дома тагови мелено месо

Ознака: мелено месо

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажна пита со зелка и мелено месо

Потребно: 450гр зелка 1 морков 1 кромид 450гр мелено месо 2 јајца 200гр кашкавал или моцарела Подготовка: Изрендајте ги зелката и морковот, па измешајте ги. Додадете го ситно исечканиот кромид, меленото месо...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солен ролат со мелено месо

Потребно: 500гр мелено месо по избор 4 листа кора за пита 200гр рендан кашкавал 1 кромид 2 лажици мајонез или павлака 120мл вода 1 јајце Сол Црн пипер Свежи зачини по...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домати полнети со месо и елда

Потребно: 6-8 средни, потврди домати 500гр мелено месо 100гр елда Масло Сол Црн пипер 2 кромида (средна големина) 2 чешниња лук Зачини по желба (оригано, босилек, ризмарин) 2 топчиња моцарела Подготовка: Кромидот...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи макарони

Потребно: 1 пакување макарони 300гр мелено месо 1 кромид 2 чешниња лук 1 лажичка оригано 1 морков  5 печени пиперки 100гр домати од конзерва 200гр кашкавал 5 лажици масло Сол Бибер Подготовка:...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака со карфиол

Потребно: 1 главица карфиол Оцет 1 кромид 2 домата 400гр мелено месо Сол Бибер Црвен пипер Масло 1 лажица путер Кашкавал Подготовка: Карфиолот поделете го на цветови и ставете го во чинија...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукова тава со мелено месо

Потребно: 5 компири 300гр мелено месо 1 шолја ориз 1 кромид 1 морков 1 домат 2 лажици доматно пире Сол Бибер Црвен пипер Подготовка: Кромидот и морковот се сечкаат и се пржат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од компир полнети со месо

Потребно: 7 компира 1 кромид 500гр мелено месо 25гр маргарин 160гр брашно 1 јајце Малку масло Сол Бибер Подготовка: Сварете го компирот, па замесете тесто од сварениот компир во кое ќе го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полнети тиквици 

Потребно: 3 поголеми тиквици 200гр мелено месо (мешано, или по желба) 1 главица кромид 3 чешниња лук 1 црвена пиперка 1 жолта или зелена пиперка 10гр цвет од брокула 150гр варен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пикантни уштипци

Потребно: 500гр мелено месо 3 јајца 7-8 полни лажици брашно 150мл газирана вода 2 чешниња лук 1 лажица пикантен црвен пипер Бибер Сол Подготовка: Во чинија ставете го меленото месо и сите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Лажни“ лазањи

Потребно: 500гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1 чешне лук 300мл доматно пире 500гр јуфки 300мл павлака за готвење Оригано Сол  Бибер Подготовка: Кромидот исечкајте го на коцки и ставете...

Најнови вести

НАШИ МАЛИ УЧИТЕЛИ: 10 животни лекции што може да ги добиете од вашето дете

Развојните фази на децата на возраст од една, две и три години претставуваат голем предизвик за родителите. Сепак, станува збор за деца кои во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколаден пунч

Потребно: 150гр црно чоколадо 150гр млечно чоколадо 400мл млеко 100мл рум Малку сол Подготовка: Темното и млечното чоколадо искршете ги на коцки и ставете ги...

СТУДИЈА: Стресот во текот на пандемијата имал значајно влијание на мозоците на тинејџерите

Мозоците на американските тинејџери физички се промениле во текот на ковид, стареејќи побрзо од вообичаеното, покажува нова студија. Младите учесници во истражувањето исто така...

НЕМААТ СИТЕ ЖЕНИ ЕДНАКВО РАЗВИЕН МАЈЧИНСКИ ИНСТИКТ: Некои отсекогаш сакале да бидат мајки, а...

Постојат различни мислења за тоа зошто жените имаат мајчински инстинкт. Додека едни мислат дека се работи за природен инстинкт и дека ни е биолошки...

Д-р Станислава Анѓелеска: Вирусните инфекции никогаш не се третираат со антибиотици – антибиотикот делува...

ПИШУВА: Д-р Станислава Анѓелеска, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Со самото намалување на надворешните температури во есенскиот и зимскиот период се соочуваме со се поинтензивни вирусни респираторни инфекции кај децата...

КОМУНИКАЦИЈА СО ДЕТЕТО ОД РАЃАЊЕ ДО ТИНЕЈЏЕР: Важен е тонот на гласот, прегратката и...

Kомуникацијата е основна алатка за здраво и позитивно функционирање на семејството. Исто така, комуникацијата е од голема важност за врската меѓу парот, родителите и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави празнични колачиња

Потребно: 1 шолја путер од кикирики ½ шолја путер ½ шолја кафеав шеќер 1 лажичка ванила 2 јајца 1-2 изгмечени банани 1 ½ шолја...

ВИСИНА И ТЕЖИНА: Колку расте бебето до првата година од животот

Добивањето на тежина, односно напредувањето, особено во првите месеци од животот, е прашање од голема важност за родителите, кои многу лесно, ако добиените и...

ИСТА СИ КАКО ТАТКО ТИ, ЈАВИ МИ СЕ ШТОМ СТИГНЕШ… Што ниту една мајка...

И кај мајките и кај ќерките постои, истовремено, и потреба за блискост и потреба за самостојност и независност. Постои желба да се расте и...

ЛАРИНГИТИС: Драматична кашлица која може да ги преплаши родителите

Лекарите се согласни дека оваа есен е една од најтешките кога се во прашање детските респираторни заболувања. Ларингитисот е една од болестите кои често...

НИКОГАШ НЕ ГИ ТРЕСЕТЕ БЕБИЊАТА: Мајка предупредува на страшните последици од синдромот на тресено...

Синдром на тресено дете е назив за траума на главата што се случува кога најчесто во лутина поради непрекинато плачење, главата на детето неконтролирано...

Синцицијалниот вирус се шири меѓу децата, закана доаѓа и од инвазивен стрептокок од групата...

Респираторниот синцицијален вирус може да биде фатален за доенчињата и многу малите деца, а е многу заразен и се шири преку капки. Постои закана...

Што времето на легнување во кревет на детето зборува за вас како родител

Некои родители строго внимаваат на часовникот и нивните деца мора да бидат во кревет во точно одредено време. Од друга страба, има родители кои...

Зошто некои бремени жени немаат утрински мачнини?

Сите останати идни мајки се борат со мачнинитево текот на бременоста, а вие сте минале низ првото тромесечје , без мачнини и повраќање. Но,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна руска салата

Потребно: 300гр грашок 300гр компир 300гр морков 300гр пченка 6-7 кисели краставички 300-400гр посен мајонез Подготовка: Сварете ги компирите, па кога ќе се оладат излупете...
error: