дома тагови несакани ефекти

Ознака: несакани ефекти

Ковид-19: Ова се работите кои не треба да ги правите по вакцинацијата

Несаканите ефекти од вакцинацијата нема да ги почувствуваат сите, но тоа не значи дека не треба да бидете внимателни по вакцинацијата. Еве што не треба да правите откако ќе се вакцинирате...

Далеку е крајот на пандемијата: Во Израел, 14 лица кои примиле трета доза на...

Со оглед на тоа дека вакцинацијата со третата доза започна неодамна, се уште е рано да се донесат некакви заклучоци за ефектот на дополнителната доза на вакцина, особено за ефектот во...

Вакцината „Фајзер“ за деца над 12 години ги скара научниците во Велика Британија: Децата...

Децата во Велика Британија ќе добијат вакцина против Ковид-19 само доколку се над 12 години и се исклучително ранливи или живеат со некој кој е изложен на ризик, бидејќи научниците изразија...

Пред стартот на имунизацијата на деца против Ковид-19: Што треба да знаете за безбедноста...

Од понеделник (12 јули) во земјава започнува вакцинација на деца на возраст од 12 до 16 години. Според препораките, децата на оваа возраст ќе бидат вакцинирани исклучиво со вакцината „Фајзер“, којашто...

Спреј наместо игла: Русите ќе ги вакцинираат децата против коронавирус преку спреј за нос

Русија тестираше аеросолна форма на својата вакцина против КОВИД-19, која е погодна за деца на возраст од 8 до 12 години, а новиот производ, во форма на спреј за нос, планира...

Што да очекувате по вакцинирањето против Ковид-19 ако имате некоја хронична болест?

Многу пациенти со автоимуни заболувања изразија загриженост дека вакцината против Ковид-19 може да предизвика распламтување на симптомите на веќе постоечката болест. Американскиот универзитет за ревматологија верува дека придобивките од вакцинацијата го надминуваат...

Родителите одлучуваат дали ќе го вакцинираат детето против коронавирус, но што треба да знаат...

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) во понеделникот одобри итна употреба на вакцината на Фајзер/Бионтек против коронавирус за деца на возраст од 12 години, проширувајќи ја програмата за вакцинација во...

Има ли разлика во која рака ќе ја примиме вакцината против Ковид-19

Очекуваните несакани ефекти, кои често се јавуваат, се слични на несаканите ефекти од другите вакцини и обично се со благ до умерен интензитет и поминуваат спонтано во текот на неколку дена...

Истражување: Како делува вакцината против коронавирус кај доенчињата

Резултатите од неодамнешното истражување, објавено во часописот „American Medical Association“, откриваат дали антителата добиени од вакцината против коронавирус се излачуваат преку мајчиното млеко. Истражувањето било спроведено во периодот помеѓу 23 декември и...

Кои се најчестите несакани ефекти по вакцинирањето со Фајзер?

Чести несакани ефекти Според извештајот на ФДА, најчестите несакани ефекти по вакцинирањето со Фајзер (mRNA тип на вакцина) се: Замор; Главоболка; Треска; Болки во мускулите и зглобовите; Гадење; Дијареја; Грозница; Отечени лимфни...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: