дома тагови мајка

Ознака: мајка

ДВЕ РАБОТИ ШТО НИКАКО НЕ СМЕЕТЕ ДА ГИ НАПРАВИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО: Си штетите себеси...

Според Нилс Бергман, лекар од Шведска кој во својата пракса извел над 18.000 породувања, не смееме да работиме против природата, оти на тој начин долгорочно му штетиме и на бебето, и...

Научниците ја пресметале енергијата потребна за бременост и се во шок: Тоа е многу

Порано се зборувало дека трудницата мора да јаде за двајца. Подоцна се утврдило дека тоа баш и не е така и дека трудницата всушност не мора да јаде за двајца, па трудниците беа предупредувани дека со таков...

ЖЕНИТЕ СО МАЛИ ГРАДИ НЕМААТ МЛЕКО: 9 митови за доење кои постојано ги слушате, а...

Постојат многу различни размислувања и верувања за доењето. Едно е сигурно - мајчиното млеко е здраво и полно со придобивки за детето. Всушност, се препорачува мајката да го дои бебето барем...

Дијабетесот кај мајката поврзан со ризик од АДХД кај децата

Во една неодамна објавена студија, научниците ја проценувале поврзаноста помеѓу дијабетесот кај мајката и ризикот од нарушување на вниманието/хиперактивност (АДХД) кај потомството. АДХД е невро-развојно нарушување кое се карактеризира со импулсивност, хиперактивност и...

Ова се знаци на постпородилна психоза кај новите мајки

Секоја година 1.200 нови мајки страдаат од постпородилна психоза, покажува нова студија. Според податоците од Кралскиот колеџ на психијатри, врз основа на раѓањата во 2022 година, оваа состојба погодува помеѓу 600...

ДУРИ И МАМА НЕКОГАШ НЕ Е ВО ПРАВО: Зошто е важно децата да учат...

Никој не сака да прави грешки. Во најдобар случај, тоа е само непријатно, но во најлош случај, правењето грешки може да ве доведе во неволја на работа или со пријателите, а...

МАЈКИТЕ ЧЕСТО СЕ ПРЕМНОГУ УМОРНИ И ИСЦРПЕНИ: 4 работи ќе ви помогнат да се...

За да може една мајка да се грижи за целото семејство, и на тој начин сите да бидат среќни и задоволни, важно е таа да е добро, во секоја смисла на зборот. Мајките...

ЗОШТО БЕБЕТО ВО СТОМАКОТ СЕ СМЕЕ И ЗЕВА: Причината е храната што ја јаде идната мајка

Понекогаш за време на ултразвучен преглед се случува лекарите и идната мајка да видат дека бебето во стомакот зева или се смее или го цица палецот. Научниците истражувале што влијае на однесувањето на бебето во матката. Некои...

ЕВЕ КАКО ДА ОДГОВОРИТЕ: Мааамо, досадно ми е

Мојата кутра мајка. Како дете морав да и кажам дека ми е досадно барем еднаш дневно за време на летниот одмор. "Што да правам. Нема што да се прави овде. Досадно...

НАРУШУВАЊА КОИ ЌЕРКАТА МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД МАЈКАТА: Психичката состојба на родителите значително...

Истражувањата покажуваат дека мајката која има анксиозно нарушување може да и го пренесе на својата ќерка - дали се работи за генетика или научени обрасци на однесување? Мајка склона кон анксиозност најверојатно...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: