дома тагови очи

Ознака: очи

Истражувачите открија абнормалности на очите кај лицата со COVID-19: Што треба да знаете

Иако коронавирусот примарно ги напаѓа белите дробови, уште претходно се покажа дека може да предизвика и конјунктивитис. Но, потребни се дополнителни истражувања за да се анализираат абнормалностите на очите кои може...

Како наједноставно да препознаете дали детето добро гледа

Речиси 80 проценти од она што го учи детето го добива визуелно. Истражувањата покажуваат дека 70 проценти од два милиони деца на училишна возраст кои имаат потешкотии со читањето, имаат некоја...

Зошто доаѓа до појава на црвенило под очите кај децата

Црвенилото под очите што се јавува кај децата најчесто е предизвикано од атопичен дерматитис или егзема. Често е кај децата, но може да се појави на која било возраст и да...

Знаци на промени во видот на детето

Добриот вид и здравите очи се од најголемо значење кај децата, со оглед дека околу 80% од се што детето учи, учи визуелно. Лошиот вид обично доведува до фрустрации кај децата,...

КОРОНАВИРУС И ОНЛАЈН-НАСТАВА: Може ли замената на книгата со екрани да влијае на видот...

Книгите се заменија со ТВ екрани, интернет платформите станаа тетратки и учебници, а домашните задачи се преселија на Вибер групите. На кој начин ваквото следење на наставата и нужното поминување на време...

Зошто при настинка се јавува и инфекција на окото кај детето?

Зошто при речиси секоја настинка, окото на бебето се прави со гуралки? Штом дојде постудено време, значајно се зголемува бројот на деца кои имаат различни инфекции. Секако преовладуваат инфекциите на дишните...

Знаци дека на детето му е потребен скрининг на видот

Едно од четири деца во САД годинава се вратиле во училиште со неоткриени проблеми со видот, кој може да попречи учењето. Речиси 80 проценти од она што го учи детето се добива...

Зошто се менува бојата на бебешките очи?

Бебињата од бела раса најчесто се раѓаат со сини или со сиви очи, а бебињата од останатите раси речиси секогаш при раѓањето имаат темни очи. Важен фактор кој ја одредува бојата на...

Зошто се јавува  црвенило под очите кај децата?

Црвенилото под очи кое се јавува кај децата најчесто е предизвикано од атопичен дерматит или егзема. Тоа е вообичаена појава кај децата, но може да се појави на било која возраст...

Бојата на очите открива колку поднесуваме болка на породување

Според едно ново истражување, бојата на очите може да укажува на тоа колку добро поднесуваме болка, негативни емоции, па дури и анксиозност. Истражувачи од Универзитетот Пистбург, следеле 58 бремени жени со...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешка крем супа за големи и мали

Потребно: 300гр бело пилешко месо 2 моркова 1 пашканат 2 компира Карфиол или брокула (помала китка) Магдонос 200мл павлака за готвење Сол Бибер ...

ПРВА ПОМОШ: Како да помогнете кога детето се гуши од парче храна?

Секој родител кој доживеал детето да се загрцне и да почне да се гуши од проголтано залче храна, знае за каква ноќна мора се...

БЛАГИ ИЛИ УМЕРЕНИ НУСПОЈАВИ: Вакцината Модерна има 96 процентна ефикасност кај деца од 12...

Американската компанија Модерна објави дека нејзината вакцина против коранвирусната болест е ефикасна 96% кај децата на возраст од 12 до 17 години, според резултатите...

Д-р Билјана Ивановска-Аџиевска: АЛЕРГИИ НА ОЧИТЕ КАЈ ДЕЦАТА

ПИШУВА: Д-р Билјана Ивановска - Аџиевска специјалист офталмолог ♦♦♦♦♦♦♦  Пролетта е сезоната на поубаво време и нови почетоци, но новите растенија кои се појавуваат секоја пролет можат да...

Што предизвикува крварење од носот во бременоста и совети како тоа да го решите

Во бременоста може да дојде до затнување, но и до крварење од носот. Не се грижите доколку забележите траги крв на хартиеното шамивче. Што...

Кога е време бебето да лежи на стомак?

Лежењето на стомак има одредени предности за бебињата, оти во таа положба тие ги јакнат мускулите, учат разни движења и ја подобруваат координацијата. Сепак,...

Како воспалените непца го зголемуваат ризикот од тешка форма на КОВИД-19?

Познато се дека проблемите со забите може да предизвикаат сериозни забоувања и да го зголемат ризикот од срцев удар или белодробни болести. Нова научна...

НЕВРОЛОШКИ СИМПТОМИ: Зошто 1 од 50 пациенти со КОВИД-19 развива мозочен удар

Бројни студии покажуваат дека новиот коронавирус SARS-CoV-2 влијае на мозокот предизвикувајќи губење на осетот за мирис и за вкус, вртоглавица, болки во мускулите, замор...

Пандемијата трае, не се опуштајте: Преполна чекална, пациенти и персонал без маски се знак...

Сте ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19 и недолго потоа се чувствувате слободно да им се вратите на вашите секојдневни обврски и...

Има ли разлика во која рака ќе ја примиме вакцината против Ковид-19

Очекуваните несакани ефекти, кои често се јавуваат, се слични на несаканите ефекти од другите вакцини и обично се со благ до умерен интензитет и...

Арчи го слави 2. роденден! Принцот Хари и Меган објавија нова фотографија од нивниот...

Војводата и војвотката од Сасекс објавија нова слика од нивниот син Арчи за да го прослават неговиот 2. роденден. Сликата, која е објавена на страницата...

Фајзер во септември ќе побара дозвола за итна употреба на вакцината против Ковид-19 за...

Фајзер најверојатно ќе побара дозвола за итна употреба од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) за својата вакцина против Ковид-19 наменета за деца...

Исклучително редок феномен: Жена од Мали (25) роди ДЕВЕТ БЕБИЊА – Погледнете ги неверојатните...

Доколку преживеат сите девет бебиња, случајот ќе го сруши сегашниот светски рекорд од осум бебиња. Во 2009 година, Надја Сулеман, наречена „Октомам“, роди осум...

КОВИД-НОКТИ: Водечки британски научник предупредува дека овие промени може да бидат знак дека сте...

Линиите или бразди по ноктите можат да бидат јасен знак дека сте прележале коронавирус, тврди професорот Тим ​​Спектор, креатор на апликацијата Zoe Covid Symptom...

Ковид-19: Ќе се изненадите со какви тестови ги тестираат децата во градинките во Австрија

Нов тест во облик на лижавче се дава во некои австриски градинки како алтернатива на класичниот тест, кој не наидува на одобрување кај најмладите. Иако...
error: