечистотии, не е лошо да обрнете внимание на некои делови во домот. Детско седиште за во автомобил Иако сите за детските седишта размислуваат...

НЕ СИ ЛОША МАЈКА АКО… Во овие 8 заблуди секоја жена треба да престане...

Поради социјалните мрежи, голем број мајки имаат целосно нереални очекувања и се трудат да трчаат по совршенство. Во тоа честопати се губат и збунуваат, па почнуваат себе си да се обвинуваат...

Телесната тежина на мајката пред бременоста може да влијае на ризикот кај детето за...

Резултати од нова студија, објавени на стручниот портал Pediatric and Perinatal Epidemiology покажале дека постои поврзаност помеѓу телесната тежина на мајката пред бременоста, влегувањето во бременост со развојот на одредени алергиски...

Проф. д-р Аспазија Софијанова: НОВИОТ ТРЕНД ЌЕ НОСИ СЕ ПОВЕЌЕ ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНИ ДЕЦА

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Бројни се предизвиците со кои се соочува едно предвремено родено новороденче - во месецот посветен на подигање на свеста за предвремено родени деца – НОЕМВРИ, разговараме со проф. д-р Аспазија...

Најнови вести

5 НАВИКИ НА РОДИТЕЛИ НА СРЕЌНИ ДЕЦА:  Си играат надвор, секогаш се тука да...

Како да растете среќно дете? Стручњаците велат дека среќно дете е она кое знае дека е сакано, безбедно, кое на примери од мало учи...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската...

Паниката и стравот на родителите може да ги парализира децата во секој дел од...

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстрема во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и претерано заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

Пронајден ген што го дуплира ризикот од тежок КОВИД-19

Со оглед на тоа дека неодлучноста во поглед на вакцинацијата е главниот ризик фактор за високата стапка на смртност од коронавирус во средна и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби зеленчукова кашичка

Потребно: 2 моркова 1 компир 10 зрна грашок 1 гранче магдонос Подготовка: Морковите и компирот се лупат, се мијат и ставаат да се варат заедно...

РУСКИ ПЕДИЈАТАР СОВЕТУВА: Ако детето почне да кашла штом излезе надвор, една работа никако...

“Ако детето има влажна кашлица кога ќе излезе надвор, додека оди, а не кашлало дома, тогаш тоа е добар знак кој укажува дека детето...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со омикрон помал е ризикот од хоспитализација и покус е престојот во болница

Лицата заразени со омикрон имале за 50% помала веројатно дека ќе бидат хоспитализирани, околу 75% помала веројатност дека ќе им треба интензивна нега и...

МЕГАИНТЕРВЈУ. М-р д-р Ангелчо Андоновски: Дури ни вакцинираните, ниту најсилните, ниту најздравите не се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Андоновски, се наоѓаме во постновогодишен период во кој ги „собираме“ плодовите од опуштеното (пред) новогодишно прославување. Бројката на заразени со SARS-CoV-2 секојдневно...

Кои сигнали во однесувањето на детето треба сериозно да ве загрижат

За време на првата година од животот доаѓа до развој на свеста, и таа е клучна. Знаците кои претставуаат оправдана причина за загриженост, може...

СТУДИЈА: Немањето симптоми кај заразените со омикрон го објаснува неговото ширење

Студии, од кои едната е спроведена минатиот месец кога инфекциите со омикрон биле во пораст во Јужна Африка, а друга која во исто време...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз детски мафини

Потребно: 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 јајце 1 банана 1 круша 1 лажица маслиново масло Малку цимет 1 супена лажица млеко Подготовка:...

ПЕДИЈАТРИТЕ АЛАРМИРААТ: Поради ширење на омикрон посебно се чувствителни децата до 4 години

Здружението на педијатри на Србија предупреди дека, поради ширење на омикрон варијантатат на коронавирусот, е извесен голем пораст на бројот на заразени и хоспитализирани...

Како треба да изгледа здрав и идеален појадок на секое дете

Според проф. Тања Крал добар појадок за раст и развој на децата е оној кој вклучува храна богата со протеини, како што се јајцата....

Идејата за намерна инфекција се шири како шумски пожар: ЗОШТО НЕ ТРЕБА НАМЕРНО ДА...

Ако сте ги примиле сите дози од вакцината против Ковид-19, зошто едноставно намерно не би се заразиле со омикрон варијантата на коронавирус како би...

Водечки имунолог: Сите ќе бидат изложени на омикрон, но вакцинираните ќе поминат подобро

Водечкиот американски имунолог д-р Ентони Фаучи предупреди на брзото ширење на варијантата омикрон, наведувајќи дека сите ќе бидат изложени на вирусот, но дека вакцинираните...
error: