дома тагови навика

Ознака: навика

ПРИВЛЕКУВАЊЕ ВНИМАНИЕ ИЛИ НЕШТО СОСЕМА ДРУГО: Од каде доаѓа навиката детето да почне да...

Дали сте забележале дека вашето дете има бесмислена навика која ја сметате за многу непристојна и потенцијално опасна по неговото здравје, како што е грицкање на ноктите? Според лекарите, вашата загриженост...

Дали е во ред да го доите бебето за да заспие?

Кога се работи за родителски навики, бројни се спротивставените мислења за бебињата и начинот како се успиваат. Ако на тоа се додаде и доењето, имаме сигурна дебата на споменатата тема. Мајките...

10 сигнали дека детето е подготвено за вадење на пелените

Кај одреден процент на деца, одвикнувањето од пелени може да почне кусо време пред да наполнат две години, додека кај некои процесот може да почне и некое време по третиот роденден....

Зошто децата чепкаат нос и како да ги натерате да престанат?

Родителите знаат дека децата понекогаш прават и не толку убави работи. Една од нив е чепкањето нос. Колку децата се постари, сфаќаат дека тоа е социјално неприфатливо, па тоа го прават...

СТРУЧНО МИСЛЕЊЕ: Дали е лошо да се успива бебето со доење?

Кога се работи за родителски навики, бројни се спротивставените мислења за бебињата и начинот како се успиваат. Ако на тоа се додаде и доењето, имаме загарантирана дебата. Мајките кои дојат, на...

Како да го научите бебето само да се смири и заспие?

Како да го научите само да се смири? Клучот за смирување пред спиење секако е поставувањето на ноќна рутина, доследно време за спиење и давање на многу шанси само да сфати како...

Цицањето палец го намалува ризикот од алергии? Што велат експертите

Децата кои го цицаат палецот или ги грицкаат ноктите имаат за третина помал ризик за некои алергии, истакнуваат стручњаците. Објаснувањето за воочената појава би можело да се крие во т.н. хигиенска хипотеза,...

Успивање на бебето во раце, ДА или НЕ?

Еден од најлесните начини да го смирите расплаканото бебе и да му помогнете полесно да заспие е да го лулате во прегратка. Сепак, дали е ова добро решение? Едно од предупредувањата кое...

Детето грицка нокти! Како да му помогнете да престане?

Децата обично почнуваат да ги грицкаат ноктите бидејќи им е здодевно, поради имитирање на врсниците, бидејќи се возбудени, несигурни или чувствуваат нелагодност. А, токму поради чувството на нелагодност грицкањето нокти може...

Дали е навистина лошо бебето да се успива во раце?

Едно предупредување кое родителите го слушаат одново и одново е дека бебето не се успива во раце, оти така ќе го навикнете и повеќе нема да може да го успивате на...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: