дома тагови мокрење

Ознака: мокрење

М-р д-р спец. Ангелчо Андоновски: PANDAS СИНДРОМ КАЈ ДЕЦАТА: Аларм или будење на свеста...

ПИШУВА: М-р д-р спец. Ангелчо Андоновски педијатар, Здравствен дом Скопје ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ КАКОВ СИНДРОМ Е PANDAS И ШТО ПРЕТСТАВУВА? PANDAS е кратенка за педијатриско автоимуно невропсихијатриско нарушување поврзано со инфекција од...

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ ЗНАЦИТЕ НА ДИЈАБЕТЕС ТИП 1 КАЈ ДЕЦАТА: Ако вашето дете пие многу...

Дијабетесот тип 1 е автоимуна болест при која панкреасот престанува да произведува инсулин - есенцијален хормон кој овозможува гликозата во крвта да помине во клетките за да можат да ја користат...

Кои сигнали во однесувањето на детето треба сериозно да ве загрижат

За време на првата година од животот доаѓа до развој на свеста, и таа е клучна. Знаците кои претставуаат оправдана причина за загриженост, може да се видат дури од третата година...

Табу тема по породувањето за која на жените им е непријатно да зборуваат

Доаѓањето на долгоочекуваното дете е најсреќно случување во животот на жената, но за некои мајки, породувањето е толку емотивно и физички трауматично да остава проследици до крајот на животот. Според едно истражување,...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 25. недела

Напредувањето во растот на вашето бебе пред се значи пораст на масата на бебето и созревање на централниот нервен систем. Бебето во овој период покажува склоност кон користење на левата или...

Проф. д-р Велибор Тасиќ: Кај гломерулонефритис детето одеднаш од полно здравје престанува да мокри

ПИШУВА: Проф. д-р Велибор Тасиќ педијатар - нефролог, доктор по медицински науки ♦♦♦♦♦♦♦ Гломерулонефритис – воспаление на бубрезите Гломерулонефрит или воспаление на бубрезите најчесто е постинфекциозен, значи се јавува после некаква инфекција. Кај нас е стрептокок,...

Проф. д-р Велибор Тасиќ: Крв во урина – ургентна ситуација која внесува немир и...

ПИШУВА: Проф. д-р Велибор Тасиќ педијатар - нефролог, доктор по медицински науки ♦♦♦♦♦♦♦ Хематурија претставува појава на крв во урината. Станува збор за една доста ургентна ситуација, која внесува многу немир и страв кај родителите.   Кога...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од лубеница со фета сирење

Потребно: 3 резниња лубеница 1 лажица маслиново масло 200гр фета сирење Малку свеж босилок Неколку листови нане Сок од половина лимон Малку сол Подготовка: За...

КАКО ИЗГЛЕДА МЕТОДАТА “5 ЧЕКОРИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА БЕБЕ“? Ја осмислил педијатар, а родителите...

Откако неколку часови се обидувате да смирите расплаканото и плачливо бебе, веројатно се прашуваат дали постојат некои магични трикови за кои досега не сте...

АЛЕРГИСКА РЕАКЦИЈА: Делови од телото на кои убодот од пчела или оса е најопасен

Алергиските реакции обично се јавуваат набрзо по убодот, до еден час, кога крвните клетки се шират. А при повеќекратни убоди може да дојде и...

ФИНСКА СТУДИЈА: Децата зачнати со ин витро се подобри на училиште, но имаат поголем...

Децата зачнати преку медицинско потпомогнато оплодување поминуваат подобро на училиште, но имаат малку поголема веројатност да имаат проблеми со менталното здравје до доцните тинејџерски...

Американската академија за педијатрија издаде нови насоки за доење: НА МАЈКИТЕ ИМ СЕ ПРЕПОРАЧУВА...

Американската академија за педијатрија (ААП) издаде нови насоки за доење според кои мајките треба да ги дојат своите деца 2 години или подолго. Здружението...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од кокос и малини

Потребно: 1 банана 1 рака малини (свежи или замрзнати) 300мл густ јогурт 100мл вода 1 лажичка ленено семе 2 лажици кокосово брашно 1 лажица...

МАЈКИТЕ ГО ОПИШУВААТ ДОЕЊЕТО СО ТРИ ЗБОРА: “Утеха. Љубов. Неред“

Доењето не е секогаш лесно, но за мајките кои се одлучуваат на тоа, тоа е посебен начин на поврзување. Но, доењето не оди секогаш...

ДЕТЕТО ОДЕДНАШ “ЗБЕСНУВА“ КОГА Е СО ВАС? Ако се препознавате во оваа ситуација, значи...

Мајката Кејт Срфс објаснила дека децата со мајките најлошо се однесуваат, бидејќи мајките се нивното засолниште и место каде што можат да дојдат со...

Откриено колку долго опасните вируси остануваат заразни во слатка вода

Опасните вируси можат да останат заразни во слатка вода и до три дена така што се прицврстуваат на парчиња пластика, открија научниците. Ентеровирусите како ротавирусот,...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19: Реинфекциите се сè почести – Колкава е веројатноста...

Расте бројот на позитивни лица на Ковид-19. Според последните податоци, очигледно е дека варијантите на омикрон BA.4 и BA.5 започнуваат нов бран на инфекции....

СТУДИЈА: Жените со хипертензивни нарушувања во бременоста имаат поголем ризик да страдаат од висок...

Според неодамна објавена студија во стручното списание Journal of the American College of Cardiology, жените со хипертензивни нарушувања во бременоста (HDP) имаат зголемен ризик...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен колач од лимон

Потребно: 2 јајца 150гр омекнат путер 200гр шеќер 1 ванилин шеќер 125гр брашно Сол 1 лажичка прашок за печиво 100гр густин 2 лимона 100гр...

ИСЦЕДОК И ЗАЛЕПЕНИ КАПАЦИ: Зошто новороденчето има лепливи очи и како правилно да се...

Лепливите очи се вообичаена појава кај новороденчињата, а најчесто станува збор за незагрижувачки симптом. Тие се резултат на запушени солзни канали и се појавуваат...

 “МАМО, МЕНЕ МИ Е СРАМ“: Како да им помогнете на децата кои покажуваат срамежливост?

Децата, кога се на возраст од една до три години, особено дел од нив се посрамжеливи од другите и тоа е сосема во ред...

Министерство за здравство апелира: Следење на препораките и што е можно помала изложеност на...

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето,...
error: