дома тагови матка

Ознака: матка

5 РАБОТИ ЗА ЦАРСКИОТ РЕЗ КОИ НЕ СТЕ ГИ ЗНАЕЛЕ: Од атмосферата во операционата...

Статистиката вели дека во просек една од три жени раѓа со царски рез. Дали е неопходен царски рез или не, кај нас проценуваат лекарите, и тоа ако во текот на породувањето...

МИТОВИ И ВИСТИНИ ЗА ЛЕТНАТА БРЕМЕНОСТ: На бебето не му е жешко во стомакот

Создавањето нив живот е магично, но кога на тоа ќе се додадат бројни “народни или бабски“ приказни за тоа што трудниците смеат и не смеат, особено во текот на летните месеци,...

Најнова студија тврди дека бебињата кои се доени една година постигнуваат највисоки резултати на...

Бебињата кои се дојат подолго време се подобри мислители како тинејџери, сугерира истражувањето. Студијата на повеќе од 7.800 британски деца ги истражувала оние кои биле хранети со мајчино млеко помалку од два...

ТРИ ЕДНОСТАВНИ УСЛОВИ БЕБЕТО ПОЛЕСНО ДА ЗАСПИЕ: Како да постигнете новороденчето да се чувствува...

Во првите месеци од животот на бебето, мајчината прегратка е најсигурна и најспокојна за спиење. Но, без оглед на тоа, новороденчето има свои фази на плачење и отежнатно заспивање, бидејќи пред...

ИКА, ПЛАЧЕ, СОНУВА, А ДУРИ И СЕ НЕРВИРА! Никогаш не би поверувале кои 12...

Сте се прашале ли што прави бебето во стомакот во текот на девет месеци колку што трае бременоста? Ќе ве изненади кога ќе прочитате колку всушност се забавува! Учи да разликува...

Најчести заблуди за царскиот рез

Околу породувањето има многу контроверзии, а некои од најголемите се однесуваат токму на породување со царски рез. Полесен начин Царскиот рез е рутински и многу безбеден, но исто така е и операција на...

ФЕНОТ КАКО ПРИСПИВНА ПЕСНА ЗА БЕБЕТО: Зошто на децата им се пријатни белите звуци

Многу родители сакаат да го успиваат бебето со т.н. бели звуци. Многу често тие најмногу помагаат кога бебето е нервозно и не може да заспие. Тоа е звук што се пушта...

Доц. д-р Игор Самарџиски: Со правилно изведен екстраперитонеален царски рез родилката полесно го поднесува...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство-Скопје пред помалку од еден месец беше изведен екстраперитонеалниот царски рез врз 23-годишна родилка, која претходно имала три големи хируршки адоменални операции заради повреди...

Породување со невообичаена техника на ГАК-Скопје: СЕ РОДИ БЕБЕ СО ЕКСТРАПЕРИТОНЕАЛЕН ЦАРСКИ РЕЗ

Екстраперитонеален царски рез за првпат во минатиот петок е изведен врз трудница на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје, информираат од Министерство за здравство. Екстраперитонеалниот царски рез е специфична техника...

COVID-19 не се пренесува од мајка на бебе во доцна бременост, потврди најновата студија

Ниту едно новороденче во студијата не било позитивно на SARS-CoV-2  Ниту еден вертикален пренос на SARS-CoV-2, вирусот што ја предизвикува болеста COVID-19, од мајка од бебе, не е забележан во студијата на...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: